به گزارش خبرگزاری ایمنا به نقل از سایت کمیته ملی پارالمپیک، زهرا نعمتی از ایران عنوان برترین کماندار زن پارالمپیکی در سال ۲۰۱۶ را به خود اختصاص داد.
جایزه برترین کماندار در تاریخ ۱۰ فوریه در رقابت‌های جهانی لاس وگاس به این کماندار تعلق گرفت. «آندره شلبی» از آمریکا هم به عنوان برترین کماندار معلول جهان در بخش مردان دست پیدا کرد.
انتخاب این نفرات بر اساس نظرسنجی از مردم و کارشناسان صورت گرفت. ۴۳ هزار نفر در رأی گیری انتخاب برترین کماندار از تاریخ اول تا ۳۱ دسامبر شرکت کردند.
شلبی در ریو برای نخستین بار در بازی‌های پارالمپیک شرکت کرد و در کامپوند انفرادی مردان به مدال طلا رسید. وی در بازی فینال مقابل آلبرتو سیمونلی به برتری رسید.
نعمتی که چند هفته قبل از بازی‌های پارالمپیک در المپیک شرکت کرده بود موفق شد در ماده ریکرو انفرادی به دومین مدال طلای پارالمپیک خود دست پیدا کند. وی همچنین به همراه ابراهیم رنجبر به مدال نقره ریکرو تیمی هم دست پیدا کرد.
نعمتی در سال ۲۰۰۳ و پس از اینکه دچار ضایعه نخاعی شد، حضور خود در ورزش پارالمپیکی را آغاز کرد و تمرکز وی بر این است که الهام بخش زنان در ورزش و زندگی باشد.