فعالیت سه واحد تولید ماسک در اصفهان

فعالیت سه واحد تولید ماسک در اصفهان

فعالیت سه واحد تولید ماسک در اصفهان
4 اسفند 1398, 17:11 / کد خبر:79466
اگرچه پزشکان توصیه می کنند که استفاده از ماسک برای افراد عادی ضرورت ندارد و آنها باید تنها نکات بهداشتی را رعایت کنند، اما ترس مردم از ویروس کرونا موجب شده تا طی چند روز گذشته تقاضا برای خرید ماسک در کشور و به تبع آن در اصفهان افزایش یابد،

اگرچه پزشکان توصیه می کنند که استفاده از ماسک برای افراد عادی ضرورت ندارد و آنها باید تنها نکات بهداشتی را رعایت کنند، اما ترس مردم از ویروس کرونا موجب شده تا طی چند روز گذشته تقاضا برای خرید ماسک در کشور و به تبع آن در اصفهان افزایش یابد، تا جایی که در برخی داروخانه ها برگه ای نصب شده که «ماسک نداریم».

متاسفانه قیمت ماسک در بازار اصفهان براساس مشاهدات خبرنگار ایسنا، افزایش یافته است و به گفته مردم هر داروخانه ای ماسک های معمولی و فیلتردار را با نرخ های مختلف از ۱۰۰۰ تا ۳۰ هزار تومان عرضه می کنند و حتی در برخی سایت ها ماسک را با قیمت بالایی همچون ۱۰۰ هزار تومان عرضه کرده اند.
خانمی ۲۴ ساله دانشجو از تجربه اش از خرید ماسک در اصفهان می گوید که شب گذشته برای خرید ماسک به چند داروخانه شبانه روزی مراجعه کردم و متاسفانه دو داروخانه شبانه روزی تعطیل بود و دو داروخانه دیگر در حالیکه بسیار شلوغ بودند و مردم برای خرید ماسک و محلول ضدعفونی صف گرفته بودند، مسئول داروخانه گفت هیچ مدل ماسکی برای عرضه نداریم.
او ادامه می دهد: در نهایت بعد از مراجعه به چند داروخانه دیگر توانستم ماسک فیلتردار را با قیمت ۹۰۰۰ تومان بخرم، در حالیکه ماه گذشته همین ماسک را با قیمت ۳۰۰۰ تومان خریده بودم، البته مسئول فروش این داروخانه اعلام کرد تنها دو ماسک می توانم خرید کنم و گویا سهمیه بندی شده است.
خانم دیگری می گوید: دو هفته پیش ماسک فیلتردار را با قیمت ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان تهیه کرده بودم، اما اکنون با مراجعه به چند داروخانه هیچ نوع ماسکی حتی معمولی موجود نبود و از یکی دیگر از داروخانه ها ماسک را با قیمت ۷۰۰۰ تومان خریدم.
مردی که برای خانم باردار خود نیاز به ماسک داشت، می گوید: حدود سه هفته پیش ماسک N۹۵ را ۷۰۰۰ تومان خرید کردم، اما روز گذشته شاید به هشت داروخانه مراجعه کردم و موفق به خرید ماسک نشدم و در نهایت این ماسک را با قیمت ۱۷ هزار تومان تهیه کردم.
قیمت ماسک سر به فلک کشید
مسئول فروش یکی از داروخانه های اصفهان نیز در این خصوص به ایسنا، می گوید: این داروخانه از قبل موجودی ماسک داشت و اکنون ماسک معمولی را به قیمت گذشته، ۵۰۰ تومان به مردم عرضه می کند، البته برخی داروخانه ها همین ماسک معمولی را با قیمت ۳۰۰۰ تومان می فروشند.
او اضافه می کند: قیمت ماسک های فیلتردار نیز با توجه به کیفیت آن مختلف و بین ۲۵۰۰ تا ۳۰ هزار تومان است.
او با بیان اینکه قرار است امروز سفارش جدید ماسک را تحویل بگیریم، تاکید می کند: اگر ماسک توزیع نشود این امر نشان از کمبود ماسک در اصفهان است.
به گفته او، در حال حاضر بیشترین کمبود ماسک، مربوط به ماسک های فیلتردار است و این به دلیل مراجعه بالای مردم برای خرید ماسک از ترس بیماری کرونا است.
مسئول فروش یکی دیگر از داروخانه های اصفهان نیز می گوید: برای تامین ماسک مورد نیاز خود به ۱۰ داروخانه درخواست سفارش دادم که متاسفانه هیچ کدام موجودی نداشتند.
او اضافه می کند: در حال حاضر قیمت ماسک های معمولی که تا قبل از این ۱۰۰۰ تومان بود به ۲۵۰۰ تومان رسیده و ماسک هایN۹۵ از ۱۲ هزار تومان به ۲۵ هزار تومان افزایش یافته است.
داروخانه دیگری که تعداد مراجعات بالایی برای ماسک دارد و مسئول فروش آن، به ایسنا می گوید: هیچ مدل ماسکی ندارند. متاسفانه طی یک هفته گذشته موجودی ماسک این داروخانه تمام شده و امروز در تماس با دو شرکت اعلام شده که ماسک برای توزیع در داروخانه ندارند.
او تاکید کرد: متاسفانه به دلیل تقاضای بالا، قیمت ماسک افزایش یافته و ماسک های معمولی تا ۱۵۰۰ تومان و ماسک های فیلتردار حتی بالاتر از ۲۵ هزار تومان در داروخانه ها فروخته می شود. از سوی دیگر مراجعات مردم برای ژل ضدعفونی کننده بالا رفته و این محصول در پی شیوع ویروس کرونا در کشور بین ۶۰۰۰ تا ۱۵ هزار تومان عرضه می شود.
در شرایط کمبود ماسک برخی به دنبال سودجویی هستند
از سوی دیگر مدیرعامل یک شرکت فروش تجهیزات پزشکی فعال در کنترل عفونت به ایسنا، می گوید: طی یک هفته گذشته تقاضا برای خرید ماسک از سوی مردم عادی و همچنین مراکز درمانی دولتی و خصوصی افزایش یافته است، متاسفانه اکنون واردات ماسک نداریم و تنها اجناس تولید داخل در کشور آن هم با قیمت بالا از ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان در مراکز درمانی و داروخانه ها عرضه می شود.
او توضیح می دهد: اکنون قیمت ماسک سه لایه در شرکت های تجهیزات پزشکی از ۸۰۰ به ۱۲۰۰ تومان افزایش یافته است، در حالیکه مطابق بخشنامه وزارت بهداشت، قیمت فروش ماسک به مراکز درمانی ۳۶۵ تومان است و نرخ آن برای مصرف کننده ۴۱۰ تومان است.
او با اشاره به اینکه در شرایط کمبود ماسک در کشور برخی به دنبال سودجویی از این بازار هستند، اظهار می کند: در حالیکه یک ماه از تب شیوع کرونا در دنیا می گذرد، اما به غیر از بیمارستان های تامین اجتماعی، بقیه بیمارستان ها با کمبود اعتبارات برای تامین ماسک و ژل ضدعفونی کننده مواجه هستند.
به گفته او، برخی در بازار ماسک های غیراستاندارد و تقلبی را به نام ماسک فیلتردار و با قیمت بالا عرضه می کنند که مردم باید نسبت به این موضوع آگاه باشند.
فعالیت سه واحد تولید ماسک در اصفهان
همچنین سخنگوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در خصوص کمبود ماسک در استان با توجه به افزایش تقاضای مردم به دلیل شیوع بیماری کرونا به ایسنا، می گوید: در استان اصفهان سه واحد تولید ماسک وجود دارد که میزان تولید این واحدها به دلیل کمبود مواد اولیه کاهش یافته است.
به گفته توکل، در بخش عرضه، بازرسی ها از سوی اصناف و یا دستگاه های مربوط به توزیع ماسک ها در داروخانه ها انجام می شود و مطابق آن موضوع نظارت بر قیمت ها، نحوه توزیع و سهمیه بندی ماسک از سوی وزارت بهداشت باید انجام و اطلاع رسانی شود.
متولی قیمت گذاری ماسک معاونت غذا و دارو است
جواد محمدی فشارکی مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان اصفهان نیز درباره نظارت بر قیمت ماسک در داروخانه ها با توجه به افزایش تقاضای مردم در پی شیوع کرونا در کشور به ایسنا، می گوید: بحث نظارت بر نحوه توزیع، قیمت گذاری، گران فروشی، تقلب و ... محصول ماسک در داروخانه ها بر عهده معاونت غذا و دارو است.
او تاکید می کند: به طور قطع هر گونه تخلف در نحوه توزیع ماسک و قیمت های آن باید از سوی دانشگاه علوم پزشکی و همچنین برخورد با تخلفات باید توسط تعزیرات اعلام شود.
در زمینه گرانی و احتکار ماسک هنوز گزارشی نداریم
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اصفهان نیز با اعلام اینکه هم اکنون نظارت جدی بر بازار و روند توزیع اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم همچون ماسک و ژل های ضدعفونی کننده در دستور کار قرار گرفته به ایسنا، می گوید: در صورتی که از تخلفاتی همچون احتکار، گران فروشی و ... اقلام مورد نیاز مردم در این روزها مطلع شویم، به صورت جدی و با قاطعیت با آن برخورد خواهیم کرد.
غلامرضا صالحی، از مردم خواست در صورت مراجعه به داروخانه ها و واحدهای صنفی و مشاهده هرگونه گران فروشی یا خودداری آنها از عرضه کالاهای بهداشتی همچون ماسک، ژل ضدعفونی و ... موارد را به سازمان صمت و اداره کل تعزیرات حکومتی استان گزارش دهند.
او با بیان اینکه تاکنون موردی از شکایات مردمی در زمینه گرانی و احتکار ماسک نداشته ایم، تاکید می کند: علاوه بر اداره کل تعزیرات و سازمان صنعت استان، سامانه ۱۹۰ دانشگاه علوم پزشکی نیز آماده دریافت شکایات و مطالبات مردمی است و شکایات مردمی را به ما ارسال می کند، در عین حال که تیم های بازرسی اداره کل تعزیرات استان نیز بر بازار نظارت دارند.
کمبود ماسک در اصفهان نداریم
اما سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص استفاده از ماسک برای پیشگیری از کرونا و افزایش تقاضای مردم، به ایسنا، می گوید: استفاده از ماسک در پیشگیری از کرونا تنها برای افراد بیمار و کسانی که از بیمار مراقبت می کنند کاربرد دارد و هیچ ماسکی چه فیلتردار چه بدون فیلتر برای افراد عادی توصیه نمی شود.
به گفته آرش نجیمی، افراد مبتلا به سرماخوردگی و کسانی که از بیمار مبتلا مراقبت می کنند، حتما باید از ماسک های سری N به لحاظ فیلتردار بودن و اینکه جلوی عبور ویروس را می گیرد، استفاده کنند.
او با تاکید بر اینکه اکنون در مورد ماسک، تنها مشکل مواد اولیه وجود دارد که در تعامل و هماهنگی با استانداری مقرر شده تا بودجه مورد نیاز برای کارخانه های ماسک سازی تامین شود تا در اسرع وقت مشکلات تامین مواد اولیه مرتفع شود.
نجیمی تصریح می کند: در حال حاضر  باید مشکل تامین مواد اولیه برای تولید کارخانه ها برطرف شود تا بتوانند حداکثر تولید را داشته باشند.
او بدون اشاره به قیمت ماسک در اصفهان در خصوص نظارت بر نحوه تولید و توزیع آن، توضیح می دهد: اداره تجهیزات در سازمان غذا و دارو اصفهان وظیفه نظارت را برعهده دارد و تاکنون موردی گزارش نشده است.
به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان سه واحد تولید ماسک در استان، ظرفیت تولید روزانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار ماسک را دارند و در حال حاضر کمبودی در زمینه ماسک پزشکی در استان اصفهان نداریم.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹، شماره 3758 ؛ 18 فروردین 1399
روزنامه اصفهان امروز  دوشنبه ۱۸ فروردین  ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین