مطالعات پهنه‌بندی سیلاب در ۵۰ درصد استان اصفهان

آخرین وضعیت مطالعات پهنه‌بندی سیلاب در استان اعلام شد

مطالعات پهنه‌بندی سیلاب در ۵۰ درصد استان اصفهان

مطالعات پهنه‌بندی سیلاب در ۵۰ درصد استان اصفهان
17 دی 1398, 17:09 / کد خبر:78662
بازسازی مناطق سیل‌زده در مرحله پایانی قرار دارد

به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ۳ هزار کیلومتر طول رودخانه‌های استان اصفهان است که ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر اولویت مطالعه داشته، هزار و ۹۰۰ کیلومتر مطالعات حریم بستر توسط آب منطقه‌ای مطالعات انجام شده و ۷۰۰ کیلومتر در دست اجرا است.
منصور شیشه‌فروش با اشاره به اقدامات استان اصفهان در مقابله با سیل، به فارس گفت: سیلابی که فروردین امسال در استان اصفهان اتفاق افتاد، کنترل و گزارش آن به تهران ارسال شد، در فریدن، سمیرم و فریدون‌شهر خسارتی وارد شد که ۱۲۱ میلیارد تومان تسهیلات بانکی ارزان قیمت از دولت گرفتیم و بین شهرستان‌های آسیب‌دیده توزیع شد. او افزود: ۲۷ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض و ۲ هزار و ۵۰۰ پاکت سیمان رایگان در اختیار خسارت‌دیدگان قرار داده شد، یعنی برای هر واحد مسکونی احداثی ۳۶۰ پاکت سیمان در اختیار آنها قرار گرفت. مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، با بیان این‌که ۲۵۰ بسته با دوام در مناطق خسارت‌دیده مانند یخچال توزیع شد، گفت: ۳ هزار و ۳۲۰ واحد مسکونی تحت تأثیر سیل قرار گرفتند و صد در صد تعمیری‌ها به بانک معرفی شدند، احداثی‌ها با پیشرفت ۵۲ درصدی در حال اجرا است. شیشه‌فروش با اشاره به این‌که در این راستا کارگروه بازسازی و نوسازی مناطق آسیب‌دیده تشکیل شد و در حال پیگیری است، گفت: ۳۲۸ واحد احداثی شهری و هزار و ۷۵۲ واحد روستایی، هزار و ۲۴۰ واحد تعمیری روستایی و شهری و هزار و ۹۰۸ مورد معیشتی بوده است و این تسهیلات در اختیار آن‌ها قرار گرفته است. مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: جلسات کارگروه بازسازی در شهرستان‌های بویین‌میاندشت، فریدون‌شهر، چادگان، سمیرم، دره‌بید در تیران و کرون تشکیل شده و این تسهیلات در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفته و بر اساس مقررات پرداخت می‌شود.

بازسازی ۲ هزار و ۹۹۲ واحد تعمیری در پل‌دختر

او با بیان این‌که در بازسازی اصفهان در پل‌دختر ۲ هزار و ۹۹۲ واحد تعمیری به‌طور کامل انجام شده است، بیان کرد: ۳۵۹ واحد احداثی شهری که ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ۳۰۸ واحد روستایی با پیشرفت ۷۰ درصدی، جمع واحدها در پل‌دختر ۳ هزار و ۶۵۹ واحد بوده که بنیاد مسکن در آنجا مستقر شده و منازل را بازسازی و تعمیر می‌کند و استان اصفهان هنوز در منطقه حضور فعال دارد و این اقدامات در یک شهر و ۱۳ روستا بوده است. شیشه‌فروش با اشاره به این‌که در حوزه کشاورزی ۳۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی و ۱۵ میلیارد تومان به‌صورت بلاعوض از سوی جهاد کشاورزی در اختیار خسارت‌دیدگان قرار گرفت و در سامانه سجاد ثبت حوادث انجام شده است، عنوان کرد: حدود ۵۰ میلیارد تومان اعتباراتی در اختیار راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، شرکت برق، شهرداری‌ها، آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی برای بازسازی زیرساخت‌های تخریب‌شده در راه‌ها در حوزه برق و شهری پرداخت شد که در حال کار است. مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان این‌که ۱۵ میلیارد تومان در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفت، برای اجرای ۴۱ پروژه در روستا برای پیشگیری از سیل خاطرنشان کرد: مطالعات سیل‌خیزی در حوزه‌های آبریز استان از جمله حوزه‌های کارون، دز، تپه سرخ و زاینده‌رود توسط آب منطقه‌ای اجرا و نقشه‌های پهنه‌بندی تهیه شده است. او با بیان این‌که ۵۰ درصد استان اصفهان مطالعات پهنه‌بندی سیلاب انجام شده با دوره بازگشت ۲ تا ۱۰۰ سال و حتی ۲۰۰ ساله ادامه داد: در حوزه‌های آبریز کارون شهرستان سمیرم، حوزه در شهرستان فریدون‌شهر و حوزه تپه سرخ اردستان را شامل می‌شود و حوزه زاینده‌رود با هدف تعیین پهنه‌های سیل‌خیز با دوره‌های بازگشت را آب منطقه‌ای مطالعات آن را انجام داده و بخش دیگر در حوزه کاشان، گلپایگان، خور و نائین در حال اجرا است. شیشه‌فروش اضافه کرد: ۳ هزار کیلومتر طول رودخانه‌های استان اصفهان است که ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر اولویت مطالعه داشته، هزار و ۹۰۰ کیلومتر مطالعات حریم بستر توسط آب منطقه‌ای مطالعات انجام شده و ۷۰۰ کیلومتر در دست اجرا است. مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به این‌که مرحله دوم ساماندهی رودخانه‌ها است، افزود: ۴۵۰ هکتار از زاینده‌رود از سال ۹۵ آزادسازی شده است، ۲۳۰ هکتار از سایر رودخانه‌های استان نیز آزادسازی شده، ۱۲۰ مورد سازه‌های پرخطر شناسایی شده که در حال اصلاح است، ۱۴۰ کیلومتر ساماندهی رودخانه‌ها نیز در حال انجام شده است. او با بیان این‌که ۷۰ کیلومتر از زاینده‌رود آزادسازی و ۸ کیلومتر از رودخانه‌ها دیواره سازی و ۱۲ کیلومتر از رودخانه‌‌ها لایروبی شده است، گفت: ۷۰ کیلومتر جاده ساحلی ایجاد شده تا اطراف رودخانه را نظارت کند که به حریم رودخانه‌ها تجاوز نشود، ۱۵۰ کیلومتر زاینده‌رود هم نشانه‌گذاری شده و حریم رودخانه مشخص شده است.

دستگاه‌ها قبل از اجرای طرح‌ها از آب منطقه‌ای استعلام کنند

شیشه‌فروش با بیان این‌که ۲۰۰ کیلومتر از رودخانه‌ها هم تابلوی هشدار سیل نصب شده است و شهرهای دیگر استان لایروبی رودخانه‌ها آن انجام شده است، بیان کرد: در شهرداری‌ها ستاد سیل تشکیل شده است و همه دستگاه‌ها مکلف هستند قبل از اجرای طرح‌ها از آب منطقه‌ای استعلام کنند که در حریم رودخانه‌ها ساخت‌وساز انجام نشود. مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به این‌که راهداری و شهرداری‌ها باید مسیل‌ها را پاک‌سازی و دهانه پل‌ها را از رسوبات در بیاورند تا اگر بارندگی شد ایجاد سیل نشود، تصریح کرد: ستاد مدیریت بحران در همه شهرستان‌ها تشکیل جلسه داده و بنیاد مسکن و دهیاری‌ها را در روستاها و شهردارها را در شهرها مکلف کرد که سکونت‌گاه‌های شهری و روستایی را در برابر سیل ایمن کنند با ایجاد و تقویت سیل‌بندها و اجرای طرح‌های دفع آب‌های سطحی و تخلیه نخاله از دهانه مسیل‌ها و تمام شهرک‌های صنعتی باید اصول مهندسی رودخانه و طرح‌های هدایت آب‌های سطحی را اجرا کنند. او با اشاره به این‌که منابع طبیعی باید طرح‌های آبخیزداری را در مناطق مختلف ایجاد کند، خاطرنشان کرد: امسال منابع طبیعی با اعتبار ۵۵ میلیارد تومان ۲۸ طرح را در قالب ۹۶ پروژه در سطح استان اصفهان در راستای پیشگیری از سیل در بخش‌های جنگل‌کاری و حفاظت از مرتع، پیشگیری از سیل و طرح‌های بیولوژیک اجرا می‌کند؛ در ۲۱ شهرستان امسال مطالعات آبخیزداری انجام شده و ۴۶ میلیارد تومان از این اعتبار مربوط به آبخیزداری است.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹، شماره 3800 ؛ 08 خرداد 1399
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین