اغلب افراد بزرگسال به محض ابتلا به تاری دید،اقدام به خریدخودسرانه«عینک مطالعه»می‌کنند.این درحالی است که چشم‌پزشکان تاکید دارند حتی عینک‌های مطالعه که همزمان با افزایش سن استفاده از آن نیاز می‌شود،باید با مشورت پزشک و از اماکن معتبر تهیه شود؛زیرا عینک‌های کوچه و بازاری و ارزان قیمت می‌توانند به بینایی آسیب‌های جدی وارد کنند.این متخصصان می گویند عینک‌هایی که تحت عنوان «عینک مطالعه» در برخی مکان‌ها و معابر عمومی از سوی دستفروشان یا حتی برخی داروخانه‌ها به فروش می‌رسند، بر اساس اصول پزشکی ساخته نشده‌اند؛بنابراین نباید آنها را خریداری کرد.دکتربهرام اشراقی،متخصص و جراح چشم دراین باره نکات مهمی را یادآور می‌شود.
بعد از 40 سالگی،بحثی را داریم به نام پیرچشمی.پیرچشمی مفهومش این است که قدرت تطابق فرد برای دید نزدیک با افزایش سن به چند دلیل که یکی از آن‌ها سفت شدن مواد لنز داخل چشمی است،کم می‌شود؛این پدیده از 40 سالگی شروع و تقریبا درهمه افراد رخ می‌دهد.
 ممکن است پیرچشمی در فردی 2 الی 3 سال زودتر ایجاد شود و در فردی چند سال دیرتر رخ دهد. افرادی که یک مقدار چشم خودشان نزدیک بین است،ممکن است متوجه این موضوع نشوند،اتفاقی که برای آن‌ها می افتد این است که درواقع برای دیدن اشیاء نزدیک حس می‌کنند با عینک راحت نیستند و مجبورند عینک را بردارند تا نزدیک را ببینند. این مفهومش این است که پیرچشمی در این گروه افرادی که نزدیک بودند و عینک می‌زدند هم به وجود آمده؛بنابراین در تمام افراد پیرچشمی رخ می‌دهد.
علائم اولیه پیرچشمی این است که بعد از 40 سالگی فرد در دید نزدیک مشکل دارد.احساس می‌کند تصاویر درهم است؛راحت نمی‌بیند؛گاهی برای دیدن خیلی فشار می‌آورد،سردرد می‌گیرد،زود خسته می‌شود،خواب آلوده می‌شود و فکر می‌کند وقتی نوشته‌ای را می‌خواند،اگر دورتر ببرد،راحت‌تر است.
برای پیرچشمی مجبوریم به فرد عینک نزدیک‌بین تجویز کنیم؛یعنی لنزهای مثبتی که کمک کند قدرت چشم اضافه شود تا بتواند فاصله نزدیک‌تر را ببیند. پیرچشمی همانطور که ادامه پیدا می‌کند به مرور شماره عینک بالاتر می‌رود،اما در جایی متوقف می‌شود؛یعنی مثلا با شماره مثبت یک شروع می‌شود و مثلا بعد از 12 سال در عینک مثبت دو و نیم متوقف و دیگر بالاتر رفتنش مفهومی ندارد.
 باید بدانیم معمولا هر دو سال یک‌بار ممکن است فرد نیاز داشته باشد نیم شماره عینکش را بالاتر ببرد.هرکسی که پیرچشمی می‌گیرد،باید حدودا هر دو الی سه سال یک‌بار، شماره چشمش را تغییر دهد؛البته روند پیرچشمی در افراد متفاوت است.
متاسفانه می‌بینیم افراد خودشان می‌روند عینک فروشی و عینک چینی با خصوصیت نامرغوب تهیه می‌کنند؛تحت عنوان (عینک مطالعه).واقعیت این است که این موضوع شماره به شماره درافراد متفاوت است و بهتر است توسط چشم‌پزشکی یا فرد اپتومتریست شماره چشمشان تعیین شود.
ممکن است فردی عینک دور هم نیازداشته باشد؛ضمن اینکه باید ترجیحا موقع خرید عینک،یک برند شناخته‌شده‌ای را خریداری کنند.
گاهی‌اوقات شیشه‌هایی هست به عنوان عینک مطالعه،این شیشه استاندارد نیست؛خودش آستیگمات‌های نامنظم دارد، تازه یک سری مشکلات جدیدی را برای فرد ممکن است ایجاد کند. این هست که بهتر است مسیرهای پزشکی را طی کنیم.
تاکید می‌شود عینک‌های مطالعه را خصوصا آن‌ها که درمعرض پیرچشمی قرار دارند،خودشان تهیه نکنند.قبل از آن حتما مورد معاینه چشم‌پزشک قرار بگیرند.
سن 40 سالگی سنی است که ممکن است به مرور آب سیاه هم شروع شود؛اصلا 40 سالگی سنی است که باید سالی یک‌بار معاینه چشم انجام شود؛پس اینکه برویم مغازه و عینک بخریم،این راه حل مشکل نیست.باید معاینه چشم انجام شود؛فشار چشم را بگیرند و در کنارش عینک پیرچشمی را هم دریافت کنند.