بازی‌های رایانه‌ای در پارادوکس زیان و فایده

بازی‌های رایانه‌ای در پارادوکس زیان و فایده

بازی‌های رایانه‌ای در پارادوکس زیان و فایده
4 آذر 1398, 17:13 / کد خبر:77787
گرایش کودکان و نوجوانان به بازی‌های رایانه‌ای و نوع پیشرفته‌تر آن یعنی بازی‌های آنلاین و استفاده کمتر از وسایل بازی سنتی شاید آسیب و تهدید برای سلامت جسمی، روحی و روانی آنها محسوب شود اما برخی نیز بر این باورند که محروم کردن نوجوانان از ابزار و امکانات هوشمند راهکار درستی نیست. بازی‌های آنلاین، بازی‌هایی هستند که به‌صورت هوشمند و با مراحل تدریجی و گام‌به‌گام طراحی شده است، این بازی‌ها در مراحل ابتدایی ساده هستند و هر مرحله سخت‌تر از مرحله قبلی است و امکان ذخیره‌سازی اطلاعات، تصویربرداری و عکس‌برداری از بازی‌کننده و تشخیص مکان زندگی او از طریق نرم‌افزارهای مکان‌یابی وجود دارد. همچنین در این نوع بازی‌ها افراد بازی‌کننده می‌توانند به‌صورت آنلاین با سایر بازی‌کننده‌ها و پشتیبان نرم‌افزار بازی در ارتباط باشند و این جذابیت ناسالم عامل گرایش بسیاری از نوجوانان به این بازی‌هاست. گذر زمان و ورود فناوری‌های ارتباطی به زندگی بشر علاوه بر اینکه مسائل زندگی روزمره بزرگ‌سالان را تغییر داده است در بازی‌های کودکان نیز ورود پیداکرده و سبک و روش بازی کودکان را تغییر داده است. یک کارشناس امور اجتماعی مرکز مشاوره بهزیستی در استان اصفهان گفت: بسیاری از والدین نسبت به شیوه و نوع بازی‌های آنلاین، کم‌اطلاع و یا ناآشنا هستند و همین امر فضا و بستر تهدید برای نوجوانان را بیشتر می‌کند.
مظهر یزدانی به ایرنا گفت: بر این اساس والدین ناآگاه به تهدیدات این بازی‌های آنلاینی نمی‌توانند فرزندان خود را از خطرات این بازی‌ها دور کنند و یا هشدارهای لازم و به‌موقع را به آنها بدهند. او، با بیان اینکه بسیاری از بازی‌های آنلاین فضا و بستر مناسبی برای بروز انواع خطرات و جرائم سایبری است گفت: آموزش صحیح برای بالا بردن سواد رسانه‌ای والدین نیازی جدی است. این کارشناس امور اجتماعی افزود: همچنین فضای مجازی و بازی‌های رایانه‌ای نیاز به ساماندهی دارد هرچند که این امر به معنای محدود کردن فرصت‌ها نیست. او تصریح کرد: بسیاری از نوجوانان برای کسب آرامش وارد دنیای بازی‌های آنلاین می‌شوند و فکر می‌کنند هویتشان در این فضا پنهان است و نمی‌دانند که مجرمان با زیرکی و با استفاده از ترفندهای ساده از ناآگاهی آن‌ها استفاده کرده و آنان را در جهت مقاصد خودشان از سرقت هویت تا بسیاری از مسائل اخلاقی پیش می‌برند. یزدانی افزود: زیان‌ها و مضرات سونامی اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای کمتر از اعتیاد به مصرف مواد مخدر نیست و سیستم عصبی مغز را به‌مرورزمان مختل می‌کند. او آموزش ناکافی نوجوانان در زمینه بازی‌های رایانه‌ای و انواع آن، آشنا نبودن آنها با فضای رایانه و در دسترس بودن بازی‌های غیراستاندارد رایانه‌ای زمینه اعتیاد آنها به این بازی‌ها را موجب می‌شود.

مدیریت ارتباط با فرزندان چاره مراقبت از آنها در انتخاب بازی‌های آنلاین

یک روانشناس تربیتی نیز گفت: تنها چاره مراقبت از فرزندان در گرایش و انتخاب به بازی‌های رایانه‌ای و از دسته آنلاینی، مدیریت ارتباط با آنها با توجه به حساسیت سنی آنهاست. افسانه برومند افزود: محروم کردن نوجوانان از ابزار و امکانات هوشمند در اختیار آنها به‌هیچ‌وجه راهکار درستی نیست بلکه می‌توان با برقراری ارتباط صمیمی با فرزند او را در انتخاب بازی و بیان عوارض و تهدیدات بازی‌های ناسالم و همچنین محدود کردن زمان انجام آن کمک کرد. او به والدین توصیه کرد که تا پیش از اینکه فرزند آنها اقدام به رفتارهای خطرناک و آسیب‌زا برای خود و دیگران کنند وارد عمل شوند و با شیوه‌های درست رفتاری به او کمک کنند. این روانشناس به برخی آسیب‌های فردی و اجتماعی در نوجوانانی که به این‌گونه بازی‌ها اعتیاد پیداکرده‌اند اشاره کرد و گفت: رفتارهای پرخاشگرانه و انزوای اجتماعی در این دسته افراد به‌وضوح قابل‌مشاهده است. او خاطرنشان کرد: نوجوانان با گذراندن ساعت‌های زیاد در بازی‌های رایانه‌ای و آنلاین از فعالیت‌هایی که به حفظ سلامت جسمی و تناسب‌اندام آنان کمک می‌کند دور می‌مانند و مشغولیت زیاد به این بازی‌ها منجر به اختلال در سیستم عصبی، دردهای عضلانی، بی‌حسی در دست‌ها، شانه‌ها، آرنج و آسیب به شبکه بینایی چشمشان به دلیل تمرکز زیاد وارد می‌شود. او به والدین توصیه کرد که برای دوری از شکل‌گیری ارزش‌های غلط در فرزندان، سعی کنند که آنها را به سمت استفاده از بازی‌های ساخت داخل هدایت کنند و حتی در هنگام بازی در کنار فرزندان حضور داشته باشید و در مواقعی هم در بازی با آنان مشارکت کنند. یک جامعه‌شناس در زمینه پذیرش بازی‌های رایانه‌ای و آنلاین به‌عنوان سوغات فناوری و مدرنیته در کشور گفت: باید با رویکرد مثبت‌نگر، استفاده روزافزون کودکان و نوجوانان از بازی‌های آنلاین و آفلاین را از تهدید سلامت جسمانی و روانی به فرصتی جذاب و ارزشمند برای آموزش و رشد آنان در حوزه‌های مختلف تبدیل کرد. فخری رضایی گفت: اگر بر محتوای این بازی‌ها کنترل و نظارت صحیح و بهنگامی از سوی خانواده صورت گیرد در بسیاری از موارد می‌تواند موجب تقویت هوش و قدرت ذهنی کودکان و نوجوانان شود. او اظهار داشت: تنها بخشی از بازی‌های آنلاین و آفلاین خشونت‌آمیز و باعث کاهش ارتباط اجتماعی و خشونت در کاربران کودک و نوجوان می‌شود ولی برخی دیگر از این بازی‌ها می‌تواند به افزایش مهارت دست و مغز و تقویت توانایی تشخیص هدف، افزایش سرعت پردازش و پاسخگویی و ارتقای توانایی یادآوری اطلاعات بصری در فرد شود.این جامعه‌شناس تصریح کرد: به‌هرحال باید با پذیرش تحولات شدید دنیای سنتی و قرار گرفتن در عصر مدرن و نوین به این بازی‌ها به‌عنوان رسانه‌ای نوین و نیازمند نظارت توجه کرد.او با تأکید بر آموزش سواد بازی به‌عنوان بخشی از سواد رسانه‌ای گفت: مصرف بالای این بازی‌ها در بین نوجوانان، پرداختن به مقوله آموزش سواد بازی را بیش از پیش مورد تأکید قرار می‌دهد. 

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹، شماره 3757 ؛ 17 فروردین 1399
روزنامه اصفهان امروز  یکشنبه ۱۷ فروردین  ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین