امیرحسین احتشامی- اصفهان امروز : تیم فوتسال گیتی پسند در حالی آخرین بازی‌اش در لیگ برتر را با تساوی پشت سر گذاشت که آنها صبح امروز راهی ویتنام شدند. تنها نماینده ایران در اینجام پیش از پرواز به ویتنام محل برگزاری مسابقات در چهارچوب هفته چهارم لیگ برتر فوتسال برابر شهروند ساری به میدان رفت و با تساوی پر گل 3 بر 3، برابر میزبان زمین‌بازی را ترک کرد. گیتی پسندی‌ها در نیمه نخست این مسابقه با گل احمد اسماعیل‌پور به پیروزی رسیدند و در نیمه دوم هم با نتیجه ۳ بر یک از حریف خود پیش افتادند اما شهروند ساری در ادامه ۲ گل زد و کار را به‌تساوی ۳ بر ۳ کشاند. این نتیجه تا پایان بازی پابرجا ماند تا گیتی پسند پس از کسب سه پیروزی، در هفته چهارم لیگ برتر به‌تساوی رسید. با این شرایط تیم اصفهانی در چهارمین تجربه آسیایی‌اش باید از شنبه آینده وارد رقابت با دیگر حریفان هم قاره‌ای شود. در اینجا بی مناسب نیست نگاهی به عملکرد تیم‌های ایرانی حاضر در جام باشگاه‌های فوتسال آسیا انداخته شود.
قهرمانی فولاد ماهان در اولین دوره بازی‌ها
نخستین دوره رسمی رقابت‌های فوتسال جام باشگاه‌های آسیا در سال 2010 به میزبانی اصفهان برگزار و تیم فوتسال فولاد ماهان به‌عنوان نماینده کشورمان در این رقابت‌ها حاضر شد. نماینده کشورمان موفق شد در دیدار نیمه‌نهایی، تای پورت تایلند را شکست دهد و حریف السد قطر در دیدار پایانی شود. تیم فوتسال فولاد ماهان موفق شد در دیدار پایانی با نتیجه 5 بر 2 تیم السد قطر را شکست دهد و عنوان نخستین قهرمانی رقابت‌های فوتسال جام باشگاه‌های آسیا را به خود اختصاص دهد. تیم ناگویا اوشنز ژاپن نیز با برتری مقابل تای پورت به‌عنوان سومی این رقابت‌ها دست‌یافت. تیم فوتسال شهید منصوری قرچک نماینده ایران در دومین دوره رقابت‌های فوتسال جام باشگاه‌های آسیا بود. در این رقابت‌ها که به میزبانی دوحه قطر برگزار شد، نماینده کشورمان با پیروزی در برابر الریان قطر به دیدار پایانی راه یافت ولی در فینال دوحه موفق نشد ناگویا اوشنز ژاپن را شکست دهد و با نتیجه 3 بر 2 مغلوب این تیم شد تا با عنوان نایب‌قهرمانی به کارش پایان دهد. الساداکا لبنان هم با شکست الریان به‌عنوان سومی رسید.
نخستین تجربه آسیایی گیتی پسند
سومین دوره مسابقات فوتسال جام باشگاه‌های آسیا در سال 2012 و به میزبانی کویت برگزار شد و تیم فوتسال گیتی پسند به‌عنوان نماینده ایران در این رقابت‌ها شرکت کرد. دیدار نیمه‌نهایی این رقابت‌ها برای گیتی پسند حکم یک فینال زودرس را داشت چراکه آنها باید ناگویا اوشنز ژاپن، مدافع عنوان قهرمانی را شکست می‌دادند. تیم فوتبال گیتی پسند موفق شد در دیداری حساس ناگویا اوشنز ژاپن را شکست دهد و در دیدار نهایی برابر اردوس تاشکند ازبکستان با نتیجه 2 بر یک به پیروزی رسید تا عنوان قهرمانی رقابت‌های فوتسال جام باشگاه‌های آسیا را به ایران برگرداند. ناگویا با برتری در برابر الریان قطر به‌عنوان سومی این رقابت‌ها رسید. تیم فوتبال گیتی پسند در چهارمین دوره رقابت‌های فوتسال جام باشگاه‌های آسیا نیز نماینده کشورمان بود ولی موفق نشد از عنوان قهرمانی خود دفاع کند. در این رقابت‌ها که به میزبانی شهر ناگویا ژاپن برگزار شد، نماینده کشورمان خوش درخشید و توانست در دیدار نیمه‌نهایی ناگویا اوشنز میزبان را شکست دهد و حریف چونبوری تایلند در دیدار پایانی شود. با تساوی یک‌بریک در وقت قانونی، دیدار فینال این رقابت‌ها برای نخستین بار به ضربات پنالتی کشیده شد که چونبوری تایلند موفق شد نماینده کشورمان را 4 بر یک در ضربات پنالتی مغلوب کند و عنوان قهرمانی را از چنگ گیتی پسند دربیاورد. ناگویا اوشنز ژاپن با پیروزی در برابر شن‌زن چین در این رقابت‌ها سوم شد. شهر چنگدو چین میزبان پنجمین دوره رقابت‌های فوتسال جام باشگاه‌های آسیا بود و تیم دبیری تبریز به‌عنوان نماینده کشورمان، اولین حضور خود در این رقابت‌ها را تجربه می‌کرد. تیم ناگویا اوشنز ژاپن که در دو دوره قبلی از نماینده ایران زخم‌خورده و نتوانسته بود به دیدار فینال راه پیدا کند در این رقابت‌ها با نتیجه 6 بر 2 در برابر دبیری تبریز در دیدار نیمه‌نهایی به پیروزی رسید. ناگویا اوشنز با برتری 5 بر 4 مقابل چونبوری تایلند به قهرمانی رسید و نماینده کشورمان با پیروزی در برابر شن‌زن چین به‌عنوان سومی این رقابت‌ها دست‌یافت.
اصفهان میزبان جام باشگاه‌های آسیا
سالن 25 آبان ورزشگاه نقش‌جهان اصفهان میزبان ششمین دوره رقابت‌های فوتسال جام باشگاه‌های آسیا بود و تیم تأسیسات دریایی به‌عنوان نماینده ایران در این رقابت‌ها شرکت کرد. نماینده کشورمان در این رقابت‌ها با درخشش وحید شمسایی به جمع چهار تیم برتر راه یافت و در دیدار نیمه‌نهایی از سد نفت الوسط عراق را شکست داد و حریف القادسیه کویت شد. دیدار پایانی این رقابت‌ها در سالن مملو از تماشاگر 25 آبان برگزار شد و تأسیسات دریایی موفق شد با نتیجه 5 بر 4 القادسیه را شکست دهد و قهرمان این رقابت‌ها شود. تیم تای سون نام ویتنام نیز با شکست نفت الوسط به‌عنوان سومی دست‌یافت.
تأسیسات دریایی به نیمه‌نهایی نرسید
هفتمین دوره رقابت‌های فوتسال جام باشگاه‌های آسیا به میزبانی بانکوک تایلند برگزار شد و تیم تأسیسات دریایی به‌عنوان نماینده کشورمان برخلاف کسب نتایج خوب در مرحله گروهی ضعیف‌ترین جایگاه ایران در جام باشگاه‌های آسیا را از آن خود کرد. نماینده کشورمان در دیدار یک‌چهارم نهایی این رقابت‌ها در برابر ناگویا اوشنز ژاپن به‌تساوی 2 بر 2 دست‌یافت و با بدشانسی در ضربات پنالتی با نتیجه 3 بر 2 بازی را واگذار کرد. ناگویا اوشنز ژاپن در دیدار فینال این رقابت‌ها پس از تساوی 4 بر 4 در برابر نفت الوسط عراق، موفق این تیم را با نتیجه 2 بر یک در ضربات پنالتی شکست دهد و قهرمان این رقابت‌ها شود. چونبوری تایلند نیز با نتیجه 6 بر یک دیبا الحسین امارات را شکست داد و به‌عنوان سومی رسید.