خوراسگان با شهروندانی خاتم‌کار

خوراسگان با شهروندانی خاتم‌کار

خوراسگان با شهروندانی خاتم‌کار
12 اردیبهشت 1396, 11:24 / کد خبر:3550
فرهنگسرای کوثر در منطقه خوراسگان واقع‌شده و این منطقه، طبق بررسی‌های ما، به‌نوعی قطب خاتم است و هنرمندان آن، حتی در سطح جهانی هم کار می‌کنند.

اصفهان امروز- حمیدرضا مکارمی‫نیا: فرهنگسرای کوثر در منطقه خوراسگان واقع‌شده و این منطقه، طبق بررسی‌های ما، به‌نوعی قطب خاتم است و هنرمندان آن، حتی در سطح جهانی هم کار می‌کنند. خاتم‌کاری آنقدر در این منطقه رایج است که در یک محله کوچک آن، نزدیک به 300 کارگاه خاتم فعال هستند. آثار این هنرمندان، در میدان نقش‌جهان عرضه می‌شود، اما کارگاه‌های آن‌ها، تابلو و سردر ندارد و نوآوری‌هایشان چندان شناخته‌شده نیست. تصمیم داریم به شناخته شدن آنها کمک کنیم و برای این کار هم تاکنون، جلساتی با آن‌ها برگزار کرده‌ایم و ایده‌هایی مثل برگزاری برنامه هفته خاتم داده‌ایم. یکی از این هنرمندان، تریبونی خاتم ساخته که حتی ثبت جهانی هم شده است.

فرهنگسرای کوثر، قبلاً در اختیار سازمان فرهنگی و تفریحی شهرداری خوراسگان بود. این مجموعه، چندمنظوره است و نگارخانه، سالن اجتماعات، کتابخانه و سالن مطالعه دارد. برای بهبود سالن اجتماعات آن برای اجرای نمایش، کنسرت، جنگ و همایش در آن، برنامه داریم. این سالن خوب ساخته‌شده، ولی بد به بهره‌برداری رسیده و تجهیزات خوبی ندارد، به همین دلیل، اتاق فرمان حرفه‌ای و سیستم نور و صدای مناسب در آن راه‌اندازی کرده‌ایم تا حداقل‌ها در آن رعایت شود. برای افزایش فعالیت‌های هنری در این مجموعه، تلاش داریم با هنرمندان بومی منطقه خوراسگان همکاری کنیم، به همین دلیل، فراخوانی برای جذب هنرمندان این منطقه داده‌ایم. منطقه خوراسگان، هنرمندانی هم درزمینه گره چینی، قلم‌زنی و خوشنویسی دارد و یکی از هنرمندان رشته نقاشی آبرنگ آن‌که نمایشگاهی در مجموعه کوثر هم برگزار کرده، رتبه بین‌المللی در رشته هنری خود دارد. سیاست اصلی این فرهنگسرا، آموزشی است و کلاس‌های مختلف صنایع‌دستی در آن برگزار می‌شود. برنامه داریم که درزمینه کارآفرینی هم برنامه‌هایی در آن، اجرا کنیم، به‌طوری‌که برای مثال، کسانی که در این مجموعه آموزش می‌بینند، بتوانند در گالری آن، نمایشگاه آثار تولیدی خود را برگزار کنند و به انگیزه بیشتری برای ادامه کار دست یابند. اولین کارگاه کارآفرینی مجموعه ما، قرار است درزمینه جواهرسازی سنگ برگزار شود و امیدواریم به درآمدزایی هم منجر شود. تلاش می‌کنیم برای هنرمندان خاتم‌کار خوراسگان هم انگیزه تولید آثار هنری و فاخر ایجاد کنیم تا صرفاً به خلق آثار بازاری نپردازند. معاون صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور هم به دیدن گالری این مجموعه آمد و از ایده ایجاد شهر خاتم در منطقه خوراسگان استقبال کرد، چراکه باعث معرفی بیشتر خاتم این منطقه می‌شود.

مدیر فرهنگسرای کوثر

این یادداشت شفاهی است


ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۲۹مهر۱۳۹۹، شماره 3916 ؛ 29 مهر 1399
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۲۹مهر۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین