پا قلب‌ دوم بدن است؛ یعنی هم ظرافت بالایی دارد و هم باید مانند قلب از آن مراقبت کنید. کارشناسان می‌گویند بهترین راه برای محافظت از پا انتخاب اصولی یک کفش است. باید کفشی بخرید که سلامت قلب دوم شما را تامین کند؛ درحالی‌ که بیشتر افراد جامعه در هنگام خرید کفش به طرح، مدل، مد و رنگ‌ها توجه می‌کنند و اصلا اطلاعاتی درباره یک کفش ایمن ندارند. اگر در هنگام خرید کفش تنها نیمی از زمانی که برای انتخاب مدل یا رنگ می‌گذارید را صرف بررسی 10 توصیه‌ زیر کنید، بدون شک یک کالای استاندارد خریده‌اید.

    اولین قدم برای خرید کفش، انتخاب نوع آنهاست. کفش‌ها بنابر نیاز افراد، به چرم، اسپرت، پاشنه‌دار و صندل تقسیم می‌شوند. مناسب‌ترین گزینه برای آقایانی که در بیشتر ساعات روز کفش به پا دارند، کفش‌های چرم است؛ زیرا این کفش‌ها با داشتن منافذی برای جلوگیری از تعرق‌پا، نرم و انعطاف پذیر‌بودن قسمت‌های رویه و کف باعث راحتی بیشتر پا می‌شوند. خانم‌ها نیز بهتر است از کفش های چرم با پاشنه‌های کمتر از سه سانتیمتر استفاده کنند؛ اما سایر کفش‌های پاشنه‌دار با جنس‌های دیگر به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. همچنین باید به این نکته توجه کرد که پاشنه‌های کفش هرگز  نباید بیشتر از   پنج سانتیمتر باشند؛ مگر اینکه هر چند وقت یک‌بار و برای مدت زمان کمی از آنها استفاده شود؛  اما پس از چرم استفاده از کفش‌های اسپورت توصیه می‌شود؛  البته اغلب این کفش‌ها به اندازه‌ کافی منافذ برای جلوگیری از تعرق پا ندارند و باعث بروزبیماری‌های پوستی به خصوص در فصل تابستان می‌شوند.

 

 

    کفش باید به گونه‌ای انتخاب شود که مطابق فرم طبیعی پا باشد. کف پای افراد معمولا به سه شکل است؛ معمولی، پهن و قوس‌دار. افرادی که کف پای آنها به صورت معمولی است، ایده‌آل‌ترین فرم را دارند و بدون بروز هیچ مشکلی می‌توانند از هر مدل کفش استفاده کنند؛ زیرا چنین فرمی امکان پیچ خوردگی به سمت داخل یا خارج را ندارد؛ اما در مقابل انتخاب کفش برای پاهایی با فرم پهن یا قوس‌دار کار آسانی نیست؛ زیرا قوس کف‌پا کم است و پاشنه‌ پا باید همه‌ فشار وارده را متحمل شود. از طرفی احتمال پیچ خوردگی پا در هنگام راه رفتن در افرادی با کف پای قوس‌دار زیاد اشت؛ اما در صورت استفاده از کفی می‌توان این مشکل را برطرف کرد؛ از این رو قبل از خرید حتما فرم طبیعی پای خود را بشناسید و سپس با توجه به آن کفش خود را انتخاب کنید.

 

 

    سومین نکته برای خرید کفش، توجه به زمان خرید است. پاها در طول روز به‌طور طبیعی بر اثر راه رفتن و ايستادن ورم می‌کنند و اندازه بزرگ‌تری نسبت به ساعات اوليه روز دارند. پس برای خرید کفش صبح زود اقدام نکنید؛ بلکه این کار را به پس از غروب آفتاب وساعات پایانی شب موکول کنید؛ زیرا در این مواقع اندازه پاها کاملا مشخص است.

 

 

    کفش مورد نظر خود را حتما امتحان کنید و سایز درج شده روی کفش یا حرف فروشنده را ملاک قرار ندهید. کفش را قبل از خرید بپوشید و کمی با آن راه بروید و حتی بدوید تا از راحتی آن مطمئن شوید. ضمن‌ اینکه سعی کنید برای پای بزرگ‌‌تر کفش بخريد؛ در بعضی افراد سایز هر دو پا یکسان نیست و یکی از پاها بزرگ‌تر از دیگری است؛ بنابراین برای انتخاب سایز کفش خود، پای بزرگ‌تر را ملاک قرار دهید و در صورت نیاز برای پای کوچک‌تر از کفی استفاده کنيد؛ در ضمن باید به این نکته نیز توجه کرد که سايز پاهای هر فردی با افزايش سن و وزن  تغيير می‌كند، پس به هیچ عنوان به هنگام خريد كفش نو به سايز پاهای پيشين خود اتكا نكنيد.

 

   پنجه‌ کفش نباید باریک و تیز باشد؛ زیرا انگشتان نبايد روی هم قرار بگيرند. هنگامی كه شما ايستاده‌ايد ميان شست‌پا با انتهای كفش حداقل يک سانتيمتر فاصله وجود داشته باشد تا قادر باشيد انگشتان خود را آزادانه حرکت دهید؛ اما آزاد بودن پا به این معنا نیست که کفش آنقدر بزرگ باشد که هنگام راه رفتن پاشنه پا از کفش بيرون بيايد.

 

 

   رویه‌ یک کفش مرغوب منعطف و نرم است. در واقع حرکاتی نظیر خم شدن پنجه‌‌ پا، باعث وارد شدن فشار بیشتری در این ناحیه از کفش شما خواهد شد؛ به همین دلیل باید از کفش‌هایی استفاده کنید که انعطاف‌ پذیری زیادی داشته باشند.
    بی‌‌شک یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب کفش وزن آن است. کفش باید سبک باشد تا قدم زدن و یا دویدن را راحت‌تر کند؛ اما استفاده از کفش‌های سنگین، کمر درد و زانو درد را به دنبال دارد.
    حتما در هنگام آزمایش کفش از جوراب استفاده کنید تا پاهای شما کاملا با کفش جفت و جور شود. بهتر است جورابی بپوشید که همیشه استفاده می‌کنید. در هنگام امتحان کفش از جوراب نو استفاده نکنید.
    كفش‌های تخت، لژدار و يا پاشنه كوتاه به مراتب بهتر و ایمن‌تر هستند و باعث بیماری‌هایی مانند پينه‌پا، ميخچه و... نمی‌شوند و خستگی زودهنگام مفاصل را نیز به دنبال ندارند.
    قسمت آستر و پوشش درون كفش باید  فاقد درز و هر گونه برآمدگی باشد؛ ضمن‌ اینکه توصیه می‌شود این بخش نرم باشد.