مصطفی حبیب الهی در نشست کمیته بسیج و ایثارگران با اشاره به فرا رسیدن ۲۶ مرداد ماه سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی، اظهار کرد: فرهنگ ایثار و شهادت یکی از ارزش هایی شکل دهنده فرهنگ ایران اسلامی و از سازه‌های مهم هویّت و حیات اجتماعی و سیاسی کشور است.

وی افزود: حفظ هویت ایران اسلامی بازبسته به پایبندی و احترام به این ارزش و انتقال کامل آن به نسل‌های آینده است از این رو مراکز آموزشی در سطوح مختلف، مساجد و نهادهای مختلف بستر مناسبی برای ایجاد و تثبیت فرهنگ شهادت هستند؛ زیرا تغییر نگرش در افراد جامعه، از کارآمدترین ابزار نفوذ و نهادینه کردن هر فرهنگی است به دلیل اثرپذیری بسیار، از جمله گروه های جامعه هستند که می‌توانند پذیرای فرهنگ ایثارگری و شهادت‌ باشند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان لنجان تصریح کرد: آسیب های تهدیدکننده فرهنگ ایثار و شهادت شامل، جنگ روانی و تهاجم فرهنگی دشمن، آلوده شدن جامعه به فرهنگ مادی گرایی و تجمل پرستی، بی تفاوتی جامعه در قبال ارزش و مقام ایثار و ایثارگران است و  تداوم فرهنگ ایثار در شکل مطلوب آن مستلزم آن است که مسئولان و نسل امروزی به حماسه های ایثارگران بی تفاوت نباشند و با پاسداشت این فرهنگ، انگیزه و میل به ایثارگری را روزبه روز در جامعه تقویت کنند.

وی ادامه داد: از این جهت شایسته است ما در همه فعالیت‌های فرهنگی موضوع فرهنگ ایثار و شهادت بیش از پیش تبیین و برای نسل جوان بازگو شود چراکه فرهنگ ایثار وشهادت رمز بقای نظام مقدس جمهوری اسلامی است و توسعه‌ فرهنگ ایثار و شهادت از راهکارهای اساسی در مقابله با نفوذ دشمنان به شمار می آید لذا باید با ترویج این فرهنگ در بین جوانان از نفوذ دشمنان به کشور در زمینه های فرهنگی جلوگیری کنیم.

حبیب الهی اضافه کرد: ویژگی‌ها و استعدادهای نهفته در وجود جوانان، مناسب‌ترین زمینه برای طراحی و ایجاد هرگونه تغییر و تحول فردی و اجتماعی است و باید توجه داشت منشأ بسیاری از انقلاب ها و تحولات در جوامع جوانان بوده‌اند و کنکاش در تاریخ ملت های مختلف و از جمله جریانات حاکم بر ایران در یک صد سال گذشته مؤید این ادعاست.

وی عنوان کرد: باید به این مهم توجه داشت که تقویت باورهای دینی و ملی که امروزه جزءاصلی‌ترین مسائل اعتقادی و فرهنگی به حساب می آید و از آن‌جا که تاریخ ملت‌ها، پنجره‌ای بر روی هویّت ملی آن‌هاست، شناساندن همه جانبه شهدا و مسیری که در آن ممارست داشته اند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان لنجان بیان کرد: امروزه پاسداری از خون شهیدان و ابلاغ پیام انقلاب اسلامی، نیازمند همراهی جوانان آزاده ایران است از این رو شناخت از الگوهای صبر و مقاومت، طریقی روشن برای دلگرمی  جوانان، به آینده درخشان خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: معرفی شخصیت، منزلت، عقاید و آرمان‌های ناب آن بزرگواران در سطحی فراگیر برای نسل جوانی که این گونه جانفشانی‌ها را بخوبی درک نکرده‌اند، سبب آشنایی آنها با تاریخ، نمادها و اسطوره‌های پایداری و اندیشه‌های ایشان می‌شود.

حبیب الهی اذعان کرد: اگر رشادت‌ها و خدمات شهدا و ایثارگران به خوبی برای مردم معرفی شود و به قالب‌های کلیشه‌ای و بیان‌های ژورنالیستی محدود نشود، بیشترین و بهترین نتایج را به همراه خوهد داشت. وی تاکید کرد: باید توجه داشت فرهنگ ایثار و شهادت دربردارنده آثار و برکات عظیمی است که به شکل مستقیم و غیرمستقیم جامعه ما را دربرگرفته است، چرا که ایثار و شهادت یکی از غنی‌ترین گنجینه‌های فرهنگ اسلامی و شیعی است که جلوه‌های اعجاب‌انگیز آن در طول سالهای انقلاب و دفاع مقدس به روشنی آشکار گردید و شگرف‌ترین و عظیم‌ترین صحنه های از خود گذشتگی انسان‌ها در آن تبلور یافت.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان لنجان یادآور شد: امروز جانبازان، ایثارگران و آزاداگان دفاع مقدس الگوی مدافعان حرم و آزادگان جهان هستند و مدافعان حرم علاوه بر دفاع از حرم اهل بیت (ع)، امنیت کشورمان را تضمین می‌کنند و با بدعت گذاران سلفی در اسلام نیز مشغول مبارزه هستند

وی با تاکید بر اینکه  الگوی جوانان آزادگانند که ارزشهای اسلامی را در اسارت دشمن حفظ کردند، تاکید کرد: آزادگان الگوی مناسب برای ترویج صبر و استقامت برحسب تجارب ارزشمندی که در سالهای سخت اسارت در بدترین شرایط و در زندانهای رژیم بعثی داشتند در سطح جامعه کنونی به ویژه برای نسل جوان که نیاز به الگوی مناسب در شکلدهی به شخصیت خود هستند، می‌باشند.

حبیب الهی تصریح کرد: خاطراتی که از این دلاورمردان در زندان‌های بعثی عراق و اردوگاه‌های اسارت بجای مانده و بعد نوشته و چاپ شده است، در آن درس‌های زیادی وجود دارد برای همه جوانان که ببینند جوانانی که آن روزها هم سن و سال آنها بودند چگونه در اردوگاه‌های صدام که همراه با تلخی‌ها و شکنجه‌های بسیار زیادی بود، مقاومت و پایداری کردند.

وی افزود: سرافرازی و استحکام نظام اسلامی با وجود بدخواهان و دشمنان تا دندان‌ مسلح، معلول ایثار و فداکاری جوانان مؤمن و انقلابی است که با درک وظیفه و احساس مسولیت در راه دفاع از اسلام و ولایت، جان نازنین خویش را در طبق اخلاص گذاشتند و اجازه ندادند یک وجب از خاک کشور دست بیگانگان بیافتد؛ لذا حماسه‌ها و همت آنان در تاریخ جاودانه است.