با توجه به انتقاد استاندار اصفهان در نشست اخیر مشترک استانداران و اعضای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی نسبت به عدم پیگیری مصوبات ملی که در شورای استان‌ها به تصویب می‌رسد، دولت متعهد شده که ظرف 30 روز مصوبات شورای گفتگوی استان‌ها را در هیأت دولت بررسی کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان، رسول زرگرپور در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان، اظهار داشت: با توجه به انتقاد بنده به عنوان نماینده استانداران سراسر کشور در جلسه اخیر نشست مشترک استانداران و اعضای شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی نسبت به عدم پیگیری و اجرای مصوبات ملی که در شورای استان‌ها به تصویب می‌رسد، دولت متعهد شده است که ظرف 30 روز مصوبات شورای گفتگوی استان‌ها را در هیأت دولت بررسی کند که این باعث می‌شود مصوبات ملی هم ضمانت اجرایی داشته باشد.

وی با بیان اینکه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اصفهان برای سومین سال متوالی رتبه اول شوراهای کشور را به خود اختصاص داده است، اظهار داشت: این جایگاه هم به لحاظ تشکیل جلسات و هم تعداد و محتوای مصوبات بوده است.

استاندار اصفهان در ادامه با اشاره به اینکه یکی از سه محور مربوط به اقتصاد مقاومتی واگذاری طرح‌های نیمه تمام دولتی به بخش غیر دولتی برای فعال کردن و بهره‌برداری از آن‌ها است، افزود: این محور در طول یک سال گذشته با فراز و نشیب‌هایی روبرو بود که عمدتاً مربوط به تعدد دستورالعمل‌ها و راهکارها است که باعث توقف کار شده بود.

زرگرپور بیان داشت: از سوی دیگر اتاق بازرگانی هم با انتخاب یک مسؤول در پیگیری واگذاری این طرح‌ها مشارکت کرد که امروز در خصوص مشکلات و موانع واگذاری طرح‌های نیمه تمام عمرانی موضوع ماده 27 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات ملی دولت بررسی‌های لازم صورت گرفت و راهکارهای لازم احصا شد که به معاون اول رئیس‌جمهور برای اصلاح دستورالعمل‌ها ارسال خواهد شد تا اختیارات بیشتری به کارگروه‌های استانی داده شود و استان‌ها بتوانند سهمیه خود را در واگذاری طرح‌های نیمه تمام به انجام برسانند.

استاندار اصفهان تصریح کرد: 370 طرح و پروژه استان به طور کامل احصاء و قابل واگذاری و 180 طرح نیز آماده واگذاری است و مقدمات واگذاری آن‌ها انجام شده و تاکنون 67 پروژه نیز واگذار شده است.

وی اضافه کرد: برای سال جاری پیش‌بینی شده است که 160 پروژه دیگر واگذار شود و با توجه به اینکه استان اصفهان بیشترین تعداد واگذاری طرح‌ها را دارد باید نسبت به عملکرد سال گذشته، فعالیت‌های خود را چند برابر کنیم.

استاندار اصفهان به گزارش رئیس سازمان جهاد کشاورزی از اجرای مصوبات تولید و صادرات در بخش کشاورزی اشاره کرد و اظهار داشت: علیرغم اینکه اصفهان یک استان صنعتی است ولی در بخش کشاورزی جایگاه ویژه‌ای دارد، کشاورزی در سایه بخش صنعت قرار گرفته است.

زرگرپور با بیان اینکه از سال گذشته موانع تولید و صادرات در بخش کشاورزی مورد بررسی قرار گرفت، افزود: با توجه به نقطه نظراتی که در این خصوص وجود داشت این موضوع دوباره به کارگروه تخصصی ارجاع داده شد تا بررسی‌های بیشتر صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: انتظار می‌رود که اتاق بازرگانی به صورت جدی‌تر به مقوله صادرات ورود پیدا کند چرا که جایگاه صادرت استان معقول نیست و در چهار ماهه گذشته اصفهان رتبه ششم صادرات کشور را داشته که هم در شأن جایگاه اقتصادی استان نیست و هم با این جایگاه تسهیلاتی که به استان‌هایی که در جایگاه‌های بالاتر قرار دارند تعلق می‌گیرد به اصفهان تعلق نخواهد گرفت.

زرگرپور با تأکید بر اینکه باید اطلاع رسانی کافی به صادرکنندگان اصفهان برای درج مبدأ کالا صورت گیرد، افزود: باید از طریق اتاق بازرگانی تأکید شود در فرم‌های مربوط به صادرات مبدأ کالا قید شود تا بتوانیم از تسهیلاتی که این حجم از صادرات ایجاد می‌کند استفاده و اصفهان را به جایگاه اصلی خود برسانیم.

استاندار اصفهان با بیان اینکه تقریباً در تمامی جلسات در خصوص مسائل تأمین اجتماعی و مالیات بحث و تبادل نظر صورت می‌گیرد، افزود: این امر بیشتر برای تفسیر بخشنامه‌ها و هماهنگی بیشتر و رفع مشکلات بخش خصوصی در رابطه با تأمین اجتماعی و امور مالیاتی است.