اصفهان امروز: نشست فوق العاده شورا در حالی با حضور تمام اعضا و اصحاب رسانه برگزار شد که تفصیلی بودن برنامه های ارائه شده توسط گزینه پیشنهادی تصدی جایگاه شهردار کاشان و پرسش های اعضای شورا، آن را به یکی از طولانی ترین جلسات شورای اسلامی تبدیل کرد.
رئیس شورا، با اشاره به فرآیند بررسی گزینه ها برای تصدی جایگاه شهرداری کاشان اظهار کرد: پس از معرفی کاندیداها و اعلام برنامه ها از سوی آنان برای احراز این سمت، بحث و گفت و گوهایی تکمیلی صورت پذیرفت و پس از بررسی های انجام شده در مورد 15 نامزد اولیه، اکثریت اعضا به تدریج به تعداد هشت، پنج، سه و نهایتا فرد مورد نظر در این خصوص رسیدند.
علی رسول زاده با تأکید بر اهمیت جایگاه شهردار کاشان نسبت به سایر کلان شهرهای استان خاطرنشان کرد: با توجه به اعلام استانداری مبنی بر مشخص شدن شهرداران سایر شهرهای استان، تعیین شهردار کاشان نیز به عنوان یک اقدام جدی و فوری در دستور کار شورا قرار گرفت.
گزینه تصدی شهردار کاشان، نیز در این نشست ضمن تقدیر از اهتمام اعضای شورای اسلامی شهر و بررسی های مفصل و جامع برنامه کاندیداها، ابتدا به معرفی خود پرداخت و فهرستی از سوابق اجرایی، تحصیلی و مدیریتی خود را ارائه کرد.
سعید ابریشمی راد، سپس به تبیین رویکردهای مورد نظر خود در حوزه های مختلف پرداخت و اظهار کرد: فردی که در صدد برعهده گرفتن مدیریت شهری است باید از یک مجموعه ویژگی ها برخوردار باشد که یکی از مهم ترین آن اعتقاد به نظام مدیریت مشارکتی است که مبنای آن استفاده از ظرفیت و همکاری آحاد جامعه به خصوص قدرت های تأثیرگذار نظیر شورای اسلامی شهر است.
وی با مثبت ارزیابی کردن طرح جامع تفصیلی کاشان، آن را نیازمند تکمیل برخی نکات مغفول مانده دانست و از آن به عنوان مبنای فعالیت خود علاوه بر برخی اقدامات و رویکردهای اصلاحی بیان کرد.
معاون برنامه ریزی و توسعه شهری منطقه 10 شهرداری تهران، با اشاره به احتمال وجود برخی تعارضات، مهارت برای مدیریت آن را یک امر ضروری خواند و افزود: افراد و گروه های مختلف باید برای مصالح شهر، ید واحده باشند و در هدف مشترک خود که همانا خدمت به مردم است ثابت قدم بوده و همسو با یکدیگر حرکت کنند چراکه شهردار متعلق به همه مردم با هر سلیقه و نگرشی است.
ابریشمی راد، که از شعار "کاشان شهری برای فردا" برای ارائه برنامه خود استفاده کرد، به تشریح خط مشی خود در حوزه های مختلف به خصوص سه ضلع مدیریت شهری، شهر و شهروندان پرداخت.
در ادامه اعضا پرسش های خود از گزینه پیشنهادی شهرداری بیان کردند؛ در ابتدا علی هاشمی طاهری ورود به صحنه مدیریت شهری با 400 نوع وظیفه را یک ایثار خواند و ضمن تقدیر از جامعیت برنامه گزینه پیشنهادی شهردار کاشان، میزان اطلاع وی را از مطالبات و بدهی دقیق شهرداری مورد پرسش قرار داد و برنامه زمان بندی برای پرداخت این تعهدات را جویا شد.
وی با یادآوری تلاش های شهردار پیشین در اجرای فعالیت های عمرانی و انجام اقدامات ایجادی، خواستار ارائه برنامه های ابریشمی راد برای تداوم این فعالیت ها شد و گفت: با توجه به آغاز فعالیت های گسترده عمرانی در دوره پیشین،‌ چه رویکرد زمان بندی شده ای برای تکمیل این اقدامات در نظر گرفته اید؟
این عضو شورا مواردی نظیر جایگاه تکریم ارباب رجوع، نحوه کنترل آب های سطحی در مواقع بارندگی های شدید، تحلیل از اولویت های اصلی شهر، نقاط ضعف و قوت مدیریت شهری و...را در قالب پرسش هایی از گزینه پیشنهادی شهرداری جویا شد.
عفت پدرام فر دیگر نماینده پارلمان شهری، ضمن تقدیر از برنامه ارائه شده توسط سعید ابریشمی راد، آن را برنامه ای کلی و مبتنی بر ایده آل های نظری دانست و عنوان کرد: باید با راهکارهای اجرایی و راهبردهای عملیاتی در این زمینه آشنا شد و باید بدانیم در چه نقطه ای قرار داریم و می خواهیم به کدام نفطه دست پیدا کنیم و برای هر حوزه مشخص نظیر فضای سبز، وضعیت زیست محیطی،‌سرمایه گذاری و...چه گام هایی در مقام عمل و اجرا در نظر گرفته شده است.
وی، شناخت بیشتر از گزینه پیشنهادی شهرداری را نیازمند جلسات متعدد دیگر دانست و اضافه کرد: به عنوان نخستین بانوی حاضر در شورای اسلامی شهر نه تنها در کسوت نماینده بانوان به عنوان نیمی از جامعه بلکه در مقام منتخب اقشار مختلف از جمله آقایان، نیازمند آگاهی بیشتر از برنامه های گزینه پیشنهادی شهردار کاشان هستم.
در ادامه علیرضا مفرح دیگر عضو شورا، با تأکید بر خصوصیات مثبت فرد پیشنهادی برای تصدی جایگاه شهردار کاشان،‌برنامه ابریشمی راد را در مورد حرکت در مسیر شعار سال، توزیع عادلانه خدمات، توسعه مناطق محروم، گسترش نشاط اجتماعی با توجه به شعار سازمان بهداشت جهانی مورد پرسش قرار داد.
علیرضا پورعسگری رئیس کمیسیون اقتصاد، برنامه و بودجه نیز با اشاره به کلیات مطرح شده در این نشست،‌بیان جزییات را در جلسات آینده یادآور شد و در ادامه با تأکید بر مسئله سرمایه گذاری به عنوان حلقه مفقوده سیاست های اجرایی، ارائه برنامه نامزد احراز سمت شهردار کاشان را در مورد نقش آفرینی شهرداری و استفاده از ظرفیت های موجود نظیر خیرین شهرساز خواستار شد.
سیدمهدی ناظم رضوی نیز دیگر عضو شورا، با یادآوری زیاد بودن پروژه های در حال اجرا و استراتژیک بودن بخش عمده ای از آن، ارائه برنامه زمان بندی ابریشمی راد را در این زمینه ضروری دانست و خواستار تشکیل جلسات بیشتر برای رسیدن به جمع بندی در این زمینه شد.
در سعید ابریشمی راد به بیان نقطه نظرات خود پیرامون پرسش های نمایندگان شهروندان، پرداخت.
در پایان نیز فرآیند رأی گیری بدون حضور گزینه پیشنهادی و اصحاب رسانه برگزار شد که در نهایت سعید ابریشمی راد با پنج رأی موافق و چهار رأی ممتنع به عنوان شهردار جدید کاشان انتخاب شد.