یک متخصص پوست و مو گفت: بیماری‌های داخلی مانند دیابت و به طور کلی بیماری‌های مزمن مانند کم خونی و کم کاری تیروئید نیز منجر به خشکی لب‌ها می‌شود.

عبدالرضا عرفانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، با اشاره به اینکه علل مختلفی منجر به خشکی لب‌ها در تابستان می‌شود، اظهار کرد: خشکی لب‌ها به دلیل عوامل بیرونی به ویژه کاهش رطوبت محیط اتفاق می‌افتد.

وی با بيان اينكه بالم‌هاي محافظ‌ها و ضد آفتاب‌های لب به كاهش تبخير رطوبت كمك مي‌كند، اضافه کرد: کمبود ویتامین‌ها نيز از علل خشکی لب است و موجب خشکی‌های مکرر لب می‌شود. آفتاب یک علت اصلی تشدید کننده خشکی در لب پایینی است و موجب حساسیت لب مي‌شود.

این متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه برخی از بیماری‌ها مانند اگزمای دور دهان و خود لب نيز خشکی ایجاد کند، گفت: استفاده از پمادهای موضعی استروئیدی، استفاده از کرم‌های بابونه، پماد کالندولا و نرم کننده‌ها در کاهش اگزما و در درمان آن بسیار موثر است.

عرفانی با اشاره به اینکه پرهیز از مصرف انواع غذاهای تند و سس دار مانع از ایجاد اگزما در اطراف دهان و به ویژه لب‌ها می‌شود، افزود: بیماری‌های داخلی مانند دیابت و به طور کلی بیماری‌های مزمن مانند کم خونی و کم کاری تیروئید نیز منجر به خشکی لب‌ها می‌شود.

وی با بيان اينكه بزاق دهان نيز لب‌ها را خشك مي‌كند زيرا موجب از بين رفتن چربی سطح لب‌ها مي‌شود، گفت: استفاده کمتر از رژلب‌ها و آرایش لب در درمان خشکی بسیار موثر است. سيگار كشيدن نيز به علت حرارتی كه ايجاد مي‌شود منجر به کاهش رطوبت و خشکی لب‌ها می‌شود.