شاید نتوان برای تجرد قطعی جوانان حتی آماری تقریبی ارائه کرد؛ چرا که سن دقیقی برای مجرد ماندن نمی توان تعریف کرد. بخشی از این افراد با فرصت هایی که برایشان فراهم می شود،‌ راهی خانه بخت می شوند و برخی هم تا پایان عمر ازدواج نمی کنند. برای همین است که  آمارهای متفاوتی از ایرانی ها مجرد منتشر می شود. مدیر‌کل اطلاعات و آمار جمعیت و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور، شمار افراد در آستانه تجرد قطعی را یک میلیون و 300 هزار نفر می داند.  به گفته علی ‌اکبر محزون، ۱۵۲ هزار نفر مجرد قطعی بالای ۵۰ سال در کشور زندگی می کنند.

چند سالی است، آمارهای ازدواج و طلاق در کشور به عنوان یکی از مهم ترین شاخص های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی زیر ذره بین کارشناسان و رسانه ها قرار دارد.

 

 

    11میلیون ایرانی در سن متعارف ازدواج
افزایش سن ازدواج، کاهش طول دوره زندگی مشترک و آمار زیاد طلاق و کاهش نرخ باروری خانواده های ایرانی از جمله شاخص هایی است که زنگ خطر را برای کارشناسان و تحلیلگران به صدا در آورده است. به گفته مدیرکل دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت، سن ازدواج از سال 1345 تا 1390 بین چهار تا شش سال افزایش داشته و در زنان به ٢٣ و مردان به 26 رسیده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمداسماعیل مطلق  افزود: در شمال تهران میانگین سن ازدواج حدود ۱۰ سال افزایش داشته است.بر  اساس آمار سازمان ثبت احوال کشور و آخرین سرشماری‌ های پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور، در حال حاضر  ۱۱ میلیون و ۲۴۰ هزار نفر در سنین بالا هنوز ازدواج نکرده‌اند؛ یعنی این افراد در سن متعارف ازدواج قرار دارند، اما هرگز ازدواج نکرده‌اند. از این بین پنج میلیون و ۵۷۰ هزار مرد و پنج میلیون و ۶۷۰  هزار زن هستند. به گزارش مهر، علی‌اکبر محزون، مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال با بیان اینکه یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سن تجرد قطعی هستند، افزود: از این تعداد ۳۲۰ هزار مرد و ۹۸۰ هزار زن هستند؛ یعنی زنان هرگز ازدواج‌نکرده بالای سن متعارف و قبل از تجرد قطعی، سه برابر مردان با این شرایط است.    

 

     

   کاهش درصد ازدواج نکرده های اصفهانی
محزون در خصوص سن متعارف ازدواج نیز گفت: این سن برای مردان ۲۰ تا ۳۴ سال و برای زنان ۱۵ تا ۲۹ سال است. با این حساب در حال حاضر ۱۵۲ هزار نفر مجرد قطعی بالای ۵۰ سال سن در کشور زندگی می کنند که از این تعداد ۶۲ هزار نفر مرد و ۹۰ هزار نفر زن هستند که هرگز ازدواج نکرده اند.در همین خصوص، معاون آمار  و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان اصفهان،‌ از کاهش نسبت جمعیت مردان هرگز ازدواج نکرده بزرگ تر از 10 سال استان به کل جمعیت مردان در این بازه سنی خبر می دهد. محمدرضا لعلی به اصفهان زیبا می گوید: «با وجود اینکه جمعیت در پنج سال اخیر افزایش یافته است و امکان افزایش نسبت این جمعیت وجود داشت، خوشبختانه در سرشماری 1395 شاهد کاهش این نسبت هم در مردان و هم زنان اصفهانی هستیم».  این مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه استان ادامه می دهد: «در سرشماری 1390، 36.2 مردان بزرگتر از 10 سال، ازدواج نکرده بودند که این درصد در سرشماری سال گذشته به رقم 33 کاهش یافته است».    قائم مقام اجرایی سرشماری نفوس و مسکن 1395 استان از کاهش درصد زنان هرگز  ازدواج نکرده اصفهانی بزرگ تر از 10 سال نیز خبر داد. لعلی اظهار می کند: «در سال 1390، 26.9 زنان اصفهانی هرگز ازدواج نکرده بودند که این میزان در 1395 به 23.8 درصد کاهش یافته است».

 

   اصفهان؛ جایگاه سوم کمترین زنان هرگز ازدواج نکرده
اصفهان از این حیث در مقایسه با دیگر استان های کشور وضعیت به مراتب بهتری دارد. به تازگی پایگاه اطلاع رسانی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده آمار مقایسه ای در این زمینه منتشر کرده که این موضوع را تایید می کند. بر اساس اعلام این معاونت، اصفهان بعد از استان های یزد و مازندران در جایگاه سوم، کمترین زنان هرگز ازدواج نکرده کشور قرار دارد. بعد از اصفهان نیز استان های آذربایجان شرقی و گیلان در مقایسه با دیگر استان ها وضعیت بهتری دارند. معاون سازمان برنامه و بودجه استان هم البته به نوعی به این موضوع اشاره می کند. لعلی عنوان می کند: «نسبت مردان و زنان هرگز ازدواج نکرده بزرگ تر از 10 سال کشور، به ترتیب 34.43 و 26.1 است». او می گوید: «این نسبت در مردان و زنان اصفهانی کمتر از میانگین کشوری است». او در پایان اظهار می کند: «بر اساس سرشماری نفوس و مسکن 1395، پنج میلیون و 120 هزار و 850 نفر در استان اصفهان زندگی می کنند که از این تعداد، 49 درصدزن و 51 درصد مرد هستند». 

نسبت هرگز  ازدواج نکرده های بزرگ تر  از  10 سال استان اصفهان
سرشماری    زن    مرد
1395    23.8    33
1390    26.9    36.2