دست توسعه پایدار گردن محیط‌زیست
0 -

مدیرعامل بزرگ‌ترین هلدینگ فولادی کشور و خاورمیانه مطرح کرد:

دست توسعه پایدار گردن محیط‌زیست

دست توسعه پایدار گردن محیط‌زیست
28 خرداد 1396, 17:09 / کد خبر:8908
امروزه در هر گوشه این کره خاکی، هرگاه از محیط زیست و رعایت استانداردهای زیست‌ محیطی سخن به میان می‌آید، بی‌درنگ بحث توسعه پایدار مطرح می‌شود؛ زیرا اساسا بدون توجه به اهمیت حفظ محیط زیست نمی‌توان به توسعه پایدار و داشتن محیطی سالم برای زندگی خود و نسل‌های آینده خوش‌بین بود.

امروزه در هر گوشه این کره خاکی، هرگاه از محیط زیست و رعایت استانداردهای زیست‌ محیطی سخن به میان می‌آید، بی‌درنگ بحث توسعه پایدار مطرح می‌شود؛ زیرا اساسا بدون توجه به اهمیت حفظ محیط زیست نمی‌توان به توسعه پایدار و داشتن محیطی سالم برای زندگی خود و نسل‌های آینده خوش‌بین بود.
همزمان با هفته محیط زیست بهرام سبحانی، مدیرعامل بزرگ‌ترین هلدینگ فولادی کشور و خاورمیانه، در گفت وگویی که با رسانه‌ها داشت، درخصوص اهمیت توجه به استانداردهای زیست محیطی در همه بخش‌ها، به ویژه در صنعت و اقدامات فولاد مبارکه سخن گفت.
وی در این باره بیان داشت: تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال ۱۹۷۲ یعنی ۴۵ سال قبل برمی گردد؛ در آن سال برای اولین بار، سازمان ملل متحد کنفرانسی با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد. همزمان با برپایی این کنفرانس، مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای تصویب کرد که منجر به تشکیل برنامه محیط زیست سازمان ملل ( UNEP ) شد. وقتی به تاریخ شکل گیری فولاد مبارکه و آغاز بهره برداری آن با کمی تأمل توجه کنیم، مشاهده می‌کنیم شرکت فولاد مبارکه از همان آغاز دوران ساخت، یعنی سال ۱۳۵۸، با احداث مرکز تحقیقات گونه شناسی در شرکت و مطالعه روی ۷۲ نمونه گیاهی، به عنوان شرکتی که خود را ملزم به رعایت استانداردهای زیست محیطی می‌داند، بنا نهاده شده است و بر مبنای توسعه پایدار فعالیت می‌کند. این شرکت اساسا حفظ محیط زیست را یک مسئولیت اجتماعی خطیر قلمداد می‌کند و توجه به این مسئولیت را وظیفه خود می‌داند.
سبحانی با تأکید بر اینکه این رویکرد فولاد مبارکه در حفاظت از محیط زیست، نوعی مسئولیت اجتماعی است که ریشه در اخلاق، فرهنگ و اعتقادات مدیریت و کارکنان این شرکت دارد، تصریح کرد: این نگرش والا شکل نگرفته است؛ مگر در سایه اصول و بایدها و نبایدهای نحوه برخورد انسان با محیط زیست و همچنین آنچه در این شرکت از فرهنگ و ارزش‌های دین مبین اسلام نشأت گرفته است.
مدیرعامل فولاد مبارکه با ارائه تعریفی از توسعه پایدار تأکید کرد: توسعه پایدار به معنای توسعه جوامع با در نظر گرفتن تأمین نیازهای کنونی، بدون لطمه زدن به استعدادها و توانایی‌های موردنیاز آینده است؛ با در پیش گرفتن رویکردی که براساس آن، جوامع، جنبه‌های اقتصادی خود را با در نظر گرفتن مسائل اجتماعی و حفظ منافع محیط زیست توسعه دهند و کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشند.
وی در همین رابطه و با بیان اینکه فولاد مبارکه از ابتدای طرح برای تولید ۲.۵ میلیون تن فولاد در این منطقه بنا نهاده شد، خاطرنشان کرد: اجرای توسعه فولاد مبارکه و دستیابی به تولید حدود ۶ میلیون تن فولاد در شرکت شکل نگرفت؛ مگر با نگاه و اعتقاد مدیران و کارکنان بر این اصل که فولاد مبارکه باید نیاز حال حاضر کشور را برآورده سازد، بدون آنکه توانایی دوره‌های آینده را در برآوردن نیازهایشان فدا کند.
سبحانی از امحاء پسماندهای ویژه (روغن ترانس‌های آسکارل) تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست به روش اصولی و طبق ضوابط فنی و اجرای طرح فراوری گرم سرباره، که با هدف کاهش ضایعات فنی و تبدیل ضایعات به ارزش افزوده و حفاظت از منابع طبیعی تعریف شده است، به عنوان بخشی از این فعالیت‌ها یاد کرد و در این خصوص افزود: این طرح به عنوان طرح منتخب بنیاد جهانی انرژی و جامعه مدیریت سبز اروپا در سال ۹۳ معرفی شد.
وی افزود: اجرای سیستم پایش لحظه‌ای و بر خط آلاینده‌ها و ارسال اطلاعات آنالیز به سازمان حفاظت محیط زیست مطابق با قوانین بروزشده زیست محیطی، احداث تصفیه‌خانه‌های پساب در شرکت فولاد سبا با هدف بازچرخانی پساب به چرخه تولید، توسعه و ارتقای سیستم‌های تصفیه پساب در شرکت فولاد مبارکه با همین هدف و کاهش برداشت آب از رودخانه، ارتقا و بهبود سیستم‌های کنترل غبار با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان و همچنین حمایت و تأمین مالی طرح جمع آوری و تصفیه پساب‌های شهرهای مجاور با هدف رفع مشکل زیست محیطی منطقه و استفاده از پساب‌ها در مصارف صنعتی و کمک به حل بحران آب در منطقه، بخش دیگری از اقدامات فولاد مبارکه در این راستا بوده است.
سبحانی بر اینکه در پی شکل گیری این فعالیت‌ها در فولاد مبارکه و مشارکت این شرکت در طرح‌ها و برنامه‌های زیست محیطی بین المللی، نظیر طرح تغییرات اقلیم با همکاری انجمن جهانی فولاد، این شرکت موفق به دریافت تقدیرنامه از نهادهای بین‌المللی مربوطه شده است، تأکید کرد و گفت: هم‌اکنون در راستای بهبود شرایط زیست محیطی منطقه و همگام با توسعه فولاد مبارکه میزان فضای سبز در این شرکت از ۱۶۰۰ هکتار فراتر رفته است؛ به همین منظور تدابیری اتخاذ شده است تا آبیاری این میزان فضای سبز با استفاده از پساب تصفیه شده صنعتی شرکت و بدون برداشت آب اضافی از زاینده رود در محیطی کاملا سالم انجام شود.

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز، شماره 3458 ؛ 02 اسفند 1397
روزنامه اصفهان امروز
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین