رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: فعال شدن کانون‌های گرد و غبار در مرکز کشور، خشکسالی، عدم جریان دائمی زاینده‌رود علی‌رغم وعده‌های دولت در احیای آن، عدم اجرای کامل طرح 9 ماده‌ای احیای حوضه آبریز زاینده‌رود باعث شده که شاخص کیفیت و آلودگی هوا، هوای اصفهان را در روزهای متعدد در شرایط ناسالم قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، اصغر آذربایجانی پیش از ظهر امروز در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: در چند روز گذشته شاهد ورود ریزگردها و گرد و غبار به شهر اصفهان بودیم که نفس کشیدن در این شهر را به شماره انداخته بود.

وی افزود: شایعاتی مطرح شد که تالاب گاوخونی را به عنوان منبع ورود ریزگردها و گرد و غبار معرفی می‌کرد، در چند ماه اخیر نیز کارشناسان نسبت به خطرناک بودن ریزگردهای ناشی از تالاب گاوخونی موارد زیادی را مطرح کردند.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: هرچند اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، کانون‌های گرد و غبار را دشت مرکزی جنوب اعلام کرده بود ولی این موضوع تمامی شهروندان اصفهانی را نگران و به مخاطره انداخته است و نشان داد آنچه با اهمیت است مشکلات و شرایط زیست‌محیطی اصفهان به عنوان اصلی‌ترین مشکل و چالش استان است.

وی تصریح کرد: فعال شدن کانون‌های گرد و غبار در مرکز کشور، خشکسالی، عدم جریان دائمی زاینده‌رود علی‌رغم وعده‌های دولت در احیای آن، عدم اجرای کامل طرح 9 ماده‌ای احیای حوضه آبریز زاینده‌رود باعث شده که شاخص کیفیت و آلودگی هوا، هوای اصفهان را در روزهای متعدد در شرایط ناسالم قرار دهد.

آذربایجانی اذعان داشت: مطالبه جدی خود را به عنوان نماینده مردم و شهروندان اصفهانی از دولت و متولیان امر نسبت به حل مشکلات زیست‌محیطی اصفهان و اجرای کامل طرح 9 ماده‌ای حوضه آبخیز زاینده‌رود اصفهان را که به عنوان کریدور اقتصاد، صنعت، هنر، دانشگاه، فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است را به عنوان چالش اصلی استان اصفهان مرتفع کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دولت باید حق زندگی را به مردم اصفهان که همیشه در همه عرصه‌های انقلاب، جنگ و سازندگی پیشتاز اهداف نظام و انقلاب بوده‌اند و در حال حاضر نیز با حجب و حیا با عدم احقاق حق خودشان موضوع را مراعات می‌کنند، با تمامی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها آنچه شایسته مردم اصفهان است جهت رفع مشکل انجام دهند.