مشکلات ریز و درشت چمن ورزشگاه نقش جهان
0 -

مشکلات ریز و درشت چمن ورزشگاه نقش جهان

مشکلات ریز و درشت چمن ورزشگاه نقش جهان
21 آبان 1398, 15:48 / کد خبر:77434
مسئول نگهداری چمن ورزشگاه نقش جهان برای توضیح در مورد مشکلات چمن این ورزشگاه به دلایل مختلفی اشاره می کند.
به گزارش ورزش سه، از مهر ماه سال 95 که ورزشگاه نقش جهان پس از بازسازی مورد استفاده قرار گرفت، همیشه چمن این ورزشگاه برای مربیان سپاهان مشکل ساز بوده است. از کرانچار در لیگ هفدهم گرفته تا همین بازی گذشته طلایی پوشان که امیر قلعه نویی علیرغم پیروزی 2 بر صفر مقابل یکی از مدعیان قهرمانی، به انتقاد از شرایط چمن پرداخت.

مشکل این است که آب به درستی انتقال داده نمی شود

امامی مدیر نگهداری چمن ورزشگاه نقش جهان در رابطه با این معضل حرف هایش را اینگونه آغاز کرد: چمن نقش جهان به دلیل عدم زیرسازی مناسب در سال 95، متاسفانه ایراداتی را دارد که باید برطرف شود. مشکل این است که آب به خوبی انتقال داده نمی شود. آب در سطح اول چمن باقی می ماند. برای حل این مشکل باید چمن جمع بشود و زیرسازی درست بشود تا آب به درستی از لایه های زیرین به بالا انتقال داده شود.

آب ایستادگی باعث سرخوردن بازیکنان می شود 

او ادامه می دهد: زیرسازی خراب است. چمن ریشه خوب و رنگ خوبی دارد ولی آب ایستادگی دارد در لایه اول و این باعث می شود بازیکن سر بخورد. بعضی بازی ها مثل بازی با تراکتور که پربرخورد بود فشار روی زمین تشدید می شود ولی در بازی های کم برخورد شرایط چمن بهتر است. باید زیرسازی چمن عوض شوداز امامی در مورد راهکار درست شدن چمن پرسیدیم که او عنوان کرد: ما منتظر یک زمان 20 روزه هستیم تا رول را عوض کنیم.

 زمانی می توانیم زیرسازی را درست کنیم که چمن آماده باشد

چرا این کار در تابستان با توجه به اینکه می دانستید چمن مشکل دارد، انجام نشد؟ مدیر نگهداری چمن ورزشگاه نقش جهان افزود: دو تا مشکل داشتیم. یکی اینکه بذر چمن سردسیر است. در تابستان رشد ریشه ها کم می شود. متاسفانه در نقش جهان امسال دمای 58 درجه ثبت شد. در این شرایط ریشه سست می شود و نمی توان رول کرد. ما باید زمانی این کار را انجام دهیم که در علم کشاورزی به اصطلاح می گویند، چمن آماده "رول دادن" است. چمن های سردسیر را باید در زمستان عوض کرد و بالعکس گرمسیرها را در تابستان. الان زمان خوبی است ولی زمان نداریم، چون بازی ها فشرده است و نمی توانیم زیرسازی چمن را عوض کنیم. اگر در فصل دیگری از سال بخواهیم چمن را رول کنیم و زیرسازی را عوض کنیم، این باعث خسارت می شود.

دستگاه کورینگ می تواند مشکل ما را حل کند

امامی البته در ادامه به راهکار دیگری هم اشاره می کند و می گوید: یک برنامه دیگر هم برای این اندیشیده شده است. دستگاهی وجود دارد به نام "کورینگ"؛ این دستگاه عمق 40 سانتی متری زمین را سوراخ می کند. یک صفحه میخی با قطر دو میلی متری و عمق 40 سانتی  دارد و این به زمین فرو می رود. این دستگاه در آلمان خریداری شده و قرار است در آذر ماه به ما برسد اگر برسد و با این وصف دیگر نیازی به جمع کردن رول های چمن و زیرسازی نخواهیم داشت.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 14 آذر ۱۳۹۸، شماره 3672 ؛ 14 آذر 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 14 آذر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین