کاهش چشمگیر اهدای خون در اصفهان

کاهش چشمگیر اهدای خون در اصفهان

کاهش چشمگیر اهدای خون در اصفهان
5 اسفند 1398, 17:18 / کد خبر:79484
مدیرکل انتقال خون استان اصفهان گفت: هر ساله اواخر سال در اسفندماه، به خصوص نیمه دوم اسفند با کاهش اهدا کننده مواجه بودیم که متأسفانه بیماری کرونا به دلیل ایجاد ترس در مردم خود عاملی برای کاهش بیشتر اهدای خون بوده است.

وبدا کیانوش جهانپور اظهار کرد: نمونه‌های آزمایشگاهی ارسالی هشت نفر از این بیماران در شهر قم، یک نفر در استان همدان، سه نفر در شهر تهران، دو نفر در استان مرکزی، دو نفر در استان اصفهان و دو نفر در استان گیلان، مثبت اعلام شد و چهار نفر دیگر نیز جان خود را از دست دادند.

وی یادآور شد: با احتساب موارد جدید تا امروز ۶۶ مورد قطعی ابتلاء به کووید ۱۹ در کشور داشتیم که متأسفانه ظرف روزهای گذشته، ۱۲ نفر از آنها جان خود را از دست داده اند. آنچه بر اساس گزارش‌های پزشکی ظرف روزهای اخیر مشخص شده این است که در مجموع، حال عمومی مبتلایان به این بیماری و بستری شدگان به ویژه در استان‌های قم، تهران و گیلان روند بهتری دارد و رو به بهبودی است.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: از روز گذشته با تصویب کمیته درمان قرارگاه مرکزی مقابله با کروناویروس وزارت بهداشت، آخرین روش‌های درمانی توصیه شده از جمله رژیم دارویی پنج گانه که مورد توافق متخصصان مربوطه قرار گرفته، برای همه بیماران بستری که مبتلا به کووید ۱۹ هستند، آغاز شده است.

وی تصریح کرد: گزارش‌های اولیه روند مثبتی را در حال عمومی بیماران مبتلا به کروناویروس جدید نشان می‌دهد اما در حال حاضر نمی‌توان با قطعیت در مورد اثربخشی این رژیم دارویی قضاوت کرد و نیازمند بررسی‌ها و ارزیابی‌های بیشتری است البته خبر مثبت و نویدبخش روزهای اخیر این بود که حداقل سه نفر از بیماران بدحال مبتلا به کووید ۱۹ که در بخش آی سی یو در اراک و تهران بستری بودند، با حال عمومی خوب به بخش منتقل شدند و حتی یکی از آنها با بهبودی، از بیمارستان ترخیص شده است.

جهانپور تاکید کرد: افراد فوت شده بر اثر کووید ۱۹ اغلب اهل یا ساکن قم بوده اند و یا سابقه سفر به این شهر در روزها و هفته‌های اخیر داشته اند و از امروز ۲۲ مرکز به عنوان درمانگاه اختصاصی کرونا در سطح شهر تهران دایر خواهد شد که در مجاورت آنها، آمبولانس‌های اورژانس تهران با وسایل و امکانات حفاظتی حضور دارند و در صورت مشکوک بودن بیماران، به مراکز و بیمارستان‌های معین شهر تهران، منتقل خواهند شد و اطلاعات این درمانگاه‌ها به زودی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

قرنطینه تهران صحت ندارد

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در خصوص مباحثی که در مورد قرنطینه تهران، مطرح شده، گفت: از نظر علمی و بر اساس دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت و نظر کیمته فنی کروناویروس، اعتقادی به قرنطینه کامل یک شهر نداریم و موضوعی که در مورد قرنطینه تهران مطرح شده به هیچ عنوان صحت ندارد و اگر قرار بود قرنطینه یا محدودیت ایجاد شود، این محدودیت باید برای شهر قم ایجاد می‌شد.

جهانپور یادآور شد: ظرف روزهای اخیر، ستاد ملی مدیریت و پیشگیری از کروناویروس به ریاست وزیر بهداشت و با تصویب دولت و ابلاغ رئیس جمهور تشکیل شده و در زیرمجموعه آن، قرارگاه اجرایی مبارزه با کروناویروس با شعار کرونا را شکست می‌دهیم در قالب یک بسیج ملی برای مقابله و مبارزه با کووید ۱۹ تشکیل شده است. مسئولان کمیته‌های این ستاد نیز با ابلاغ وزیر بهداشت منصوب شدند و تمامی اقدامات و تصمیمات گرفته شده با نظر این ستاد ملی خواهد بود و همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی ملزم به رعایت این موارد خواهند بود.

وی ادامه داد: مراجعه مردم با علائم سرماخوردگی و شبه آنفلوآنزا به مطب‌ها و مراکز بهداشتی ادامه دارد و مواردی که بر اساس شرح حال و علائم بالینی تریاژ و ارجاع می‌شوند، تحت نظر و بررسی قرار می‌گیرند و این روند ادامه دارد.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اظهار داشت: امیدواریم که با رعایت بهداشت فردی و عمومی و همچنین عزم و انگیزه قوی که در جامعه به دنبال هشیاری نسبت به این بیماری ایجاد شده، در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانیم این بیماری را مهار، کنترل و حذف کنیم.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹، شماره 3829 ؛ 15 تیر 1399
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین