عضو شورای مشاوران سید محمد خاتمی گفت: برای رفع تبعض جنسیتی در کشور بهترین راه ایجاد زمینه مناسب و یکسان برای زنان و مردان است. یعنی نمی‌توان انتظار داشته باشیم که زنان از نردبانی بالا بروند که پلکانی ندارد و در مقابل آسانسور در اختیار مردان قرار دهیم. اینگونه هیچ وقت تبعیض جنسیتی در کشور برطرف نمی‌شود.
آذر منصوری فعال حوزه زنان در گفت‌و‌گو با فرارو در خصوص شرایط حضور زنان در حوزه های مختلف از جمله کابینه دولت دوازدهم گفت: درطول چندین دهه بعد پیروزی انقلاب  همچنان با تبعیض‌هایی در حوزه زنان مواجهه هستیم که نتیجه آن را می‌تواند در حوزه‌های مختلف از جمله توسعه مشاهده کنیم. حوزه هایی مانند کسب و کار، اشتغال، آموزش و... از این دست به شمار می آیند که با وجود اینکه در یک دهه گذشته تعداد قبول شدگان خانم در دانشگاه‌ها اما همچنان شرایط برای فعالیت های حرفه ای آنها مهیا نیست.
وی ادامه داد: اما چه شد زنان که طی سال‌های اخیر به همان میزان مردان در مسائل اجتماعی و سیاسی و... حضور و مشارکت داشته اند و علی رقم تاکید حضرت امام درخصوص حضور و استفاده از ظرفیت های آنها در بخش‌های مختلف، همچنان در جایگاه مختلف اجرایی و تصمیم‌گیری از توانایی‌های آنها استفاده نمی‌شود؟  البته سوال مهمتر دیگری هم وجود دارد و آن این است که اصلا آیا این اتفاق نادری است و صرفا در ایران وجود دارد یا دیگر کشورها هم با آن مواجه بودند و با استفاده از راهکارهای مختلف آن را برطرف کرده اند؟
این فعال سیاسی تاکید کرد: واقعیت امر را امام(ره) به خوبی بیان کرده بودند. ایشان با توجه به نگاه و تفکرات پخته و به روز شده شان به زنان تاکید کرده بودند که «شما بايد در همه صحنه‌ها و ميدان‌ها آن قدرى كه اسلام اجازه داده وارد باشيد و همان طورى كه مردها بايد در امور سياسى دخالت كنند و جامعه خودشان را حفظ كنند، زن­ها هم بايد دخالت كنند و جامعه را حفظ كنند.» دلیل این فرمایشات امام هم این بود که ایشان به درستی می دانستند که حضور زنان در بخش های مختلف می تواند بر موفقیت‌ها از لحاظ کیفی و کمی، تاثیر مثبت بگذارد و به همین دلیل هم موافق بودند زنان وارد عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و.. شوند. علاوه بر این باید قبول کرد که رسیدن به توسعه پایدار بدون توجه به تمامی ظرفیت‌ها امکان پذیر نیست.
او تصریح کرد: آنچه در کشورهای دیگر در خصوص حضور زنان در عرصه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اتفاق افتاده است، احساس نیاز برای توسعه بود. بنابراین در ایران هم زمانی که یک دولت توسعه گرا بر روی کار می آید و باور دارد که باید از تمام ظرفیت‌ برای دستیابی به توسعه استفاده شود و ظرفیت 50 درصد کشور را نادیده می گیرد، به تمامی بخش‌ها و کل کشور آسیب وارد می کند.
منصوری گفت: بنابراین در این جا دولت تصمیم می گیرد بررسی کند که کشورهای دیگر در این زمینه چه کرده اند و با استفاده از روش‌های آنها سعی کند این مشکل را حل کند اما اینجا است که تازه مشکل اصلی نمایان می شود. زیرا ما کشوری هستیم با پیشینه ای که حضور فعال زنان در آن بسیار محدود بوده یا اصلا فراهم نبوده است. بنابراین نمی توانیم انتظار داشته باشیم که با تشکیل یک نظام جدید و حضور در انتخابات و... فضا برای زنان مهیا شده است.
وی تاکید کرد: اینجا است که نقش دولت‌ها پررنگ و برجسته می شود. زیرا باید راهکارهایی در پیش بگیرد که این مشکلات به حداقل برسند. اما تا پیش از آن زمانیکه قرار است کابینه ای برای دولت انتخاب و به مجلس معرفی شود، طبیعی است که وقتی زنان در کشور تجربه و مهارت کافی ندارند  و مردان قوی‌تر و کارآمدتر ظاهر می‌شوند، چرا از مردان استفاده نکنند؟ این همان دلیل است که در 12 دولت بعد از پیروزی انقلاب مطرح بوده است.
این فعال حوزه زنان ادامه داد: البته طی سال‌های گذشته موانع دیگری هم بر سر راه حضور زنان در جایگاه‌های مدیریتی وجود داشت که یکی از آنها مسائل فقهی بود که در دولت آقای احمدی‌نژاد با انتخاب خانم مرضیه و حید دستجردی مشخص شد که این موانع برطرف شده است. اما این مسئله که عبور کنیم یک سوال مهمی در اینجا مطرح می‌شود که باید به آن پاسخ داده شود. سوال مهم این است که اگر تا امروز شرایط برای حضور زنان آماده نبوده و سابقه کافی و مناسب نداشته اند، چگونه می توان زمینه رشد آنها را فراهم کنیم؟ یعنی این فرایند باید از کجا آغاز شود که روسای جمهور بتوانند از زنان به عنوان وزیر در کابینه خود استفاده کنند؟
منصوری تصریح کرد: اگر ما به دنبال این باشیم که صرفا فرایند پله به پله انجام شود قطعا این اتفاق رخ نمی دهد. به نظر بهترین راه ایجاد زمینه مناسب و یکسان برای زنان و مردان است. یعنی نمی توان انتظار داشته باشیم که زنان از نردبانی بالا بروند که پلکانی ندارد و آسانسور در اختیار مردان قرار دهیم. اینگونه هیچ وقت تبعیض جنسیتی در کشور برطرف نمی‌شود. باید فرصت های برابر به هردو داده شود.
وی ادامه داد: به نظر من آقای روحانی می‌تواند با معرفی دو یا سه زن که تخصص و توانایی کافی برای وزارت برخوردار هستند، به نوعی تبعیض مثبت بکار ببرد. ضمن اینکه تجربه نشان داده هر زمان از زنان در سمت های مختلف استفاده می شود از تمامی ظرفیت‌های خود استفاده می کنند تا بتوانند نتیجه مطلوب را کسب کنند.
عضو جبهه مشارکت  افزود: قطعا یکی اقدامات تاثیرگذار در این زمینه را آقای زنگنه وزیر نفت انجام دادند و این اثربخشی در به‌کار گیری نیروهای این وزارت خانه داشته است که خانم تندگویان را برای جایگاهی انتخاب کردند که بسیاری معتقد بودند این سمت کاملا مردانه است. به نظرم آقای زنگنه به خوبی موفق شوند ثابت کنند که این دیدگاه به هیچ وجه درست نیست و زنان می توانند در جایگاه های مختلف حضور داشته باشند. بنابراین می‌توان از این روش برای دیگر وزارت خانه‌ها هم استفاده کرد.
منصوری در پایان گفت: بررسی نسبی از عملکرد خانم‌ها در ارکان‌های این دولت نشان داده که آنها توانسته اند، موفق و تاثیرگذار عمل کنند. ضمن اینکه می دانیم دولت را در چه وضعیتی تحویل گرفتند با این وجود توانستند طی 4 سال گذشته یک کارنامه قابل قبول از خود به جا بگذارند و نشان دهند که می توان برای وزارتخانه هم از ظرفیت‎های آنها استفاده شود.