اصفهان زیبا: آبشارهای زیادی در ایران وجود دارند که چه کم‌آب باشند و چه پرآب، مقصد پرطرفدار گردشگران هستنــد؛ امــا در میــان آنهــا آبشارهای خزه‌ای با رنگ سبز در پس‌زمینه‌شان جذابیت بیشتری برای گردشگران دارند تا حدی که افراد حاضرند برای دیدن و بودن در کنار آن بعد از طی کردن مسافت بسیاری به آن منطقه برسندو بعد از آن نیز نزدیک به دو ساعت تمام در جاده ای خاکی در میان جنگل با خودروهای معمولی مسیر را طی کرده تا از این چند آبشار بازدید کنند و البته شادی لحظه مواجهه با چنین آبشارهای زیبایی وصف‌ناپذیر است؛ «مجموعه آبشارهای اوبن» که امروز معرفی می‌کنیم، ارزش پبمودن این همه مسیر را دارند.

 

آبشارهای اوبن یکی از زیباترین و بکرترین آبشارهای ایران در عمق جنگل دودانگه از منطقه سوادکوه است. این آبشارها در مرز استان های سمنان و مازندران در منطقه حفاظت شده قرار گرفته‌اند و مسیر آنها از جنگل‌های سنگده می‌گذرد. آب آبشار به رودخانه شیرین‌رود می ریزد. اوبن در زبان محلی به معنای «زیرآبه» است و ارتفاعش از سطح دریا حدود ۱۷۰۰ متر است. آبشار اول آن از چشمه طبیعی در بالادست خود تغذیه می‌کند و بعد از شیرین رود
در نهایت به رودخانه تجن می ریزد. برای رسیدن به آبشار اوبن مسیرهای مختلفی در پیش دارید، یکی همین جاده فیروزکوه است که برای رسیدن به ابتدای جاده باید از تهران و رودهن و شهر دماوند عبور کرد که شلوغی و ترافیک به همراه دارد؛ اما جاده ای خلوت شما را به وسط این جاده می رساند که البته برای فرار از گرما، حرکت در شب را پیشنهاد می  کنیم. پس اصفهان را در نیمه شب به سمت قم ترک کرده و از آنجا  وارد آزادراه گرمسار شوید. بعد از آن تا شهر سرخه راه را ادامه دهید. سرخه برای استراحت امکانات خوبی دارد. بعد از آن در سمت چپ به سمت فیروزکوه بروید. حالا دیگر هوا روشن شده است و از فیروزکوه تا پل سفید را در میان مناظر زیبا رانندگی کنید. در میدان اول پل سفید سمت چپ جاده سنگده را ادامه دهید. جاده ای پر پیچ و خم که شما را به آبی آسمان نزدیک تر می کند و ییلاقی می شود. به سنگده که می رسید استراحت کنید تا برنامه ورود به جنگل آغاز شود. در ابتدای راه سنگده، جنگلبانی از شما سؤالاتی می کند و بعد از اطمینان از مقصد گردشگری‌تان، اجازه عبور می دهد. البته بهتر است راه رسیدن به آبشار اوبن را دقیقا از جنگلبان سؤال کنید تا از مسیر منحرف نشوید. مسیر جاده خاکی خیلی هم بد نیست و می توان با خودروهای معمولی نیز طی کرد. بعد از دوساعت حرکت در جاده که در دوطرف درختان سرسبز آن را احاطه کرده، آبشار کوچکی خواهید دید که دقیقا کنار جاده است و البته این آبشار اوبن نیست؛ اما آبشارهای اصلی همان نزدیکی است. بعد از پارک خودرو راه کوتاهی تا بالای جاده وجود دارد که آبشار اول را به شما نشان خواهد داد. بعد از عکاسی و بازدید از آن دوباره به جاده بازگردید و این بار پاکوب کوچکی را پیدا کنید که در پایین جاده شما را به آبشار دوم و سوم می رساند. مسیر حدود بیست دقیقه ای زمان می برد. از این دو آبشار یکی کاملا خزه ای است و عرض زیادی دارد. آبشارها ادامه دارند؛ اما دیگر مسیر گردشگری نیست، بنابراین از همین جا به ابتدای جاده آسفالته بازگردید و لذت ماهی کبابی تازه از آب گرفته شده را از دست ندهید.