اصفهان؛ مهاجرپذیرترین شهر کشور

رئیس کمیسیون اجتماعی شورای شهر اصفهان مطرح کرد

اصفهان؛ مهاجرپذیرترین شهر کشور

اصفهان؛ مهاجرپذیرترین شهر کشور
17 دی 1398, 18:09 / کد خبر:78668
۴۵۰ هزار حاشیه‌نشین در کلان‌شهر اصفهان سکونت دارند

گروه جامعه| عضو شورای شهر اصفهان با اشاره به زندگی ۴۵۰ هزار نفر در مناطق حاشیه‌ای و سکونت‌گاه‌های غیررسمی کلان‌شهر اصفهان، بر لزوم ایجاد دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی تأکید کرد.
کوروش محمدی درباره گشایش نخستین دفتر تسهیلگری و توسعه محلی شهرداری اصفهان در منطقه ۱۰ گفت: تلاش‌ها برای ایجاد این دفتر از حدود یک سال و نیم پیش شکل گرفت و مجوز تأسیس چهار دفتر تسهیلگری و توسعه محلی از وزارت کشور گرفته شد. او با بیان اینکه این اقدام پروسه‌ای طولانی و زمان‌بر بود، افزود: ایجاد دفاتر تسهیلگری در اصل در اختیار وزارت کشور و جزو وظایف این وزارتخانه است و شهرداری‌ها از نظر قانونی هیچ وظیفه‌ای نسبت به ایجاد و مدیریت این دفاتر ندارند، اما بر اساس احساس مسئولیت مدیریت شهری و کمیسیون اجتماعی شورای شهر به این نتیجه رسیدیم که باید به این موضوع ورود کنیم. رئیس کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: شواهد نشان می‌دهد که ایجاد دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی طرح موفقی در کشور بوده است و در دو سال گذشته در برخی کلانشهرها اجرا شده و به توفیقات خوبی دست یافته است. وزارت کشور تاکنون تنها توانسته بود در چهار منطقه از ۹ منطقه حاشیه‌نشین اصفهان دفتر تسهیلگری ایجاد کند و لازم بود که شهرداری به کمک وزارت کشور بیاید و با همان نگاه، در همان راستا و بدون موازی‌کاری بلکه با نظارت وزارت کشور این دفاتر را راه‌اندازی کند.

ایجاد دفتر تسهیلگری و توسعه محلی شهرداری اصفهان در منطقه ۱۰

محمدی گفت: ایجاد دفتر تسهیلگری و توسعه محلی شهرداری اصفهان در منطقه ۱۰ زمان‌بر بود چون به ردیف اعتباری نیاز داشت که با حمایت اعضای شورای شهر در بودجه ۹۸ به تصویب رسید. شهردار اصفهان و معاون فرهنگی اجتماعی ایشان نیز برای تخصیص بودجه حمایت بسیار خوبی داشتند و امروز به این نقطه رسیدیم که دفاتر تسهیلگری در چهار منطقه شهر اصفهان ایجاد شود. او مشکل حاشیه‌نشینی در اصفهان را جدی دانست و تصریح کرد: اصفهان جزو کلانشهرهای مهاجرپذیر و بهتر است بگوییم مهاجرپذیرترین شهر کشور است. البته واژه مهاجرپذیری معادل مهمان‌پذیری است و اصفهان از سراسر کشور مهاجر دارد و مهاجرت در ذات خود پدیده نامبارکی نیست و حق هر شهروندی است که محل زندگی خود را تعیین کند اما هم‌اکنون این مهاجرپذیری اصول ندارد و به‌نوعی بی‌رویه است و از هیچ اصولی پیروی نمی‌کند که این امر قطعا تبدیل به آسیب‌هایی چون ایجاد مناطق حاشیه‌نشین و سکونت‌گاه‌های غیررسمی خواهد شد. رئیس کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: بسیاری از مهاجرانی که بی‌هدف و بی‌برنامه وارد کلانشهرها می‌شوند هزینه اسکان در مرکز شهر را ندارند، بنابراین به سمت مناطق ارزان‌قیمت می‌روند که همان سکونت‌گاه‌های غیررسمی است که بعدها تبدیل به محدوده و حاشیه می‌شود. او با بیان اینکه نزدیک به ۴۵۰ هزار حاشیه‌نشین در کلان‌شهر اصفهان زندگی می‌کنند، افزود: پس نیاز است که دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی در شهر اصفهان توسعه یابد تا بتواند احساس تعلق شهروندی را در این افراد ایجاد کند. چون افراد ساکن در این مناطق به‌واسطه اینکه از امکانات و وسایل رفاهی مرکز شهر برخوردار نیستند حس تعلق خود به شهر را کم‌کم از دست می‌دهند و دفاتر تسهیلگری ایجاد می‌شوند که این حس تعلق را افزایش داده، به مردم دانش و آگاهی داده و برای آنها مطالبه‌گری کنند. محمدی خاطرنشان کرد: درست است که ۹ منطقه حاشیه‌نشین در اصفهان وجود دارد اما هر دفتر می‌تواند جمعیت خاصی را پوشش دهد و برخی مناطق حاشیه‌نشین به تأسیس بیش از یک دفتر تسهیلگری نیاز دارند. مؤسس و رئیس انجمن آسیب‌شناسی اجتماعی ایران ادامه داد: امیدوارم با کمک سازمان‌های مردم‌نهاد و دفاتر تسهیلگری بتوانیم بخشی از مشکلات و آسیب‌های مناطق حاشیه‌نشین را کم کنیم و عوارض حاشیه‌نشینی که در شهر خودش را نشان می‌دهد را نیز کنترل کنیم.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹، شماره 3800 ؛ 08 خرداد 1399
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین