مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوند مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان گفت:با اقدام خداپسندانه خانواده امیر حسین فتاحیان ساکن خمینی شهر اعضاء بدن این بیمار مرگ مغزی به ۳ بیمار نیازمند عضو اهداء شد.

مریم خلیفه سلطانی در گفتگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: امیر حسین فتاحیان جوان ۱۷ ساله ساکن خمینی شهر ۲۱ تیرماه دچارحادثه تصادف می شود که بر اثر این سانحه دچار مرگ مغزی شده و در مرکز آموزشی درمانی آیت الله کاشانی اصفهان بستری می گردد.
وی افزود: طی صحبت‌های انجام شده در خصوص پیوند اعضاء بدن این بیمار مرگ مغزی به بیماران نیازمند با رضایت خانواده، امیرحسین فتاحیان از مرکز آموزشی درمانی آیت الله کاشانی اصفهان به مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) اصفهان منتقل شد و بعد از انجام مراحل مربوط به تأیید مرگ مغزی، تحت عمل جراحی برداشت، اعضا قرار گرفت و عمر دوباره‌ای به ۳ بیمار نیازمند پیوند عضو بخشیده شد.
مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوند مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) اصفهان با اشاره به اینکه  بیست و یکمین مورد اهداء عضو در سال جاری دراصفهان بوده است، تصریح کرد: کلیه‌های این بیمار مرگ مغزی در مرکز آموزشی درمانی نور و علی اصغر (ع) به ۲ بیمار نیازمند به پیوند کلیه که از نارسایی کلیه در رنج بودند، اهدا شد و با اهدای کبد وی نیز در مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) اصفهان به بیماری نیازمند کبد، حیاتی دوباره بخشیده شد.

خلیفه سلطانی یاداور شد: چهل و چهارمین عمل موفقیت آمیز جراحی پیوند کبد در اصفهان توسط دکتر بهنام صانعی فوق تخصص پیوند کبد و مجاری صفراوی در اتاق عمل الکتیو مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) انجام شد.

وی عنوان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۵۶بیمار نیازمند عضو با پیوند اعضای بیماران مرگ مغزی و داوطلبان اهدا به زندگی دوباره بازگشتند همچنین ۴۰۰بیمار نیازمند هم چنان در انتظار پیوند هستند که دارندگان گروه خونی o بیش ترین متقاضیان پیوند در استان را به خود اختصاص می دهد .

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوند مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) اصفهان با اشاره به اینکه با تلاش های صورت گرفته در سال گذشته سی و شش مورد مرگ مغزی منجر به اهدای عضو دراصفهان را شاهد بودیم، بیان کرد: هم‌اکنون شمار زیادی از بیماران نیازمند پیوند عضو در لیست انتظار به سر می‌برند و به سختی هزینه‌ها و رنج بیماری را تحمل می‌کنند و این در حالی است که خداوند با دادن فرصت به برخی افراد برای بخشیدن حیات دوباره به این بیماران لذت شیرین بخشش را نصیب آنان می‌کند.

وی در پایان با اشاره به اینکه تاکنون سه هزار نفر در استان کارت اهدا عضو دریافت کردند یادآور شذ: داوطلبان اهدا عضو در استان اصفهان می توانند برای دریافت کارت اهدا به مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) اصفهان مراجعه کنند.

گفتنی است؛ اعضاء قابل اهداء شامل قلب و ریه‌ها، کبد و روده‌ها، لوزالمعده و کلیه‌هاست که علاوه بر این اعضا، برخی از بافت‌های بدن نیز قابل پیوند هستند. با اهداء قرنیه می‌توان بینایی را به فردی که دچار صدمه شدید به چشم شده بازگرداند، تاندون و غضروف سبب بازسازی اعضاء آسیب دیدهٔ مربوطه می‌شوند، پیوند استخوان می‌تواند مانع قطع عضو در سرطان استخوان شود، دریچه قلب برای کودکان با بیماری مادرزادی دریچه‌ای و بزرگسالان با دریچه آسیب دیده به کار می‌رود، پیوند پوست نجات بخش بیماران با سوختگی شدید است و پیوند مغز استخوان تنها درمان ممکن در بعضی از سرطان‌های خون است.