استاندار اصفهان با اشاره به اینکه مطابق گزارش مرکز آمار، نرخ بیکاری اصفهان در سال ۹۵، ۱۴.۶ درصد و در کشور ۱۲.۴ درصد بود، گفت: طرح کارورزی فارغ التحصیلان با هدف افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان از طریق انتقال مهارت می تواند در ایجاد مهارت و اشتغال برای فارغ التحصیلان موثر باشد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا رسول زرگرپور در جلسه شورای اشتغال استان، اظهار داشت: برنامه فراگیر دولت در خصوص اشتغال در سال ۹۶ پیش بینی شده و به زودی سهم و برش استانی آن ابلاغ خواهد شد.
وی با بیان اینکه توزیع برش استانی این طرح هنوز ابلاغ نشده است، افزود: با اجرای ۵ بسته حمایتی دولت در ایجاد اشتغال که در ستاد اقتصاد مقاومتی مطرح شده است، طرح اشتغال فراگیر نیز در قالب آن دیده شده است.
استاندار اصفهان به بسته اشتغال و توانمندسازی نیروی کار اشاره کرد و افزود: یکی از مجوزهای ایجاد این طرح اشتغال فراگیر است که طرح کارورزی، مهارت آموزی در محیط کار واقعی، مشوق های بیمه ای کارآفرینی با هدف افزایش مهارت و اشتغال جوانان باید به اجرا در آید.
وی تاکید کرد: استان اصفهان از یک طرف با فارغ التحصیلان بیکار روبرو است و از طرف دیگر واحدهای تولیدی بدلیل عدم مهارت لازم فارغ التحصیلان نمی توانند این افراد را جذب کنند.
زرگرپور افزود: طرح کارورزی فارغ التحصیلان با هدف افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان از طریق انتقال مهارت می تواند در ایجاد مهارت و اشتغال برای فارغ التحصیلان موثر باشد.
وی با بیان اینکه فارغ التحصیلان در این طرح یک سوم حقوق عادی را دریافت می کنند، گفت: مشوق های بیمه ای برای این طرح پیش بینی شده است و سعی شده فارغ التحصیلان برای ورود به بازار کار مهارت های لازم را بیاموزند.
استاندار اصفهان به استقبال فارغ التحصیلان از این طرح اشاره کرد و افزود: واحدهای تولیدی به دلیل عدم اطلاع رسانی کافی استقبال چشمگیری از این طرح نداشته اند و اتاق بازرگانی و خانه صنعت و معدن باید در این خصوص اطلاع رسانی دقیق را به واحدهای تولیدی داشته باشند.
وی با بیان اینکه در جلسه بررسی اشتغال و یکسان سازی نرخ بیکاری در استان بر ارائه آمار واقعی نرخ بیکاری تاکید شد، گفت: باز هم اعلام می کنم که تنها مرجع ارائه آمار مربوط به نرخ بیکاری مرکز آمار است.
زرگرپور با اشاره به اینکه نرخ بیکاری باید سالانه اعلام شود، افزود: براساس گزارش مرکز آمار، نرخ بیکاری در اصفهان در سال ۹۵، ۱۴.۶ درصد و در کشور ۱۲.۴ درصد است و تمام تلاش مدیریت استان این است که در سال جاری نرخ بیکاری را به متوسط کشور برساند و از طرفی از بیکار شدن کارگران با تمام قوا جلوگیری کند.