حتما تابه حال شنیده‌اید که می‌گویند برای به دست آوردن احترام باید به دیگران احترام بگذارید.کاملا درست است؛ اما لزوما نه به آن شکلی که شما فکر می‌کنید. بااینکه خیلی مهم است که به دیگران احترام بگذارید، این راه قطعی و تعیین‌کننده برای اینکه آنها هم حتما به شما احترام بگذارند، نیست.درمورد احترام، همه چیز از خودتان شروع می‌شود.اگر شما به خودتان احترام نگذارید، هیچ کس دیگر این کار را نخواهد کرد.چرا احترام به خود تا این اندازه مهم است؟ احترام به خود پایه و اساس داشتن یک زندگی توام با کمال و احترام است. اگر واقعا خودتان را دوست نداشته باشید و به عنوان یک انسان به خودتان احترام نگذارید، چطور می توانید جرات کنید از ایده‌ها و اعتقاداتتان حمایت کنید یا مرزهای خود را به دیگران گوشزد کنید؟ حتی آدم‌های خیلی مهربان هم نمی‌توانند با کسانی که علاقه و احترامی برای خود قائل نیستند همدردی کنند.

 

 

     چطور به خودتان احترام بگذارید
احـترام به خود، درک وقار و ارزش ذاتی خودتان است. شایان ذکر است که این به داشتن هیچ توانایی یا رسیدن به هیچ موفقیتی بستگی ندارد: هر انسانی در این کره خاکی محترم به دنیا آمده است. اما در عمل این احترام همیشه به همه افراد داده نمی‌شود؛ اما خیلی مهم است که بدانید برای احـترام به خود نیاز به رسیدن به هیچ ایده ئال خاصی نیست.اگر تصور می‌کنید که به اندازه کافی به خودتان احترام نمی‌گذارید، راه‌هایی هست که بتوانید آن را تقویت کنید.
        مرزهایی سالم تعیین کنید. به خودتان اجازه ندهید از احساس دیگران نسبت به خودتان سوءاستفاده کرده یا میزان احـترام به خودتان را بر مبنای آن پایه‌گذاری کنید.
        از خودتان خوب مراقبت کنید. یک رژیم‌غذایی سالم داشته باشید، ورزش کنید و از الکل و سایر مواد مشابه دوری کنید.
        در فعالیت‌هایی شرکت کنید که اعتمادبه‌نفستان را بالا می‌برد. این می‌تواند یک سرگرمی، ورزش، سازمان اجتماعی، داوطلب شدن برای کارهای خیر و از این قبیل باشد. هر چیزی که باعث شود حس خوبی نسبت به خودتان پیدا کنید، مناسب است.
        تمرین کنید خودتان را آدم باارزشی ببینید. در آینه به خودتان نگاه کنید و به خودتان بگویید که همان‌طور که هستید، دوستتان دارند.
        اطرافتان را با افراد مثبت پر کنید و با دیگران با احترام برخورد کنید. کسانی که اعتمادبه‌نفس پایینی دارند و برای خود احترام قائل نیستند، معمولا به شما هم جذب می‌شوند و گروهی منفی را تشکیل می‌دهند. معمولا اولین قدم این است که بفهمید دیگران می‌توانند دوستتان داشته باشند و دارند. وقتی به خودتان احترام بگذارید، متوجه می‌شوید که به دست آوردن احترام دیگران آسان‌تر می‌شود و حتی در موقعیت‌هایی که احترامی را باید دریافت نکردید، یک احساس درونی احترام خواهید داشت که شأن و منزلت شما را حفظ خواهد کرد.

 

 

     به دست آوردن احترام دیگران
بااینکه درست است که همه انسان‌ها محترم به دنیا آمده‌اند؛ اما کسانی هستند که از این قاعده مستثنی اند و احتـرام بیشتری را به خود جلب می‌کنند. دلیل آن می‌تواند موفقیت‌های آنها، زیبایی و قهرمان بودنشان باشد.