۱۸۰ مددکار اجتماعی در بهزیستی اصفهان فعالیت دارند

معاون اجتماعی بهزیستی استان اصفهان:

۱۸۰ مددکار اجتماعی در بهزیستی اصفهان فعالیت دارند

۱۸۰ مددکار اجتماعی در بهزیستی اصفهان فعالیت دارند
18 دی 1398, 17:46 / کد خبر:78704
به گفته معاون اجتماعی بهزیستی استان اصفهان در اورژانس اجتماعی بهزیستی استان اصفهان که وظیفه مداخله در بحران‌های اجتماعی، فردی و خانوادگی را دارد ۱۸۰مددکار اجتماعی فعالیت دارند. مجتبی ناجی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص مددکاران اجتماع بهزیستی، اظهار کرد: در اورژانس اجتماعی بهزیستی استان اصفهان که وظیفه مداخله در بحران‌های اجتماعی، فردی و خانوادگی را دارد ۱۸۰مددکار اجتماعی فعالیت دارند. او با بیان اینکه در بین این افراد رشته‌های مرتبط با مددکاری هم وجود دارد، افزود: این افراد تحصیلات آکادمیک در رشته‌های مرتبط مددکاری، مشاوره، روانشناسی است که این افراد در کنار دیگر اعضای تیم مشاوره و مداخله نقش عمده ارتباط با مددجویان را ایفا می‌کنند.

به‌کارگیری مددکاران در مدارس از تعارضات خانواده‌ها می‌کاهد

معاون اجتماعی بهزیستی استان اصفهان در خصوص وظایف مددکاران، تصریح کرد: مددکار وظیفه ملاقات مستقیم با مددجویان را دارد و جنس کار مددکار برخلاف روانشناسان که ارجاع به آنها صورت می‌گیرد مداخلات میدانی است و هر مورد را متناسب با شرایط نقاط قوت یا ضعف خانواده و به‌کارگیری منابع و نهادهای حمایتی در جهت رفع مشکلات مددجویان اقدام می‌کند. او با بیان اینکه در خصوص به‌کارگیری مددکاران در آموزش‌وپرورش، گفت: اگرچه آموزش‌وپرورش از نظر نیروی انسانی و مشاوران تأمین است اما با سیستم مددکاری آشنا نیست چرا که مددکاران برای حمایت و حل تعارضات مددجو باید ارتباطات گسترده‌ای داشته باشند و در موضوع دانش‌آموزان مددکار باید به موضوعاتی نظیر عدم تعادل یا نابسامانی نظام خانواده او دقت کند. ناجی با تأکید بر اینکه برخی خانواده‌ها مهارت حل مسئله و پیگیری مشکلات خود را ندارند، افزود: مددکار می‌تواند در پیگیری بسیاری از مسائل حقوقی، معیشتی، مالی، ملکی یا تأمین لوازم ضروری زندگی و بسیاری امور دیگر یک خانواده و پیگیری اموری که باعث ترک تحصیل یک دانش‌آموز می‌شود می‌تواند مؤثر باشد چرا که بسیاری از کودکان کار علاوه بر تحصیل دغدغه معیشت خانواده خود را دارند.

مددکاران در رفع مشکلات اجتماعی جامعه مؤثرند

او با اشاره به اینکه طرح نماد به صورت مقطعی نیست، گفت: طرح نماد با عنوان نظام مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان همواره وجود دارد و یک کار تیمی شامل دستگاه‌های متولی مانند واحد پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، آموزش‌وپرورش و بهزیستی شناسایی دانش‌آموزان در معرض خطر را بر عهده دارند و ارجاع آنها به اورژانس اجتماعی بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی است و دستگاه‌های دیگر هم در این مورد وظایفی دارند. معاون اجتماعی بهزیستی اصفهان در خصوص مؤثر بودن حضور مددکاران در کنار مشاوران مدارس، اظهار کرد: مشکلات اجتماعی نیازمند تدابیر اجتماعی است نه تدابیر فردی و روانشناسان و مشاوران تنها از بعد فردی به مسائل می‌پردازند که این امر در حل معضلات کافی نیست اما مددکاران اجتماعی با بهره‌گیری از منابع اجتماعی به ابعاد خانوادگی و اجتماعی مشکلات هم توجه می‌کنند و این باعث نتیجه بهتری می‌شود و این دیدگاه که جامعه بیمار افراد بیمار تولید می‌کند درست است و مددکاران می‌توانند در رفع این معضلات مؤثرتر واقع شوند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹، شماره 3799 ؛ 07 خرداد 1399
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین