جلب مشارکت مردم برای حفظ جنگل‌های اصفهان ضروری است

جلب مشارکت مردم برای حفظ جنگل‌های اصفهان ضروری است

جلب مشارکت مردم برای حفظ جنگل‌های اصفهان ضروری است
1 بهمن 1398, 13:40 / کد خبر:78977
رییس اداره جنگل اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: حفاظت و توسعه منابع طبیعی به ویژه جنگل‌های این استان بدون آگاهی‌بخشی، آموزش و جلب مشارکت مردم بسیار سخت و حتی غیرممکن است.
مرتضی برزو زاده روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: مردم به طور کلی و ساکنان به صورت جزیی‌تر، بهره‌برداران اصلی و استفاده‌کنندگان از عرصه‌های طبیعی هستند و به همان میزان که می‌توانند برای توسعه و حفظ این داشته‌ها موثر باشند، ناآگاهی و مراقبت نکردن از سوی آنان برای منابع طبیعی مشکل‌ساز است.
وی بیان کرد: گسترش پوشش گیاهی و حفاظت از منابع طبیعی وظیفه اصلی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری است، اما این مهم با مشارکت و مراقبت شهروندان محقق می‌شود.
رییس اداره جنگل منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به اینکه بخشی از جنگل‌های زاگرسی در استان اصفهان واقع شده است، اضافه کرد: به ویژه در غرب و جنوب اصفهان آگاهی‌بخشی و آموزش باید افزایش یابد و البته وابستگی اهالی به چوب درختان هم مستلزم ارائه سوخت‌های جایگزین است.
برزو زاده اهمیت ترویج فرهنگ جلوگیری از تخریب عرصه‌های طبیعی و جنگل‌ها به شیوه‌های گوناگون را یادآور شد و ادامه داد: آموزش کودکان از سن پایین باید به صورت جدی در دستور کار مسوولان امر قرار بگیرد و از سوی دیگر، ارزش واقعی این داشته‌ها باید برای مردم تبیین و تکرار شود.
وی به هزینه بالای جبران تخریب‌ها در منابع طبیعی به ویژه جنگل‌ها اشاره کرد و گفت: قیمت واقعی داشته‌های طبیعی بسیار بالاست و در صورتی که همگان بدانند که احیای جنگل و عرصه‌ها زمان‌بر، دشوار و پرهزینه است، به صورت سهوی یا عمدی کمتر به تخریب می‌پردازند.
رییس اداره جنگل اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، افزایش تشکل‌های مردمی در راستای حفاظت از منابع طبیعی را ضروری برشمرد و تاکید کرد: سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند کانونی برای آموزش و فرهنگ‌سازی بین سایر شهروندان باشند و بی‌شک تعدد گروه‌های مشارکت کننده در این زمینه تاثیر متداوم و چشمگیری خواهد داشت.
 استان اصفهان ۱۰.۷ میلیون هکتار مساحت دارد که بیش از ۹۰ درصد آن، برابر ۹.۸ میلیون هکتار را عرصه‌های منابع طبیعی و ملی و از این میزان نزدیک به ۴۰۳ هزار هکتار را جنگل (چهار درصد)، ۶ میلیون هکتار مرتع (۶۴ درصد) و سه میلیون هکتار را بیابان (۳۲ درصد) در برگرفته است.
جنگل‌های استان اصفهان بیشتر در ۲ شهرستان فریدون‌شهر با ۴۰ هزار هکتار و سمیرم با ۲۵ هزار هکتار و سرانه جنگل در کمتر از ۰.۱ هکتار است اما با وجود سطح کم، تنوع گونه‌ای خوبی ( وجود ۳۵ گونه درختی و درختچه‌ای) دارد.
اصفهان از نظر تقسیم‌بندی نواحی رویشی در ۲ ناحیه رویشی زاگرسی و ایرانی- تورانی قرار دارد که ناحیه رویشی زاگرسی، غرب و جنوب استان را شامل می‌شود و بقیه مناطق آن جزو ناحیه رویشی ایرانی- تورانی است.
استان پنج میلیون نفری اصفهان واقع در مرکز کشور دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است و از این پهنه ۳.۲ میلیون هکتار، برابر ۳۲ درصد سطح آن را زمین‌های بیابانی و شن‌زار تشکیل می‌دهد که به صورت عمده در بخش‌های شمالی و شرقی آن پراکنش دارند.
این زمین‌ها مشتمل بر ۱۶ کانون بحرانی فرسایش بادی است.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۸ اسفند 1398، شماره 3741 ؛ 08 اسفند 1398
روزنامه اصفهان امروز  پنج شنبه ۸  اسفند 1398
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین