چگونه می‌توان الکل صنعتی را از اتانول تشخیص داد؟

چگونه می‌توان الکل صنعتی را از اتانول تشخیص داد؟

چگونه می‌توان الکل صنعتی را از اتانول تشخیص داد؟
19 اسفند 1398, 21:12 / کد خبر:79659

کارشناس شیمی به بررسی نحوه تشخیص متانول (الکل صنعتی) و اتانول (الکل ۱۰۰ درصد) پرداخت.


به گزارش ایمنا، در چند روز گذشته اخباری مبنی بر عواقب استفاده از الکل صنعتی به جای اتانول برای ضد عفونی دست‌ها منتشر شد.

اضافه کردن مواد مختلف شیمیایی به الکل موجب می‌شود این محلول از یک مایع زرد رنگ به یک ماده بی رنگ و شبیه به اتانول شود که سودجویان در هفته‌های گذشته از آن سو استفاده‌های فراوانی کردند.

الکل صنعتی برای ضد عفونی سطوح و فلزات استفاده می‌شود و اصلاً برای ضدعفونی دست مناسب نیست‌، اما اتانول برای ضد عفونی دست‌ها مشکلی ندارد که این موضوع موجب سو استفاده سودجویان شده است.

چگونگی تشخیص الکل صنعتی که رنگ خود را از دست داده با اتانول که ذاتاً بی رنگ است، موضوعی است که همواره در آن سوال است، علی امیری کارشناس شیمی در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: افراد سودجو با اضافه کردن مواد شیمیایی به الکل صنعتی در روزهای گذشته این محلول بی رنگ را با عنوان اتانول راهی بازار کرده اند.

وی در خصوص تحوه تشخیص الکل صنعتی بی رنگ و اتانول افزود: مقداری از این محلول باید در فضای خاموش در کف بشقاب ریخته شود و شعله‌ای اندک به این ماده اضافه شود که این شعله در صورت اینکه الکل ۱۰۰ درصد باشد شعله‌اب یا رنگ آبی کمرنگ ایجاد می‌کند.

امیری اضافه کرد: اگر شعله این ماده فوران کرد و به سمت بالا صعود کرد و رنگی بجز رنگ آبی داشت و این شعله رنگ‌های مختلفی داشت این الکل، محلول‌های مختلفی دارد و قابل استفاده برای ضد عفونی کردن دست نیست.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹، شماره 3899 ؛ 26 تیر 1399
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین