رشد ۵۳ درصدی نرخ ابتلا از ابتدای هفته / عوارض ۳۰۰ برابری کرونا برای واکسن نزده‌ها + نقشه و نمودار

جدیدترین اخبار کرونا در ایران|

رشد ۵۳ درصدی نرخ ابتلا از ابتدای هفته / عوارض ۳۰۰ برابری کرونا برای واکسن نزده‌ها + نقشه و نمودار

رشد ۵۳ درصدی نرخ ابتلا از ابتدای هفته / عوارض ۳۰۰ برابری کرونا برای واکسن نزده‌ها + نقشه و نمودار
2 آذر 1400, 10:10 / کد خبر:782670
در حالی که برای سومین روز متوالی دوباره روند نرخ ابتلای روزانه صعودی شده کارشناسان براین باورند که برای جلوگیری از افزایش هزینه‌های پیک بعدی بهترین راهکار مشارکت حداکثری در طرح ملی واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌ها است.
براساس آمارهای روزانه نرخ ابتلای دیروز برای سومین روز متوالی روند صعودی خود را حفظ کرد که کارشناسان در این زمینه معتقدند ادامه چنین روندی می‌تواند در هفته‌های آینده مشکل آفرین باشد و نقش واکسن‌نزده‌ها در این اتفاق غیرقابل انکار است.
متخصصان بهداشت و درمان در این زمینه تاکید می‌کنند بی‌تفاوتی به پروتکل‌های بهداشتی و عدم مشارکت در طرح ملی واکسیناسیون می‌تواند مشکلاتی در آینده مدیریت بحران کرونا ایجاد کند که البته اولین هزینه آن برای خود افراد است.
این گروه معتقدند در شرایط فعلی بهترین و کم هزینه‌ترین راهکار این است که هموطنان با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و البته مشارکت کامل در طرح ملی واکسیناسیون مسئولان را در مدیریت بحران همه‌گیری یاری رسانی کنند تا زنجیره انتقال شکسته شده و در نهایت هزینه مدیریت به حداقل خود برسد.
متخصصان همچنان تاکید می‌کنند بررسی‌ها و اطلاعات موجود از فعالیت ویروس منحوس در ایران نشان می‌دهد افرادی که هنوز واکسن کرونای خود را دریافت نکرده‌اند چیزی بین 200 تا 300 برابر بیشتر از سایرین که مراحل واکسیناسیون خود را تکمیل کرده‌اند در خطر عوارض ابتلا به بیماری قرار دارند.
به گفته این افراد اصلی‌ترین دستاورد تکمیل فرآیند واکسیناسیون برای افراد این است که درصورت ابتلا به ویروس با عوارض بسیار ضعیف روبرو خواهند شد و درصورت رعایت کامل پروتکل‌ها احتمال ابتلای افراد به بیماری کاهش چشمگیری داشته و این اتفاق در واقع زنجیره انتقال شکسته شده و نهایتاً مشکلات کمتری در کشور تجربه می‌شود.
این متخصصان با اشاره به آمارهای روز گذشته و مقایسه روند نرخ ابتلا و بستری در مراکز درمانی از ابتدای هفته تاکید می‌کنند: افزایش 53.34 درصدی نرخ ابتلای روزانه در عین صعود 36.36 درصدی نرخ بستری بیماران نسبت به اول هفته این نکته را یادآوری می‌کند که ویروس منحوس کاملاً فعال بوده و قابلیت بحران آفرینی بالایی دارد و هرگونه عادی انگاری و بی‌توجهی به تکمیل فرآیند واکسیناسیون می‌تواند مشکلات بسیاری به کشور تحمیل کند.
کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,
بیشتر بخوانید
استان آذربایجان غربی/ 195 نفر در بخش آی‌سی‌یو بستری شدند
محمدامین ولی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کرونا در آذربایجان‌غربی اظهار داشت: در شبانه روز گذشته 741 نفر به سبب سندروم حاد تنفسی بستری شده و 43 نفر به خاطر مشکلات تنفسی به دستگاه ونتیلاتور وصل شدند.
وی تصریح کرد: همچنین 402 بستری مشکوک و 195 نفر بستری در بخش آی‌سی یو در بیمارستان‌های آذربایجان‌غربی ثبت شده و تعداد 71 هزار و 344 نفر بستری نیز بهبود یافتند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی آذربایجان‌غربی از فوت هفت نفر دیگر در شبانه روز گذشته خبر داد و گفت: تاکنون هفت هزار و 76 نفر بر اثر کرونا جان باختند.
وی با اشاره به واکسیناسیون 28 هزار و 749 نفر دیگر در شبانه‌روز گذشته بیان کرد: تاکنون چهار میلیون و 92 هزار و 373 واکسن کرونا را در هر سه دوز دریافت کرده‌اند.
ولی‌زاده افزود: همچنین تاکنون 25 هزار و 661 نفر دوز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.
استان اصفهان/ 292 مورد ابتلای جدید در 24 ساعت گذشته ثبت شد
پژمان عقدک در جمع اصحاب رسانه با اشاره به تعداد کل موارد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا از ابتدا تاکنون، اظهار داشت: از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا تعداد یک میلیون و231  هزار و 121  نفر موارد ابتلای قطعی و مشکوک به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.
وی افزود: در این بازه زمانی تعداد کل موارد ابتلای قطعی به کرونا در استان 424 هزار و  366 نفر و موارد مثبت ابتلای قطعی در 24 ساعت گذشته را  292 نفر گزارش شده است.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تصریح کرد: همچنین تعداد 16 هزار و 914 نفر آمار کل فوت شدگان قطعی و مشکوک به علت کرونا از ابتدای همه‌گیری این ویروس در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بوده است.
وی ادامه داد: تعداد 182 هزار و 138 نفر نیز تعداد کل بستری شدگان کرونا از از ابتدا تاکنون بوده و تعداد بهبود یافتگان نیز 122 هزار و 575 نفر اعلام شده است.
عقدک با بیان اینکه در حال حاضر 727 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، افزود: از این تعداد 145 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد آمار تعداد کل بهبود یافتگان از ابتدا تاکنون گفت: در این بازه زمانی 122 هزار و 575 نفر بهبودیافتگان کرونا هستند و تعداد بیماران ترخیص شده جدید در 24 ساعت گذشته نیز 132 نفر بوده است.
وی تاکید کرد: همچنین 120 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته در بیمارستان‌های اصفهان بستری و 9 نفر هم در اثر بیماری کرونا جان خود را از دست دادند.
کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,
استان بوشهر/ 68 مورد بستری جدید در مراکز درمانی
سعید کشمیری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر، با اشاره به وضعیت رنگ‌بندی کرونایی استان اظهار داشت: چند هفته متوالی تمام شهرستان‌های استان بوشهر در شرایط آبی و کم خطر قرار دارند که برای حفظ این شرایط نیاز به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، با بیان اینکه در نیمی از ایام ماه گذشته بدون فوتی کرونایی ثبت شد خاطر نشان کرد: در آبان ماه 60 درصد کاهش فوتی نسبت به مهر ماه بود به‌گونه‌ای که در مهر ماه 4 روز بدون فوتی ولی در آبان ماه 15 روز بدون فوتی در استان شاهد بودیم.
دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر از کاهش رعایت اصول بهداشتی مقابله با کرونا در استان خبر داد و بیان کرد: در استان بوشهر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کمترین مقدار ممکن رسیده است که این کاهش می‌تواند برای شیوع پیک ششم بسیار خطرناک باشد و زمینه افزایش مجدد بیماری کرونایی در استان بوشهر را فراهم کند.
کشمیری با بیان اینکه 26 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شده‌اند گفت: اکنون تعداد بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بوشهر 68 نفر است.
وی از بستری 10 بیمار مبتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان خبر داد و تصریح کرد: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، 4 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه خوشبختانه روز گذشته مورد فوتی ناشی از ابتلا به کرونا در استان بوشهر به ثبت نرسید خاطر نشان کرد: تاکنون 2 هزار 18 بیمار در بخش کرونایی مراکز درمانی استان بوشهر جان خود را از دست داده‌اند.
دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر افزود: خوشبختانه روز گذشته 18 بیمار از بخش کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند و از آغاز شیوع کرونا تاکنون 88 هزار و 800 نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.
کشمیری با بیان اینکه بیش از 81 درصد گروه سنی 12 سال به بالا استان بوشهر واکسن کرونا دریافت کرده‌اند گفت: 750 هزار نفر در استان بوشهر واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.
استان خراسان جنوبی/ شمار کل قربانیان به 1218 نفر رسید
دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا در خراسان جنوبی اظهار داشت: روز گذشته 241 آزمایش مولکولی و 813تست سریع تشخیص کرونا در استان انجام شد که در مجموع 193بیمار کرونایی جدید شناسایی شد.
غلامرضا شریف زاده افزود: از این تعداد 52 مورد از بیرجند، 11مورد از خوسف، 8 مورد از درمیان، 13مورد از زیرکوه، 3 مورد از سرایان، 4 مورد از سربیشه، 28 مورد از طبس، 21 مورد از فردوس، 20 مورد از قاین و 25 مورد از نهبندان شناسایی شد. 
وی گفت: در حال حاضر 214 بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان.های خراسان جنوبی بستری هستند که 84نفر کرونا مثبتند و ار این تعداد 21 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال یک نفر نامساعد است. 
دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا در خراسان جنوبی بیان کرد: در شبانه روزگذشته یک مورد فوت جدید ناشی از کرونا در استان ثبت شد و تعداد فوتی‌های ناشی از این بیماری به هزار و 218نفر رسید. 
وی افزود:  در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا در استان تاکنون 530 هزار و 730نفر واکسن نوبت اول، 432هزار و 710نفر واکسن نوبت دوم و 3هزار و 67 نفر واکسن نوبت سوم را دریافت کردند.
استان خراسان رضوی/ فرآیند 45 درصد از مادران باردار تکمیل شد
مجید جعفری نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از مشهدمقدس اظهارداشت: یکی از چالش‌های مهم در پوشش کامل واکسیناسیون مادران باردار، عدم دسترسی معاونت بهداشت به آمار مادرانی است که تحت پوشش بخش خصوصی بوده و خدمات مراقبتی و درمانی خود رااز بخش خصوصی دریافت می‌کنند.
وی در همین راستا و با هدف پوشش کامل این گروه از جمعیت، بر نقش موثر بخش خصوصی در مشاوره، توجیه و ارجاع مادران باردار برای دریافت واکسن کرونا تاکید کرد و گفت: در این میان نقش بخش خصوصی در ترغیب مادران باردار به انجام واکسیناسیون کرونا بسیار با اهمیت است.
جعفری نژاد ادامه داد: تاکید بر اهمیت نقش مشاوره ماماهای مراکز، متخصصین زنان، استمرار استفاده از رسانه ها، فضاهای مجازی و تبلیغات شهری و ... از مهمترین مباحثی بود که در این جلسه به آن پرداخت شد.
کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,
استان قزوین / نرخ ابتلا 80 درصد افزایش یافت
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین از افزایش 80 درصدی موارد قطعی ابتلای به کرونا در استان خبر داد و اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر 110 مورد جدید ابتلای به کرونا در استان قزوین شناسایی شد که این آمار در قیاس با روز قبل 49 نفر افزایش پیدا کرده است. 
جلال رحمانی با اشاره به افزایش 6 درصدی نرخ بستری‌های روزانه کرونایی اضافه کرد: در شبانه‌روز گذشته 55 بیمار کرونایی جدید به خاطر علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار در مقایسه با روز پیش 3 نفر بیشتر شده است.
وی همچنین از کاهش 56 درصدی و تک‌رقمی شدن آمار بیماران بدحال  خبر داد و گفت: در حال حاضر 9 بیمار کرونایی با حال وخیم در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان قزوین زیر دستگاه کمک‌تنفسی بستری شدند که این آمار نسبت به روز گذشته 7 نفر کمتر شده است.
رحمانی ادامه داد: در ضمن در 24 ساعت اخیر 4 بیمار کرونایی بدحال به علت شدت علائم بیماری و ضعف مفرط جسمانی جان خود را از دست دادند و بعد از اینکه در روز گذشته آمار مرگ‌ومیر کرونایی صفر شد، بار دیگر شاهد افزایش محسوس این آمار هستیم.
معاون دانشگاه علوم پزشکی قزوین در ادامه از کاهش 7.7 درصدی آمار بهبودیافتگان روزانه هم خبر داد و گفت: در شبانه‌روز گذشته 48 بیمار بدحال کرونایی با علائم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های استان قزوین ترخیص شدند که این آمار از روز گذشته 4 نفر کمتر است.
رحمانی افزود: در نهایت هم آمار مجموع بیماران بستری کرونایی فعلی استان قزوین نسبت به روز گذشته فقط یک نفر کاهش یافت و به 254 نفر رسید که امیدواریم این روند کاهشی سریع‌تر از روزهای قبل شود.
کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,
استان مرکزی/ 62 مورد ابتلای جدید ثبت شد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با اشاره به آخرین آمار بیماران کرونایی در استان مرکزی اظهار داشت: 62 مورد ابتلای جدید کرونا در استان مرکزی بر اساس آخرین یافته‌های آزمایشگاهی طی شبانه روز اخیر شناسایی شد.
 سیدمحمد جمالیان» افزود: 17 نفر از بیماران جدید شناسایی شده در این استان برای پیگیری امور تخصصی درمانی در بیمارستان‌ها بستری شدند که 45 نفر از این افراد نیز خدمات درمانی سرپایی دریافت کرده و باید تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در منزل قرنطینه باشند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک ادامه داد: شمار مبتلایان به کرونا از زمان شیوع این ویروس تاکنون در استان به 104 هزار و 853 نفر رسید این درحالیست که متاسفانه یک بیمار کرونایی نیز در این بازه زمانی در استان به دلیل کرونا جان باخت و شمار فوتی‌های این بیماری به 2 هزار و953 نفر رسید.
جمالیان با اشاره به روند واکسیناسیون در استان مرکزی گفت: در راستای ادامه روند واکسیناسیون بر اساس آخرین نتایج و آمار های اعلامی از سوی وزارت بهداشت و درمان وضعیت استان مرکزی در دوز اول در رتبه بندی دوم کشور است و در دوز سوم ما پنجمین استان کشور هستیم که شرایط مطلوب و خوبی را نسبت به میانگین کشور داریم.
وی عنوان کرد:  امروز بیش از 88 درصد جامعه تحت پوشش استان مرکزی، دوز اول خود را دریافت کرده‌اند و نزدیک به 70.5 درصد از این جامعه هردو دوز خود را دریافت کرده‌اند و در پوشش واکسیناسیون دانش آموزان نیز نزدیک به 95 درصد دانش‌آموزان استان مرکزی واکسن نوبت اول خود را دریافت کرده‌اند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰، شماره ؛ 08 آذر 1400
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین