شانه‌هایی که بار زندگی را مردانه به‌دوش می‌کشند
0 -

مادرانی با نام «زنان سرپرست خانوار»؛

شانه‌هایی که بار زندگی را مردانه به‌دوش می‌کشند

شانه‌هایی که بار زندگی را مردانه به‌دوش می‌کشند
30 خرداد 1396, 11:01 / کد خبر:9129
زنان سرپرست خانواده با تمام تلاش‌هایی برای جبران کمبود سایه پدر در خانه انجام می‌دهند اما درگیر مشکلاتی فراوان هستند که رفع همه آنها نیازمند یاری مردانه مسئولان است.
زنان سرپرست خانواده با تمام تلاش‌هایی برای جبران کمبود سایه پدر در خانه انجام می‌دهند اما درگیر مشکلاتی فراوان هستند که رفع همه آنها نیازمند یاری مردانه مسئولان است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، شانه‌هایشان را برای حمل یک زندگی با همه بالا و پایین‌هایش آماده کرده‌اند، زنانی که به هر دلیلی سرپرست یک خانواده هستند و بدون سایه پدر، فرزندان خود را بال و پر می‌دهند و سرپرستی می‌کنند.
زنان سرپرست خانواده به آن عده از زنانی گفته می‌شود که به دلایلی مانند طلاق، فوت همسر، اعتیاد و یا بیماری همسر به‌تنهایی سرپرستی از فرزندان خود را به عهده گرفته‌اند، این زنان در جامعه دچار مشکلات بسیاری می‌شوند که این مشکلات به‌طور مستقیم جامعه را نیز درگیر می‌کند.
یکی از نهادهایی که دست نیازمندان را می‌گیرد کمیته امداد است که برخی زنان سرپرست خانوار که به‌تنهایی قادر به تامین خانواده خود نیستند را زیرپوشش می‌گیرد و از آنها حمایت می‌کند، اما این کمک‌ها تا چه اندازه کارگشا است؟
کمیته امداد امام خمینی (ره) با تجربیات و تلاش‌های خود توانسته ضمن تداوم کمک‌های حمایتی، در جهت اشتغال‌زایی و توانمندسازی خانواده‌های محروم و نیازمند گام‌های اساسی بردارد.
80 درصد مددجویان، زنان سرپرست خانوار هستند
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان اصفهان می‌گوید: بیش از 80 درصد افراد زیرپوشش کمیته امداد زنان سرپرست خانوار هستند.
حمیدرضا شیران افزود: در سال 95 بیش از25 میلیارد تومان  تسهیلات اشتغال‌زایی به 2 هزار و 204 زن سرپرست خانوار تحت حمایت پرداخت شد. این تسهیلات از محل اعتبارات صندوق  قرضه‌الحسنه بانک‌ها و تسهیلات امدادی تأمین شده است.
اشتغال مددجویان کمیته امداد
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان اصفهان با تأکید بر توانمندسازی و اشتغال مددجویان گفت: با جذب اعتبارات و ایجاد اشتغال پایدار و جدید می‌توانیم اقدامات خوبی در راستای عملیاتی کردن شعار سال و نزدیک شدن به اقتصاد مقاومتی انجام دهیم.
وی با بیان اینکه توانمندسازی از طریق ایجاد اشتغال برای خانواده‌های تحت حمایت از فعالیت‌های مهم کمیته امداد است، اظهارداشت: یکی از مهم‌ترین خدمات کمیته امداد در زمینه توانمندسازی جامعه هدف، ایجاد اشتغال و فراهم‌کردن زمینه درآمدزایی برای آنهاست.
وی با اشاره به 5 مولفه مهم  اشتغال‌زایی شامل مشاوره، استعدادسنجی، ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، ایجاد اشتغال و نظارت فنی و پشتیبانی، افزود: این اقدامات سبب می‌شود طرح‌های اشتغال ایجاد شده برای مددجویان تحت حمایت از پایداری بالایی برخوردار باشند.
شیران به اقدامات کمیته امداد در حوزه اشتغال و خودکفایی اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به نام‌گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری با نام سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» خوشبختانه کمیته امداد در این زمینه موفق عمل کرده است.
افزایش اعتبارات اشتغال‌زایی
وی با اشاره به افزایش اعتبارات سال جاری نسبت به سال 95 می‌گوید: براساس تعامل انجام شده و شناسایی مددجویان پیش‌بینی می‌شود میزان اعتبارات اشتغال‌زایی امسال تا 2.5 برابر و سقف تسهیلات پرداختی از 150 میلیون ریال به 200 میلون ریال افزایش پیدا کند.
مدیرکل کمیته امداد استان اصفهان با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین رویکردهای این نهاد خدمت‌رسانی به جامعه هدف و اشتغال‌زایی برای مدجویان است، گفت: ارائه آموزش‌های ترویجی و بلند مدت به متقاضیان با هدف پایدارسازی طرح‌های اشتغال از جمله اقداماتی است که در این بخش انجام می‌شود.
خیران را به کمک می‌طلبیم
توسعه خدمات به‌ویژه اشتغال، تأمین مسکن نیازمندان، توجه به مناطق با ضریب محرومیت بالا، تقویت آموزش و فرهنگ دینی ازجمله اقدامات کمیته امداد در جهت توانمندسازی خانواده‌های تحت حمایت است که مثل همیشه یاری و همراهی خیران را می‌طلبد.
(مائده. م) از زنان سرپرست خانوار و زیرپوشش کمیته امداد اصفهان است، او به خبرنگار تسنیم می‌گوید: کمیته امداد تاکنون خدمات خوبی ارائه داده، می‌توانم بگویم تا جایی‌که در توان دارد از افراد تحت پوشش خود حمایت می‌کند، ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار هم یکی از بهترین اقدامات آن است.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 25 آذر ۱۳۹۸، شماره 3681 ؛ 25 آذر 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 25 آذر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین