حمل زیاد بار تجاری بلای جان مسافران جاده‌ای

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان اصفهان مطرح کرد

حمل زیاد بار تجاری بلای جان مسافران جاده‌ای

حمل زیاد بار تجاری بلای جان مسافران جاده‌ای
20 بهمن 1398, 10:44 / کد خبر:79274

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: به مناسبت دهه فجر 78 پروژه مرتبط با این بخش با اعتبار بالغ‌بر 140 میلیارد تومان در استان اصفهان به بهره‌برداری می‌رسند، همچنین کلنگ زنی 45 پروژه با اعتبار بالغ‌بر 70 میلیارد تومان از دیگر برنامه‌های ویژه دهه فجر داست.

احمدرضا منزه:

مهدی خضری با بیان اینکه حمل بار تجاری توسط اتوبوس‌ها اقدامی غیرانسانی است که جان مسافران را به خطر می‌اندازد، گفت: حمل بار تجاری عامل بزرگ سوانح جاده‌ای است زیرا حمل بار بیش از ظرفیت، مرکز ثقل اتوبوس و تاب‌آوری آن را برهم زده و سبب واژگونی می‌شود.

او با اشاره به آخرین آمار تصادفات جاده‌ای استان اصفهان، اظهار کرد: در ۱۰ ماهه نخست امسال ۲۹۲ فقره تصادف منجر به فوت در جاده‌های استان رخ داده که این آمار در مدت مشابه سال قبل، ۳۱۷ فقره بوده است.

او با اشاره به کاهش هشت درصدی تصادفات جاده‌ای استان اصفهان در سال جاری، افزود: در تصادفات ۱۰ ماهه اخیر، ۳۶۴ نفر جان خود را از دست دادند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که ۳۷۴ نفر بوده است، کاهش سه درصدی را نشان می‌دهد.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان اصفهان گفت: با توجه به حوادث جاده‌ای اخیر، ابلاغیه جدیدی صادر شده است که بر اساس آن باید در اتوبوس‌ها تابلویی نصب شود و شماره‌های سامانه نظارت مردمی ۱۱۰۱۲۰، ۳۰۰۰۱۴۱ و تلفن گویای ۱۴۱ سازمان راهداری به منظور نظارت مردم بر ناوگان حمل‌ونقل عمومی و اتوبوس‌رانی در اختیار مسافران قرار گیرد.

او، توقف‌های ناصحیح اتوبوس‌ها و حمل بار تجاری را از بیشترین موارد شکایات مسافران عنوان کرد و افزود: گزارشات مردمی سبب می‌شود که از تخلفات جلوگیری و شرایط پایداری بر حمل‌ونقل جاده‌ای حاکم شود.

خضری با تأکید بر اینکه با حمل بار تجاری توسط ناوگان مسافربری مخالف هستیم، اظهار کرد: طبق قانون هر اتوبوس می‌تواند حداکثر تا یک هزار و ۶۰۰ کیلوگرم خرده بار حمل کند این در حالی است که در همین یک ماه اخیر مواردی از حمل بار توسط اتوبوس‌ها متوقف شده است که بیش از سه تن بار تجاری داشته است؛ حمل سنگ با وزن سه تن و توقف و تخلیه ۱۰ ماشین لباس‌شویی از جعبه بغل اتوبوس‌ها از جمله موارد حمل بار تجاری توسط ناوگان اتوبوس‌رانی بوده که از آن‌ها جلوگیری شده است.

او با اشاره به توقف تردد اتوبوس‌های حامل بار تجاری در پلیس‌راه‌ها، تصریح کرد: اتوبوس‌ها برای ادامه مسیر موظف به توقف و تخلیه بار هستند این در حالی است که در برخی موارد برای تخلیه بار بین رانندگان و مأموران درگیری ایجاد می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان اصفهان با بیان اینکه هم‌اکنون در شهر اصفهان، تعدادی دفتر حمل‌ونقل و تخلیه بار در حال فعالیت هستند، گفت: در حاشیه ترمینال کاوه دفاتری شکل گرفته است که صرفاً حمل بار تجاری با اتوبوس انجام می‌دهند؛ دراین‌باره با دستگاه‌های نظارتی مکاتبه کردیم، به رغم اینکه دفاتری را پلمب کردیم با حمایت اتحادیه مجدد به فعالیت خود ادامه داده‌اند و این در حالی است که متأسفانه هر روز بر شمار این دفاتر افزوده می‌شود.

او با بیان اینکه این فعالیت اقدامی غیرانسانی است که جان مسافران را به خطر می‌اندازد، تصریح کرد: در بسیاری از تصادفاتی که رخ داده است، بار تجاری اتوبوس زیاد بوده زیرا حمل بار بیش از ظرفیت مرکز ثقل اتوبوس و تاب‌آوری آن را برهم زده و سبب واژگونی می‌شود.

خضری با اشاره به بررسی تخلفات ناوگان حمل‌ونقل در کمیسیون ماده ۱۴، گفت: با توجه به حوادث اخیر مشخص شد که حمل بار تجاری عامل بزرگ سوانح جاده‌ای اتوبوس‌ها است، بر این اساس دستورالعمل جدیدی ابلاغ و گشت و نظارت افزایش یافته است. حمل‌ونقل برون‌شهری قاعده دارد و بار تجاری باید توسط شرکت‌های خرده باری حمل شود.

او با بیان اینکه استان اصفهان دارای ۱۲ هزار کیلومتر راه شامل آزادراه، بزرگراه، شریان‌های اصلی، فرعی و روستایی است و از استان‌های پر تردد کشور محسوب می‌شود، گفت: در ۱۰ ماهه نخست امسال ۲۷۱ میلیون تردد توسط دستگاه‌ها ثبت و نشان‌دهنده افزایش هفت درصدی تردد در این مدت شده است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان اصفهان خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون خط‌کشی حدود یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر از جاده‌های استان انجام و روشنایی ۲۰۰ کیلومتر از محورهای استان تأمین شده است؛ همچنین ۴۰ کیلومتر گارد ریل نصب و ۵۰ نقطه پرحادثه در راه‌های استان آشکارسازی شده است.

او با بیان اینکه بخشی از راه‌های استان دچار خرابی است گفت: با شرایط ویژه و امکانات استان اقدامات اجرایی برای بهبود اوضاع شکل گرفت، امسال در ۲۸۰ کیلومتر از جاده‌های استان لکه‌گیری و روکش آسفالت گرم اجرا و همچنین شانه سازی ۴۲۰ کیلومتر از جاده‌های استان نیز در ۱۰ ماهه امسال اجرا شده است.

خضری با بیان اینکه امسال با توجه به شرایط اقتصادی ۴۰ درصد کاهش اعتبارات استانی داشتیم، افزود: در سطح ملی پیگیری کردیم که محورهای استان را مرمت و بازسازی کنیم؛ بیشتر پروژه‌های طرح ملی ابرار نیز پیشرفت ۷۰ درصدی داشته است.

او خاطرنشان کرد: در راستای محرومیت‌زدایی از روستاهای استان از ابتدای امسال قرار بود ۶۰ کیلومتر از راه‌های روستایی ایمن‌سازی و بهسازی شود که ماه گذشته نیز ۵۰ کیلومتر دیگر به آن اضافه شد و این اقدامات در راستای خدمات‌رسانی به مناطق محروم انجام می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان اصفهان همچنین به افتتاح چهار مجتمع رفاهی، خدماتی در دهه فجر اشاره و اظهار کرد: هم‌اکنون ۵۰ مجتمع خدمات رفاهی در جاده‌های استان در حال فعالیت است و اصفهان از این نظر رتبه نخست را در کشور دارد؛ وجود این مجتمع‌ها می‌تواند به کاهش تصادفات جاده‌ای منجر شود.

او در ادامه با بیان اینکه انسداد جاده‌های غیرمجاز برای کاهش بروز حوادث جاده‌ای با هماهنگی دادستان استان و شهرستان‌ها در حال پیگیری است، افزود: جمع‌آوری دست فروشان در حاشیه جاده‌ها نیز از دیگر اقداماتی است که با همکاری نیروی انتظامی در حال اجرا است.

خضری همچنین با اشاره به طرح کنترل و نظارت در جاده‌های استان، خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۷ شمار دوربین‌های ثبت تخلفات جاده‌ای ۱۰۵ دستگاه بود که تا پایان سال جاری به ۱۴۰ دستگاه افزایش خواهد یافت.

او افزود: در ۱۰ ماهه امسال ۶۰۰ هزار تخلف جاده‌ای توسط دوربین‌ها ثبت شده درحالی‌که در مدت مشابه سال گذشته این آمار ۱۸۱ هزار مورد بوده است، این مهم بیانگر تشدید کنترل در محورهای مواصلاتی استان است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان اصفهان با بیان اینکه عامل انسانی حداقل در چهار تصادف اخیر ناوگان حمل‌ونقل عمومی استان دخیل بوده است، گفت: در حادثه واژگونی اتوبوس سپاهان شهر در بررسی دوربین‌ها مشخص شد که راننده به طور کامل خواب بوده است و حتی از ساعات قبل نیز مسافران به او گفته بودند. بر اساس ابلاغیه سازمان راهداری کشور تمامی شرکت‌های حمل‌ونقل برای کنترل ناوگان باید به اتاق مانیتورینگ مجهز شوند.

او با اشاره به تشدید کنترل سیستمی ناوگان حمل‌ونقل در پلیس‌راه‌ها، خاطرنشان کرد: بر اساس ابلاغیه جدید از ساعت ۲۲ شب تا هفت صبح تمامی وسایل نقلیه عمومی متوقف و کنترل می‌شوند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان اصفهان با اشاره به تشدید نظارت بر پایانه‌های مسافربری افزود: طرح غربالگری سلامت رانندگان اتوبوس به دلیل مشکلاتی که وجود دارد در حال اجرا است؛ ازاین‌رو تاکنون از حدود ۷۰ نفر از رانندگان تست اعتیاد گرفته شد که در حال حاضر از فعالیت شمار محدودی از آنان به دلیل مثبت بودن آزمایشات جلوگیری شده است.


ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۳ اسفند 1398، شماره ؛ 03 اسفند 1398
روزنامه اصفهان امروز  شنبه ۳  اسفند 1398
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین