دانشگاه آزاد خوراسگان در میان سبزترین دانشگاه‌های کشور قرار گرفتند

دانشگاه آزاد خوراسگان در میان سبزترین دانشگاه‌های کشور قرار گرفتند

دانشگاه آزاد خوراسگان در میان سبزترین دانشگاه‌های کشور قرار گرفتند
18 آذر 1398, 16:11 / کد خبر:78102

بر اساس آن چه گرین‌متریک اعلام کرده، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم‌و‌تحقیقات توانسته است رتبه 434 جهانی و 10 کشوری و واحد خوراسگان اصفهان نیز رتبه 530 جهانی و 15 کشوری را به خود اختصاص دهد.

مروزه جهان با مشکلات و معایب زیست محیطی فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند. گرم شدن زمین، افزایش گازهای گلخانه‌ای، تخریب جنگل‌ها و غیره مشکلاتی است که شاید زیاد شنیده شده باشیم؛ اما همتی برای رفع آن نبوده و یا اگر بوده چندان به کار نیامده است. با تمام اقدامات زیست محیطی صورت گرفته در تمام این سال‌ها، هنوز هم فعالیت‌های بشری باعث بر هم زدن تعادل طبیعت شده، اما چاره چیست؟

بی شک نقش دانشگاه‌ها در این عرصه را نمی‌توان نادیده گرفت؛ چرا که فعالیت‌های تحقیقاتی مراکز دانشگاهی می‌توانند نقش بسزایی در حفاظت از محیط زیست داشته باشند. سال 2005 بود که اصطلاح دانشگاه سبز (green university) برای اولین بار توسط «انجمن توسعه پایدار و پیشرفت آموزش عالی» با هدف کاهش تاثیرات مخرب بر محیط زیست ناشی از بهره برداری از مقدار زیادی از برق، نفت، گاز، آب و مواد شیمیایی، کلید خورد. شاید اولین بار که این اصطلاح مطرح شد تصویر یک دانشگاه با فضایی سبز در اذهان شکل گرفت اما این ظاهر ماجرا بود. اداره کردن همه فعالیت‌های بشری و محیط‌ زیستی با کمترین زیان برای محیط زیست همان هدفی بود که قرار بود از سوی دانشگاه‌های سبز دنبال شود. دانشگاه‌ها می‌خواستند یک نماد و پایلوت برای سبزسازی و ترویج آموزش‌های اساسی در مدیریت منابع محیط زیستی باشند. حالا چند سالی است که دانشگاه‌های ایران هم برای حفاظت از محیط زیست تلاش می‌کنند و رسیدن به «دانشگاهی سبز» را در برنامه خود قرار داده‌اند.

گرین متریک ( (UI GREEN METRIC9یکی از پایگاه‌های رتبه بندی است که وظیفه رتبه بندی دانشگاه‌های سبز را بر عهده دارد. دانشگاه اندونزی با هدف ترویج پایداری در آموزش عالی، از سال ۲۰۱۰ اقدام به ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه‌های جهان بر اساس معیارها و شاخص‌های مرتبط با مسائل زیست محیطی کرد. آنچه در گرین‌متریک مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، جایگاه هر دانشگاه در حفظ محیط زیست و تاثیر آن در پایداری محیط است.

این پایگاه شش شاخص کلیدی از جمله محیط زیست و زیرساخت، انرژی و تغییرات اقلیمی، مدیریت پسماند، آب، حمل و نقل و آموزش برای رتبه‌بندی مؤسسه‌ها را ارزیابی می‌کند.

در آخرین رتبه بندی گرین‌متریک 780 مؤسسه از سراسر جهان معرفی شدند که دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و واحد خوراسگان اصفهان در این لیست خودنمایی می‌کنند.

بر اساس آن چه این پایگاه اعلام کرده، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم‌و‌تحقیقات توانسته است رتبه 434 جهانی و 10 کشور و واحد خوراسگان اصفهان نیز رتبه 530 جهانی و 15 کشور را به خود اختصاص دهد.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه 2 بهمن 1398، شماره 3713 ؛ 02 بهمن 1398
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه 2 بهمن 1398
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین