ذخیره ۳۴۹ میلیون مترمکعبی سد زاینده‌رود/ از وضعیت بارش‌ها نگرانیم

ذخیره ۳۴۹ میلیون مترمکعبی سد زاینده‌رود/ از وضعیت بارش‌ها نگرانیم

ذخیره ۳۴۹ میلیون مترمکعبی سد زاینده‌رود/ از وضعیت بارش‌ها نگرانیم
5 آذر 1398, 11:15 / کد خبر:77808
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به ذخیره ۳۴۹ میلیون مترمکعب سد زاینده‌رود، گفت: با توجه به شرایط سد زاینده‌رود و بارش‌ها بعید به نظر می‌رسد که بتوان حقابه زیست‌محیطی زاینده‌رود را بعد از ۱۲ آذرماه تأمین کنیم.
حسن ساسانی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت سد زاینده‌رود، اظهار کرد: امروز سه‌شنبه (۵ آذرماه) ذخیره مخزن سد زاینده‌رود ۳۴۹ میلیون مترمکعب است، همچنین ورودی به سد ۱۶ و خروجی آن ۸۵ مترمکعب بر ثانیه است.
وی با بیان اینکه میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری تاکنون در ایستگاه چلگرد ۱۱۱ میلیمتر است، افزود: میزان بارش‌ها در مدت مشابه سال گذشته ۳۵۰ میلیمتر بود، همچنین در متوسط بلندمدت ۱۹۰ میلیمتر در این حوضه ثبت شد.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان توضیح داد: میزان بارش‌ها در سال آبی جاری نسبت به سال گذشته ۶۹ درصد و نسبت به متوسط بلندمدت ۳۹ کاهش داشته است.
وی درباره تأثیر بارش‌ها بر وضعیت سد زاینده‌رود، گفت: بارش‌ها در ایستگاه شاخص چلگرد به صورت برف بوده و هنوز روان آب نشده است.
ساسانی با تاکید بر اینکه برای کل حوضه زاینده‌رود بارش‌ها پایین‌تر از نرمال پیش‌بینی‌شده است، تصریح کرد: این نگران‌کننده است که بحث صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی، صنعت و شرب را جدی‌تر می‌کند.
وی با بیان اینکه مطابق برنامه‌ریزی قبلی مقرر بود که از تاریخ بازگشایی زاینده‌رود، آب به مدت ۲۰ روز تحویل کشاورزان داده شود، گفت: با توجه به بازگشایی زاینده‌رود از ۲۲ آبان ماه، رودخانه تا ۱۲ آذرماه جریان خواهد داشت و پس از آن آب خروجی سد زاینده‌رود کاهش می‌یابد.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان درباره حقابه زیست‌محیطی زاینده‌رود، گفت: با توجه به شرایط سد زاینده‌رود بعید به نظر می‌رسد که بتوان حقابه زیست‌محیطی زاینده‌رود را بعد از ۱۲ آذرماه تأمین کنیم.
وی درباره حقابه تالاب گاوخونی نیز، گفت: در حال حاضر حقابه تالاب ناچیز است و بیشتر زهاب کشاورزی منطقه وارد گاوخونی می‌شود.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
پاسخ
9 آذر 1398 20:03
مهمان:
مطابق آیین نامه احیای تالابها، مصوب بهمن ماه 1397، سهم محیط زیست در اولویت دوم و پس از شرب قرار دارد. همچنین در آن جهت جلوگیری از ورود هر متر مکعب از جریان آب پایدار زاینده رود به تالاب گاوخونی، 140 هزار تومان جریمه تعیین شده است. به علاوه سال آبی قبلی (98-1397)، سال پر بارشِ کم سابقه ای در 50 سال اخیر بوده و تمامی آب مورد نیاز کشاورزی تأمین و در نظر گرفته شده است. بنابراین هیچ بهانه ای برای بستن غیر قانونی زاینده رود وجود ندارد. در هر یک از دفعات باز کردن و بستن های غیر قانونی زاینده رود در چند سال اخیر که متأسفانه با فرض کردن آن به عنوان کانال آبرسانی کشاورزی صورت گرفته، فاجعه ای زیست محیطی به وجود آمده است. ضمن اینکه اصفهان در سالیان اخیر و با خشکاندن زاینده رود دچار معضل بسیار خطرناک و «بازگشت ناپذیر» فرونشست زمین بر اثر پایین رفتن شدید سطح آبهای زیرزمینی شده که اینگونه عمل کردن غیر قانونی باعث تشدید آن نیز می شود. از دادستان و مدعی العموم محترم اصفهان خواستاریم بر اساس قانون و آیین نامه احیای تالابها و جهت دفاع از حق عمومی و مسلم مردم اصفهان؛ به ویژه حق و امکان ادامه حیات نسل آینده در این منطقه، قاطعانه در برابر هر گونه قانون شکنی در این زمینه بایستند.
+4 -
روزنامه اصفهان امروز پنج‌شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره 3717 ؛ 03 بهمن 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج‌شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین