سقف ایوان کاخ چهل‌ستون اصفهان از داغ رطوبت پاک‌سازی می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان :محدودیتی در اعتبار نداریم

سقف ایوان کاخ چهل‌ستون اصفهان از داغ رطوبت پاک‌سازی می‌شود

سقف ایوان کاخ چهل‌ستون اصفهان از داغ رطوبت پاک‌سازی می‌شود
27 خرداد 1396, 10:15 / کد خبر:8694
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از آغاز عملیات پاک‌سازی و مرمت سقف ایوان کاخ چهل‌ستون خبر داد و گفت: محدودیتی از نظر منابع برای انجام این عملیات نداریم و فقط زمان مرمت برای ما مهم است.
فریدون الهیاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان اظهار داشت: بعد از پایان عملیات مرمت پیشانی ایوان  کاخ چهل‌ستون،  عملیات پاک‌سازی و مرمت سقف ایوان ستون‌دار کاخ به‌عنوان بزرگ‌ترین سازه چوبی بناهای تاریخی کشور آغاز شده است.
وی با بیان اینکه این مرمت شامل پاک‌سازی گرد و غبار، لکه‌ها و داغ رطوبت ناشی از نفوذ نزولات جوی در چهل سال گذشته است، گفت: از سایر اقدامات این طرح می‌توان به رفع کمبودهای جزئی و تعمیر قطعات ریزش یافته چوبی سقف اشاره کرد که با هنر منحصربه‌فرد معرق چوب تزئین یافته است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان بیان کرد: تثبیت تزئینات رنگی ایوان، رفع نواقص سازه‌ای و تطابق تزئینات پیشانی ایوان کاخ و سقف ایوان از دیگر اقدامات مرمتی ایوان بزرگ مجموعه جهانی چهل‌ستون است.
وی با اشاره به اختصاص اعتبار یک میلیارد و 800 میلیون ریالی برای مرحله نخست این مرمت گفت: در کاخ چهل‌ستون ملاحظات فنی و حرفه‌ای وجود دارد که مرمت آن به مدت 2 سال توسط مرمتگران با تجربه و پیمانکاران جوان به انجام می‌رسد و ما محدودیتی از نظر منابع مالی برای این مرمت نداریم و فقط زمان اتمام مرمت برای ما مهم است.
به گزارش تسنیم؛ ایوان ستون‌دار ضلع غربی مجموعه جهانی کاخ چهل‌ستون با مساحتی در حدود 800 مترمربع از الحاقات کاخ و متعلق به دوران شاه‌عباس دوم صفوی است که از بزرگ‌ترین سازه چوبی بناهای تاریخی کشور به شمار می‌رود.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 1 اسفند 1398، شماره 3735 ؛ 01 اسفند 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 1 اسفند 1398
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین