محمد نیازی-اصفهان امروز:شهردار خمینی‌شهر گفت: شهرداری خمینی‌شهر به دلیل نزدیکی به کلان‌شهر اصفهان درآمدهایش پایین بود و بعضی در پرداخت حقوق کارکنان با مشکل مواجه می‌شد و مقروض بود. با این احوال با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده طی این چهار سال نزدیک به 200 پروژه در شهر به ثمر رسیده است. علی‌اصغر حاج حیدری در مورد اقدامات فرهنگی شهرداری گفت: در عرصه فرهنگ شهرداری اقداماتی چون حمایت از فعالیت‌های فرهنگی، شعر و ادبیات، ارائه برنامه‌های چند هزارنفره به مناسبت‌های ولادت ائمه در منطقه گردشگری چشمه لادر انجام داده است. همچنین آماده‌سازی خانه زهتاب به‌عنوان خانه هنرمندان ازجمله کارهای زیربنایی در عرصه فرهنگ بود. در حوزه میراث آثار تاریخی ازجمله خانه سرتیپ سدهی، خانه مجیر، خانه عمادسیادت و میردامادی خریداری و به‌عنوان آثار کهن ومیراث شهر معرفی شده است. پروژه گردشگری لادر نیز در حال حاضر فاز های اولیه اش به بهربرداری رسیده است. منطقه گردشگری بام سبز نیز حاصل فعالیت‌های فرهنگی است و از همه مهمتر حضور خیرین و کمک های آنها به برگزاری برنامه‌های فرهنگی بود.

بهره مندی همه مناطق از فعالیت‌های عمرانی

شهردار خمینی‌شهر که در سمت خود ابقا شد در مورد فعالیت‌های عمرانی انجام گرفته در این دوره چهار ساله اظهار داشت: خوشبختانه همه مناطق خمینی‌شهر از خدمات عمرانی بهره مند شده اند. مردم منطقه منظریه 25 سال از خدمات رسانی محروم مانده بودند، بعد از سه سال تلاش و امضای توافق نامه ای بین شهرداری و اداره راه و شهرسازی پنج گروه عمرانی در آن منطقه در حال فعالیت هستند.

طرح به روز رسانی ناوگان حمل و نقل عمومی

حاج حیدری با اشاره به حمل و نقل عمومی شهرستان خمینی‌شهر تصریح کرد: با طرح به روز رسانی ناوگان تاکسیرانی 160 تاکسی نو واردشده و 85 دستگاه خودرو نوسازی شده است. کل تاکسی‌های خدمت رسان 600 دستگاه و کل تاکسی‌ها در قالب سرویس مدارس و تاکسی 2000 دستگاه هستند. وی با اشاره به این‌که در حال حاضر سازمان اتوبوس‌رانی خمینی‌شهر 110 دستگاه اتوبوس دارد، گفت: ساختمان جدید اتوبوس‌رانی به مساحت 10 هزار متر کلید خورده است و در آن 2000 متر سوله کار می‌شود. شهردار خمینی‌شهر افزود: در حال حاضر از صفر تا صد بازسازی اتوبوس‌ها در سازمان اتوبوس‌رانی انجام می‌گیرد. اتوبوس‌های از رده خارج به این سازمان وارد می‌شود و کل عملیات مکانیکی و صاف‌کاری در این سازمان بر روی اتوبوس‌ها انجام می‌گیرد. حاج حیدری خاطرنشان کرد: تاکنون 45 دستگاه از 110 دستگاه بازسازی‌شده و 5 دستگاه نیز خریداری‌شده است. ما به شهرداری‌های هم‌جوار اعلام کرده‌ایم که آمادگی بازسازی اتوبوس‌های شهرستان‌های دیگر راداریم. تیم بازسازی ما خود نیروهای سازمان اتوبوس‌رانی هستند و با همان مجموعه بحث بازسازی ناوگان را شروع کرده‌ایم.

مبلمان شهری خمینی‌شهر نیازمند تأمین اعتبار

حاج حیدری با اشاره به لزوم ایجاد مبلمان شهری تأکید کرد: با شرایطی که شهرداری داشته است هنوز نتوانسته‌ایم کاری جدی در این زمینه انجام دهیم. ما در زمینه اولویت‌ها وارد شدیم منتها این اولویت‌ها مانند توافق‌ها و آزادسازی‌ها پرهزینه بوده است. قطعاً در دوره جدید، مدیریت شهری در این بحث کار خواهد کرد.

طرح‌های آماده افتتاح

شهردار خمینی‌شهر درباره پروژه‌های انجام گرفته گفت: عمده پروژه‌ها افتتاح‌شده است. در حال حاضر سالن ورزشی شهدای خوزان آماده افتتاح است. همچنین مجتمع کامل و جامع نیلفروش زاده در منطقه جوی‌آباد با مساحت 1800 مترمربع در چهار طبقه آماده در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد که یک طبقه آن در اختیار سازمان فنی و حرفه‌ای قرارگرفته، یک طبقه در اختیار کتابخانه‌ها و یک طبقه به‌عنوان سالن ورزشی استفاده خواهد شد. حاج حیدری ادامه داد: زیرسازی و آسفالت ورودی و خروجی دانشگاه انجام گرفته است، اصلاح هندسی‌ها و سه میدان روبروی دانشگاه آزاد با وسعت 65 هزار مترمربع از پروژه‌های مهم انجام‌شده است. همچنین بحث آسفالت‌ریزی در سطح شهر در حال انجام است. خیابان مرکزی فاز اولش در چند ماه آینده افتتاح خواهد شد. بلوار شهید صدوقی بحث پیاده‌روسازی‌اش جدی دنبال می‌شود. پروژه‌های منطقه بام سبز، منطقه دوشاخ، منظریه، توسعه فضای سبز، پارک شهروند، پارک سلامت از مجموعه فعالیت‌های این مدت بوده است.

خانه هنرمندان خانه فکر شهر

وی بابیان اینکه مطالبه گری فرهنگی در شهر بالا رفته است، گفت: فرهنگ همواره با دیدگاه‌های متفاوتی معرفی و تعریف می‌شود اما از دید من فرهنگ به آن راهکارها و روش‌هایی و آموزش‌هایی گفته می‌شود که انسان را به تعالی می‌رساند. بر اساس دیدگاه‌ها نوع نگرش‌ها نیز در زمینه فرهنگ متفاوت است و به همین دلیل بر نوع کار فرهنگی که قرار است انجام شود مقاومت‌هایی صورت می‌گیرد. این دوگانگی‌ها سرعت کار را از مدیران فرهنگی می‌گیرد. انشاا... در شورای دوره پنجم مسائل فرهنگی در چارچوب نظارت‌های فرهنگی پیش خواهد رفت. خانه هنرمندان باید اتاق فکری برای شهر باشد.

ضرورت ساخت المان شهری

شهردار خمینی‌شهر در مورد ضرورت ساخت المان شهری اظهار داشت: المان شهری بحثی جدی و ضروری است منتها باوجود محدودیت‌هایی که ما در منابع مالی داشته‌ایم نتوانسته‌ایم در این زمینه فعالیت کنیم. شهر ما چند ویژگی خاص دارد که یکی از این ویژگی‌ها شخصیت‌ها و بزرگان شهر است. همچنین با توجه جایگاهی که در بحث صنعت سنگ دارد می‌توانیم از المان‌های سنگی خوبی در سطح شهر بهره ببریم.

ورود کامیون‌ها به شهر بزرگ‌ترین معضل

حاج حیدری در مورد ترافیک موجود در سطح شهر اذعان داشت: وجود ترافیک در مرکز شهر یک واقعیت است و باید برای آن تدبیری اندیشید. با توجه به تراکم بالای جمعیت شهر قطعاً در بحث پارکینگ‌های عمومی برنامه‌ریزی‌شده است. در حال حاضر در خیابان ولیعصر تعدادی ملک خریداری‌شده تا بحث پارکینگ این خیابان و دوشنبه‌بازار را پوشش بدهیم. در خیابان بوعلی نیز فضاهایی در قالب پارکینگ وجود دارد. همچنین باید استفاده از پارکینگ‌های طبقاتی را در دستور کار قرار دهیم. اتوبوس‌ها یکی از عوامل ایجاد ترافیک هستند بدین منظور در خیابان مرکزی پهلوگاه اتوبوس در نظر گرفته‌شده است. وی افزود: حل مشکل حضور کامیون‌ها در شهر اولین اولویت شهر است. باید همه تلاش خود را بکنیم تا کمربندی را به دوشاخ وصل کنیم. وی در مورد خرید و نصب دوربین‌های کنترل ترافیک اظهار داشت: حدود 50 دوربین کنترل ترافیک خریداری‌شده در برخی مکان‌ها چون بلوار آزادگان نصب‌شده است و در دستور کارگروه ترافیکی شهرداری قرار دارد.

عوارض آلایندگی در حال وصول

حاج حیدری در خصوص عوارض آلایندگی خمینی‌شهر گفت: عوارض آلایندگی تا قبل از دوره چهارم پرداخت می‌شد. بعد به دلیل فیلتری که پالایشگاه نصب‌کرده بود سه سال هیچ‌رقمی به‌عنوان عوارض آلایندگی پرداخت نکرد. شهرداری شاهین‌شهر، اصفهان، خمینی‌شهر و دولت‌آباد و آن‌هایی که حق آلایندگی به آن‌ها تعلق می‌گرفت وارد بحث دعوی شدند. وکلای قوی گرفته شد و نمایندگان وقت محکم وارد عمل شدند و تا آخر سال 94 محکومیت پالایشگاه اعلام و آلایندگی آنها تثبیت شد. از اوایل امسال عوارض آلایندگی در حال پرداخت است و فقط باید در قالب فضای سبز هزینه شود.

بازگشت حق‌وحقوق ازدست‌رفته به شهر

شهردار در خصوص مطالبات دانشگاه صنعتی نیز اعلام کرد: خوشبختانه با حضور دکتر مدرس هاشمی ریاست دانشگاه صنعتی و معاونین ایشان ارتباطمان نزدیک و تعاملاتمان خوب پیش رفته است. مبلغی حدود 33 میلیارد تومان مطالبات به حقی است که شهرداری خمینی‌شهر از دانشگاه داشته و طی این سال‌ها دریافت نکرده است. 95 درصد کار انجام گرفته و ظرف چند روز آینده به نتیجه خواهیم رسید و حق‌وحقوق ازدست‌رفته به شهر بازمی‌گردد.

باغ فردوس آماده بهربرداری

حاج حیدری یادآور شد: یکی از نیازهای مردم و مشکلات شهر ما گورستان‌های شهر است که چیزی حدود 15 گورستان در محله‌ها مختلف شهر داریم قطعاً باید در این زمینه کار فرهنگی انجام شود که ما بتوانیم آرام ستان متمرکز شهر را با عنوان باغ فردوس در شمال شهر به انجام برسانیم. در حد 90 درصد کار غسالخانه‌ها، حسینیه و سالن اجتماعات این آرام ستان انجام‌شده است. همچنین برق‌رسانی و آب‌رسانی به این منطقه در دستور کار قرار دارد.