اصفهان امروز-مینا عباسپور: مدیرکل ثبت‌احوال استان اصفهان در همایش این اداره با رویکرد حرکت به‌سوی جمعیت پویای استان و خروج از دیر بسته شدن پنجره طلایی جمعیت خبر از میزان مطلوب جمعیتی استان داد و گفت: در حال حاضر در دوران طلایی جمعیتی حضور داریم و جمعیت فعلی ما شرایط مطلوبی دارد به‌این‌ترتیب که این جمعیت پنج میلیون و  120 هزار و 850 نفر را در استان شامل شده و از این میزان سه میلیون و 655 هزار نفر آن در دوران طلایی بین 15 تا 64 سال شامل گروه‌های سنی کودکان، نوجوانان، میانسالان و سالمندان هستند. هم‌چنین از مجموع جمعیت استان اصفهان 51 درصد را مردان و 49 درصد را زنان تشکیل می‌دهند. این در کل استان و در شهر هم همین میزان است حسین غفرانی کجانی افزود: این آمار به جمعیت بانشاط و مطلوب استان اشاره دارد که در حقیقت جمعیت کار، تلاش و برنامه‌ریزی هستند و دولت‌ها می‌توانند به فراخور برنامه‌های خود از ایشان استفاده مطلوب را ببرند. وی با اشاره به جمعیت کار یا همان بازه سنی 15 تا 64 سال بیان داشت: هرچه ورودی این جمعیت کمتر و خروجی آن بیشتر شود جامعه ما به سمت سالمندی سوق داده‌شده و به‌این‌ترتیب کلیه زیرساخت‌های جامعه جوان را از دست می‌دهیم. ازجمله کودکستان‌ها، مدارس مراکز علمی فرهنگی، مدارس و غیره که جانشین آن باید مراکزی با کاربری سالمندی در نظر گرفته شود.
 وی اظهار داشت: در این میان لازم است چتر حمایتی دولت و خدمات اجتماعی گسترده شود چراکه جامعه به سمت مصرف‌کننده پیش می‌رود. غفرانی ادامه داد: در این همایش برای اولین بار از خیرین عرصه سلامت دعوت کردیم که همکاری و مساعد داشته باشند و به‌این‌ترتیب تضمین کنیم در آینده جای نگرانی برای خانواده‌هایی که برای آینده فرزندان خود و ازدواج ایشان نگران‌اند، نیست.
مدیرکل ثبت‌احوال استان اصفهان همچنین اظهار داشت: اصفهان نیازمند حرکت به سمت جمعیتی پویا است و علی‌رغم اینکه سومین شهر پرجمعیت کشور هستیم، سهم ما در این جمعیت 4/6 درصد است و آهنگ رشد جمعیت ما به سمت کاهش رشد حر کت می‌کند. ما با رشدی 98 درصدی در کشور مواجه هستیم درحالی‌که باید هم استان ما و کشور به 1/2 درصد رشد جمعیت برسد.
غفرانی همچنین تصریح کرد: اصفهان در حدود 10 سال است که از پنجره طلایی جمعیت عبور کرده و رشد جمعیت ما در دو دهه اخیر رو به کاهش بوده است که باید آن را نیز جبران کنیم. در حقیقت از سال 71 با اجرای سیاست‌های جدید تنظیم خانواده با کاهش رشد جمعیت، به بسته شدن پنجره طلایی رسیدیم و این منجر می‌شود که جمعیت استان در سال‌های 1420 تا 1430 به یک جامعه پیر و عصابه‌دست تبدیل شود.
تمایل 3/2 درصدی زوجین به فرزندآوری
در این همایش مدیرکل دفتر آمار اطلاعات جمعیتی و مهاجرت نیز با اشاره به تغییری در الگوی توانمندسازی سالمندان و به‌کارگیری ایشان ضمن اشاره به وضعیت جوانانی که در سن کار هستند از نیاز به تسهیل ازدواج سخن گفت و اظهار داشت: تسهیل در ازدواج جوانان که توسط حمایت مستقیم خیرین صورت پذیرد از اهداف ملی هست. محمدباقر عباسی افزود: کاهش جمعیت به هر صورت تهدید محسوب می‌شود اما اینکه چقدر باید دلواپس این کاهش باشیم چندان بحرانی نبوده و قابل مدیریت است. وی اظهار داشت: طی آخرین آمارگیری زوجین اعلام کرده‌اند که 3/2 درصد فرزند آوری مطلوبشان است، یعنی آنچه ما در سیاست‌گذاری‌ها در نظر گرفته‌ایم بر اساس این ابراز علاقه‌مندی و به همراه حمایت خیرین اتفاق می‌افتد چراکه ایرانی‌ها فرزند دوست هستند اما در عمل فاصله بین ازدواج و تولد فرزندان ممکن است با مشکلاتی همراه باشد. عباسی در پاسخ به اینکه پس از انفجار جمعیت در دهه 60 و کاهش رشد جمعیت پس‌ازآن آیا بازهم با انفجار جمعیت مواجهه خواهیم بود؟ گفت: نمی‌توان اسم رشد جمعیت آن دهه را انفجار گذاشت و در حقیقت یک اتفاق بود؛ در حال حاضر باید توجه داشت نسبت به اینکه هم مرگ‌ومیر کمتر شده و هم با مشکل فرزند آوری مواجهیم رشد جمعیت با سرعت کمتری مواجه بود و بعید است به انفجار جمعیت منجر شود. وی درباره تأمین شرایط مسکن و معیشتی استان برای آمادگی با رشد جمعیت اظهار داشت: باید در شهرهای اقماری نزدیک کلان‌شهرها به دنبال راهکار گشت و برای جلوگیری مشکلات احتمالی، توزیع بارفضایی شهر انجام شود.
این در حالی است که بعضی مناطق در اصفهان جمعیت کمی دارند و باید افراد به سمت آن مناطق گرایش پیدا کنند. 71 درصد 15 تا 64 سال هستند باید در منطقه بررسی کرد اما به‌طورکلی وجود مشکل و معضلات برای آنان که در سن اشتغال هستند اجتناب‌ناپذیر است و باید مدیریت گردد ولی درمجموع باید به اصفهانی‌ها گفت در سالمندی مشکل چندانی نخواهد داشت و از سالمندی نترسند.