استاندار اصفهان گفت: کلیات طرح جامع احیای تالاب بین المللی گاوخونی به تصویب رسید و مقرر شد ظرف 10 روز آینده دستگاه‌های اجرایی ذیربط و ذی‌نفعان نقطه‌نظرات خود را جهت تصویب نهایی در مرکز اعلام ;کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان  ،رسول زرگرپور در سومین جلسه ستاد احیای تالاب بین‌المللی گاوخونی اظهارداشت: کمبود آب و خشکسالی، تغییر اقلیم و معضلات زیست محیطی مطالبه اصلی مردم است و از فعالیت‌های اولویت‌دار مدیریت استان نیز به شمار می‌رود و در مسائل مربوط به استان اولویت اصلی مباحث زیست محیطی است.

وی با بیان اینکه از سال 78 تالاب بین‌المللی گاوخونی خشک شده است، افزود: چگونه در استانی که از لحاظ مدیریتی ظرفیت‌ و جایگاه بالایی دارد تاکنون مسأله تالاب مورد توجه قرار نگرفته است و تالاب گاوخونی دهمین تالاب است که برای آن طرح تدوین شده است.

استاندار اصفهان با انتقاد از اینکه در دوره‌های گذشته به این موضوع توجه نشده است، گفت: در ابتدای بروز این مشکل راحت‌تر می‌شد با این معضل برخورد کرد ولی سال‌ها اقدامی برای جلوگیری از خشکلی تالاب گاوخونی صورت نگرفت و بعد از 18 سال نخستین مطالعه در این خصوص صورت گرفته است که این موضوع تأسف‌آور است.

وی با بیان اینکه باید زودتر برای رفع این مشکل زیست محیطی اقدام می شد، یادآور شد: علی‌رغم این ها باید تلاش شود که مسائل و مشکلات تالاب گاوخونی برطرف شود چراکه احیای پیکره حوضه آبریز زاینده‌رود بدون احیای تالاب گاوخونی معنا و مفهومی نخواهد داشت.

زرگرپور به طرح تدوین برنامه مدیریت جامع حوضه آبریز تالاب بین‌المللی گاوخونی اشاره کرد و عنوان داشت: دستیابی به مدیریت پایدار منابع آب و خاک، ارتقای سطح آگاهی، مشارکت و معیشت ذینفعان، احیا و حفظ تنوع زیستی حوضه گاوخونی و مدیریت جامع و زیست بومی حوضه آبخیز گاوخونی در جهت ارتقای سطح حفاظت و بهره‌برداری پایدار از منابع آب، خاک و تنوع زیستی، همراه با مشارکت جوامع محلی و سایر ذی‌نفعان از اهداف راهبری این برنامه به شمار می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست استان برای تدوین این برنامه در گام نخست تحلیل ذی‌نفعان، مطالعات پایه، اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی عمومی و برنامه ظرفیت‌سازی ذی‌نفعان را در نظر گرفت و در گام دوم تدوین برنامه جامع مدیریتی تالاب‌ها در یک فرآیند مشارکتی از طریق برگزاری کارگاه‌ها و جلسات را به انجام رساند.

استاندار اصفهان با بیان اینکه در چشم‌انداز 20 ساله تالاب بین‌المللی گاوخونی به عنوان میراث ملی و امانتی فرانسلی به شمار می‌رود، اذعان داشت: ریاست ستاد ملی احیای تالاب بین‌المللی گاوخونی و رودخانه زاینده‌رود معاون اول رئیس جمهور و دبیری رئیس سازمان محیط زیست کشور است.

 وی با بیان اینکه کلیات طرح جامع احیای تالاب بین‌المللی گاوخونی به تصویب رسید، متذکر شد: باید ظرف 10 روز آینده دستگاه‌های اجرایی ذیربط و ذی‌نفعان نقطه‌نظرات خود را جهت تصویب نهایی در مرکز اعلام کنند.