کاهش 59 درصدی بارندگی سال آبی جدید حوضه شاخص زاینده رود
-3 -

کاهش 59 درصدی بارندگی سال آبی جدید حوضه شاخص زاینده رود

کاهش 59 درصدی بارندگی سال آبی جدید حوضه شاخص زاینده رود
13 آذر 1398, 15:25 / کد خبر:78020
بارندگی های سال آبی جدید استان اصفهان 59 درصد از مدت مشابه پارسال کمتر شده است.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما،معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان در کارگروه صیانت از منابع آب برحفاظت از زنده رود تاکید کرد: در سال آبی جدید میزان بارش ها درمقایسه با مدت مشابه سال گذشته 59 درصد و درمقایسه با متوسط بلندمدت 39 درصد کمتر شده است.
حسن ساسانی، با تاکید بر کاهش میزان بارش در حوضه شاخص زاینده رود گفت: میزان ورودی به سد زاینده رود 17 مترمکعب و  میزان خروجی هم از82 به 62 مترمکعب برثانیه کاهش یافته است که با پایان توزیع نوبت اول آب کشاورزی در شرق اصفهان در بامداد چهاردهم خروجی سد مجدد کاهش می یابد.
وی، جاری شدن مجدد آب را وابسته به بارش های جوی در ماه های آینده دانست و گفت: همچنین ذخیره مخزن سد زاینده رود به 311 میلیون متر مکعب رسیده است.
 معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان اصفهان هم گفت: تمام دستگاه ها و سازمانها در مقابل کالای باارزش آب مسئول هستند و تشکیل کارگروه صیانت از منابع آب نباید محدود به اعضا شود و همکاری دیگر دستگاه ها را می طلبد.
 محمدرضا قنبری افزود: با اینکه وظیفه دستگاه قضایی مقابله ای است اما معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری کل این استان مبنا را بر حفظ و صیانت از منابع آبی قرار داده است و در این زمینه، همکاری و تعامل سازنده با تمام دستگاه ها درخصوص منابع آبی حساس خواهد بود.
وی با اشاره به حفر چاه های غیرمجاز در استان اصفهان گفت: با توجه به اهمیت وضعیت معیشت کشاورزان انتظار می رود که با حمایت دولت کنتورهای هوشمند در اختیار کشاورزان قرار بگیرد.
محمدرضا قنبری افزود: اداره کل دادگستری با پشتیبانی از شرکت آب منطقه ای با تخلفات برخورد می کند و با فرهنگ سازی مجازات تکمیلی در دادگستری شهرستان ها در حفظ و صیانت منابع آب می کوشد.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
پاسخ
13 آذر 1398 22:33
مهمان:
مقابله با چاههای غیر مجاز کار بسیار خوبیست. ولی یک هدف مهم همین کار، عملی شدن جریان دائمی زاینده رود است. متأسفانه در اینجا هم باز حتی هیچ اشاره ای به محیط زیست به عنوان اولویت قانونیِ دوم پس از شرب نشده است. چیزی که در قانون و آیین نامه تالابها و با ضمانت اجراییِ مناسب مورد تصریح قرار گرفته است. به این ترتیب که برای ممانعت از ورود هر متر مکعب آب از جریان دائمی زاینده رود به گاوخونی، 140 هزار تومان جریمه تعیین شده است. متأسفانه به نظر می رسد که در این کارگروه هم مانند کمیته 5 نفره استانیِ زاینده رود، خبری از مدیر کل محیط زیست اصفهان یا نماینده ای از جانب ایشان نبوده است. در هر حال در آیین نامه مربوطه، مسؤولیت پیگیری قانون جهت اعمال جرایم تعیین شده برای کلیه متخلفان (در هر مقامی که باشند) بر عهده سازمان حفاظت از محیط زیست گذاشته شده است. عملکرد اداره کل حفاظت از محیط زیست استان اصفهان به عنوان نماینده سازمان در این زمینه زیر ذره بین مردم اصفهان است. فرونشست زمین اصفهان که بر اثر بی توجهی به زاینده رود به چندین برابر حد بحران رسیده را نمی توان شوخی گرفت.
+2 -
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه 1۷ آذر ۱۳۹۸، شماره 3674 ؛ 17 آذر 1398
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه 1۷ آذر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین