لادن سلطانی -اصفهان امروز : معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بابیان اینکه انتخابات نظام پزشکی در استان اصفهان 30 تیرماه برگزار خواهد شد، گفت: ۳۱ تیرماه نتایج این انتخابات اعلام می‌شود. حمیدرضا شتابی در جمع خبرنگاران تصریح کرد: انتخابات نظام پزشکی یکی از فرآیندهای مهم برای جامعه پزشکی محسوب می‌شود و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به‌عنوان مجریان این انتخابات هستند که در مرحله نخست روند برگزاری آن در استان اصفهان، ۳۷۲ داوطلب برای عضویت در هیئت‌مدیره نظام پزشکی استان اصفهان تائید صلاحیت شدند و ۸۸ نفر از آنان متعلق به شهر اصفهان هستند. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بابیان اینکه رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به‌عنوان رؤسای هیئت‌های اجرایی انتخابات نظام پزشکی هر استان فعالیت می‌کنند، گفت: افرادی که برای این انتخابات در استان اصفهان تائید صلاحیت شدند تا ۲۸ تیرماه مجاز به تبلیغات هستند. شتابی درباره تعداد افرادی که می‌توانند رأی دهند افزود: ۱۶ هزار و ۲۴۰ تن از اعضای نظام پزشکی اصفهان می‌توانند در این انتخابات رأی دهند که ۱۲ هزار و ۴۱۲ تن از میان آنها از کلان‌شهر اصفهان هستند. شتابی خاطرنشان کرد: پس از اعلام نتایج، یکم تا سوم مرداد مهلت اعتراض به نتایج انتخابات است و از سوم لغایت پنجم مردادماه به اعتراضات رسیدگی می‌شود که درنهایت ۱۱ مردادماه اعتبارنامه داوطلبان توسط رئیس هیئت‌ نظارت بر انتخابات صادر خواهد شد.
اجرای طرح «همیار درمان» و اعتباربخشی بیمارستان‌ها در اصفهان
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بخش دیگر جلسه درباره اجرای طرح اعتباربخشی گفت: در سال گذشته نسل سوم اعتباربخشی در سراسر کشور آغاز شد و تحول بسیار بزرگی در اداره بیمارستان‌ها ایجاد کرد. اعتباربخشی بهترین و مؤثرترین روش برای ارتقای کیفیت و کمیت اداره خدمات در حوزه سلامت و درمان است و موجب بهتر شدن نتایج درمان و پیشگیری از خطاهای ارائه‌دهندگان خدمات پزشکی در بیمارستان‌ها می‌شود. حمید شتابی افزود: هدف از اعتباربخشی افزایش رضایت بیماران است که با 903 سنجه تنها ابزار سنجش و ارزیابی عملکرد بیمارستان‌هاست. به گفته وی، اعتباربخشی نسل سوم دو ویژگی دارد: یکی اینکه در 110 سنجه توجه ویژه‌ای به ایمنی بیمار شده و دوم اینکه به برنامه تحول سلامت لینک شد به‌طوری‌که برنامه‌های این طرح در اعتباربخشی نسل سوم دیده‌شده است. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره اجرای اعتباربخشی نسل سوم تصریح کرد: ما معتقدیم که وقتی بیمار وارد بیمارستان می‌شود مراقبت‌هایی که از وی می‌شود مطابق استاندارهای جهانی و منابع علمی باشد. به گفته شتابی، اصفهان یکی از 10 مرکز پایلوت کشوری برای پیاده‌سازی اعتباربخشی نسل سوم است و این برنامه بسیار خوب اجراشده است. وی افزود: یکسری کارهای تکمیلی هم در سطح دانشگاه انجام‌شده ازجمله دعوت هیئت‌های علمی در حوزه درمان و تشکیل کمیته‌های فنی جهت مشارکت بیشترشان در استقرار استانداردهای علمی. اجرای طرح همیار درمان کار دیگری بود که انجام شد. طبق این طرح هرماه 54 بیمارستان استان ازنظر ایمنی بیمار مورد بازدید و نظارت قرار می‌گیرند. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: در سال گذشته 50 کلاس آموزشی درباره اعتباربخشی و بیش از 200 بازدید نظارتی از بیمارستان‌ها انجام شد. پس از بررسی‌ها نتیجه اعتباربخشی ۴۰ بیمارستان در استان اصفهان مشخص‌شده که بر طبق آن 5/82 درصد بیمارستان‌ها در محور اورژانس ارتقاءیافته‌اند. شتابی همچنین رتبه‌های اول تا پنجم ارزشیابی اعتبار سنجی بیمارستان‌های استان را به ترتیب بیمارستان‌های الزهرا(س)، مطهری فولادشهر، سوانح سوختگی، چمران و فاطمه‌الزهرای نجف‌آباد اعلام کرد.
روند سطح‌بندی بیمارستان‌های استان اصفهان
در ادامه جلسه، رئیس اداره نظارت بر خدمات بستری معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ضمن اشاره به اجباری بودن طرح اعتباربخشی در ایران گفت: نحوه قرار گرفتن بیمارستان در سطوح چهارم تا عالی بدین شرح است: بیمارستان‌هایی که از صفر تا ۲۰ درصد شاخص‌های مذکور را رعایت کنند در سطح چهار، از ۲۱ تا ۳۰ سطح سه، ۳۱ تا ۴۰ سطح سه، ۴۱ تا ۶۰ سطح دو، ۶۱ تا ۸۰ سطح یک و ۸۱ تا ۱۰۰ سطح عالی قرار می‌گیرند. بر این اساس بیمارستان الزهرا(س) در سطح نزدیک به عالی قرار دارد. به گفته مجتبی گلزاری، استان اصفهان دارای 26 بیمارستان دانشگاهی (دولتی)، ۱۱ بیمارستان آموزشی درمانی (دولتی)، چهار بیمارستان خیریه، هفت بیمارستان خصوصی، ۱۰ بیمارستان وابسته به نهادها و ۱۳ مرکز جراحی محدود است. وی خاطرنشان کرد: بر اساس نتایج طرح اعتباربخشی، پنج بیمارستان برتر استان را به ترتیب الزهرا(س) اصفهان، شهید مطهری فولادشهر، امام موسی کاظم(ع) (سوانح سوختگی)، شهید چمران و فاطمه زهرا(س) نجف‌آباد تشکیل می‌دهند. در بخش اورژانس نیز پنج بیمارستان شامل لنجان، فیض، مدرس، شهید چمران و امام موسی کاظم(ع) (سوانح سوختگی) بالاترین امتیاز را دارند و شش بیمارستان محمد رسول‌الله(ص) میمه، بهیان تیران، شهید اشرفی خمینی‌شهر، بادرود نطنز و امام خمینی(ره) جرقویه در اعتباربخشی حداقل یک درجه ارتقاء یافتند. به گفته گلزاری، تاکنون دو گروه از سازمان بهداشت جهانی و موسسه بین‌المللی استانداردسازی ایسکوآ از طرح اعتباربخشی در اصفهان بازدید کرده‌اند.
انتخاب 8 بیمارستان استان به‌عنوان بیمارستان قطب
همچنین در ادامه جلسه، مدیر امور بیمارستانی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره اجرای طرح همیار درمان تصریح کرد: نظارت مستمر بر عملکرد بیمارستان‌ها، تکریم بیمار و کاهش خطاها ازجمله اهداف اجرای این طرح است. علی‌اکبر جنگجو ضمن تأکید بر اینکه مهم‌ترین هدف نظام درمان کشور، اهمیت ایمنی بیمار است افزود: مشارکت و درگیر شدن کارکنان محیطی خبره در نظارت‌ها و افزایش اثربخشی بازدیدها، استفاده از متد آموزش آبشاری جهت افزایش اثربخشی آموزش‌ها، استفاده از تجربیات موفق سایر مراکز درمانی، ایجاد نوعی رقابت مثبت بین مراکز درمانی استان، پیگیری رفع نواقص مراکز درمانی به‌صورت فعال، ارتقای نسبی کمی و کیفی ارائه خدمات و ترویج فرهنگ پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری در بیمارستان ازجمله ضروریات اجرای طرح همیار درمان است.