اگر سعید جلیلی کاندیدای ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ شود؛ حتما رای می‌آورد

قدیری ابیانه :

اگر سعید جلیلی کاندیدای ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ شود؛ حتما رای می‌آورد

اگر سعید جلیلی کاندیدای ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ شود؛ حتما رای می‌آورد
1 مهر 1399, 10:16 / کد خبر:738414
تحلیلگر مسائل سیاسی درباره احتمال ورود جلیلی و ظریف به عرصه رقابت ۱۴۰۰ توضیحاتی را ارائه کرد.
محمدحسن قدیری ابیانه تحلیلگر مسائل سیاسی ، با اشاره به احتمال ورود سعید جلیلی به عرصه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: احتمال اینکه سعید جلیلی به عرصه رقابت پا بگذارد بسیار زیاد است.
او ادامه داد: اعلام حمایت اصولگرایان از سعید جلیلی بستگی به عوامل متعدد بسیاری دارد؛ برای مثال باید دید که چه افرادی از میان اصولگرایان نامزد خواهند شد و ارزیابی‌ها نشان از احتمال رای آوردن کدام یک دارد؛ اینها همه جزو مواردی است که در ایام انتخابات  و با نظرسنجی‌ها مشخص می‌شود.
قدیری ابیانه افزود: در حال حاضر در رسانه‌ها نام جلیلی به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی در حال مطرح شدن است؛ معتقدم که خوشبختانه جلیلی فرد مناسبی برای این سمت است، او در ولایت‌مداری، عملکردش در سیاست خارجی به خصوص مذاکرات ۱+۵ بسیار خوب بوده و فرد سالمی است و هیچ نقطه تاریکی در زندگی او وجود ندارد، البته افراد دیگری هم هستند که  دارای چنین ویژگی‌هایی باشند، اما اینکه چه کسی احتمال رای آوردن دارد گزینه بسیار مهمی است که آن  را نباید فراموش کرد.
تحلیلگر مسائل سیاسی، گفت: معتقدم که در ابتدا باید دید چه کسانی نامزد خواهند شد و سپس به احتمال رای آوردن آنها رجوع کرد؛ ناگفته نماند که به نظرم باید در آینده به جایی برسیم که به جای اینکه بگوییم این فرد آدم خوبی است ببینیم چه برنامه‌ای برای حل مشکلات کشور دارد.
سفیر اسبق کشورمان با مقایسه احتمال رای آوردن سعید جلیلی و محمد باقر قالیباف به عنوان دو تن از گزینه‌های جریان اصولگرایی، گفت: در حال حاضر معتقدم که قالیباف به عنوان رئیس مجلس شانس بیشتری برای ریاست جمهوری دارد، زیرا او رئیس مجلس کشورمان است و خواه ناخواه اسمش هر روز در رسانه‌ها مطرح می‌شود؛ البته نامزد‌های دیگری هم احتمالا پا به میدان خواهند گذاشت؛ اما این موضوع که چه کسانی کاندیدا خواهد شد یک مساله و اینکه چه کسانی تایید صلاحیت می‌شوند مساله دیگری است.
او ادامه داد: معتقدم که هم آقای جلیلی و هم آقای قالیباف مانند دوره گذشته تایید صلاحیت خواهند شد، اما باید سعی کنند که به توافق رسیده و یک نفر را که شانس بیشتری برای کسب کرسی ریاست جمهوری دارد به عنوان کاندیدای اصلی معرفی کنند؛ کمااینکه معتقدم هر کسی که نامزد می‌شود باید مشخص کند که چه کسی را به عنوان معاون اول خود، وزیر امور خارجه ، وزیر مسکن و سایر سمت‌ها معرفی خواهد کرد.
قدیری ابیانه افزود: اوضاع باید به نحوی پیش رود که افرادی که به کاندیدای دیگری علاقه دارند بدانند که در صورت رای آوردن رقیب کاندیدای مورد نظر آنها هم در دولت بعدی نقش دارد؛ این موضوعی است که قطعا به رای آوردن افراد کمک خواهد کرد و معتقدم اگر آقای رئیسی این اقدام را انجام می‌داد قطعا موفق می‌شد.
تحلیلگر مسائل سیاسی درباره احتمال رقابت ظریف و جلیلی به عنوان دو تن از مردان سیاست خارجی کشورمان،گفت: پست ریاست جمهوری همه مسائل کشور از جمله مسائل اقتصادی را شامل  می‌شود، پس صرفا تخصص دیپلماتیک برای این پست کافی نیست، الان هم مساله روز مملکت مشکلات اقتصادی و معیشتی است؛ بنابراین یک کاندیدای ریاست جمهوری باید در همه زمینه‌ها حرف برای گفتن داشته باشد اگرچه بُعد سیاست خارجی هم مهم است، ولی در بُعد سیاست خارجی هم ظریف ناموفق عمل کرد و در حالی که امتیازات بسیاری داد نتوانست تحریم‌ها را لغو کند، در حالی که آقای جلیلی در این زمینه بسیار موفق عمل کرد.
او در پایان خاطرنشان کرد: اگر مردم بخواهند به تجربه و عملکرد رای دهند احتمالا آقای جلیلی رای خواهد آورد، زیرا تمام ادعا‌هایی که  ظریف درباره برجام داشت خلافش اتفاق افتاد و حال باید دید که اصلا برای پست ریاست جمهوری تایید صلاحیت خواهد شد یا خیر.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
پاسخ
2 مهر 1399 00:41
مهمان:
دکتر جلیلی اگر ثبت نام کنه قطعا رئیس جمهور میشود
+2 -
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۲۹مهر۱۳۹۹، شماره 3916 ؛ 29 مهر 1399
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۲۹مهر۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین