احمدرضا منزه - اصفهان امروز : ردگیری اثرگذاری کاهش نرخ سود بانکی، حاکی از جدیدترین پس‌لرزه‌های این اقدام بر بازار مسکن بعد از ماه‌ها انتظار برای رونق این بخش رکود زده و به‌صورت گسترده‌تر در اقتصاد کلان بود. هرچند تأثیرگذاری این اقدام بر بازار مسکن هنوز زود است و باید ماه‌ها منتظر ماند تا دید آیا منابع و سرمایه‌ها از بانک‌ها به سمت این بازار سرازیر خواهد شد یا خیر، اما همین اقدام دولت نشان داد که بعد از چهار سال دولت به این نتیجه رسیده که رونق بهتر از کنترل تورم است. بیشتر مشاوران املاک و کارشناسان مسکن بر این باور هستند که کاهش نرخ سود در وهله نخست بر بازار اجاره تأثیر گذاشته و سپس می‌تواند موجب رونق ساخت‌وساز و خریدوفروش شود. مشاوران املاک معتقد هستند که کاهش نرخ سود بانکی وزن اجاره‌بهای ماهانه و مبلغ ودیعه را تغییر می‌دهد به این معنا که موجب افزایش اجاره‌بهای ماهانه ملک در برابر ودیعه کمتر می‌شود. البته برخی از مشاوران املاک می‌گویند که این روزها ورود متقاضیان خرید بیش از گذشته شده و افرادی که قبلاً در بانک‌ها سپرده‌گذاری کرده بودند با ابلاغ بخشنامه جدید بانک مرکزی تصمیم به خرید مسکن گرفته‌اند و تقاضا تا حدودی افزایش‌یافته است. اکثر مشاوران املاک می‌گویند که رکود بازار مسکن در حال حاضر وارد پنجمین سال خود شده است و رونق ساخت‌وساز باعث ایجاد اشتغال خواهد شد. بنابراین نرخ سود بانکی باید تک‌رقمی شود تا رونق را در اقتصاد ببینیم، البته بسیاری کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که در نیمه دوم سال جاری می‌توان شاهد رونق بیشتری در بازار مسکن بود.
کاهش سود بانکی عاملی برای رونق مسکن
در همین ارتباط سهرابی یکی از مشاوران املاک به اصفهان‌امروز چنین گفت: کاهش نرخ سود بانکی یک فرصت برای رونق معاملات مسکن و حتی رونق ساخت‌وساز تلقی می‌شود، اما این عدد بازهم باید کاهش یابد. وی ادامه داد: کاهش نرخ سود اگر به‌خوبی اجرا شود می‌تواند در رونق ساخت‌وساز مؤثر باشد چراکه در همین دو هفته گذشته برخی از انبوه‌سازانی که علاقه‌ای به ورود به عرصه ساخت‌و‌ساز نداشتند با شنیدن خبر کاهش نرخ سود بانکی اقدام به خرید واحدهای کلنگی کرده‌اند و برای ساخت‌و‌ساز ترغیب شده‌اند. نصر یکی دیگر از مشاوران املاک در ارتباط با وضعیت بازار مسکن چنین گفت: روند‌های زمانی بررسی‌شده دریک دوره 20 ساله نشان می‌دهد میان نرخ سود حقیقی سپرده و قیمت مسکن یک ارتباط منفی برقرار است به‌گونه‌ای که با کاهش نرخ یا جذابیت سود سپرده‌های بانکی، قیمت مسکن افزایش‌یافته است. وی ادامه داد: در کنار عواملی مثل رشد نقدینگی و نرخ ارز که با افزایش تقاضا و هزینه تولید منجر به افزایش قیمت مسکن می‌شوند، کاهش نرخ سود بانکی جذابیت بازارهایی مثل مسکن را در برابر بخش بانکی بالا می‌برد و به انتقال دارایی‌ها از بازار سپرده به مسکن منجر می‌شود. این مشاور املاک اضافه کرد: اکثر مشاوران املاک معتقد هستند که رونق خریدوفروش و افزایش چنددرصدی قیمت مسکن تنها مربوط به کاهش نرخ سود بانکی نیست بلکه این روند از چند ماه پیش و با گران شدن تیرآهن و میلگرد آغازشده است.
رکود بازار مسکن چگونه به پایان می‌رسد؟
صادقی یکی دیگر از مشاوران املاک معتقد است که یک جو عمومی ایجادشده که قیمت مسکن تا حدودی افزایش‌یافته است اما این افزایش به معنای جهش قیمت‌ها نیست چراکه قدرت خرید شاید در برخی مناطق بالای شهر بی‌معنی باشد اما به‌هرحال هنوز به‌اندازه‌ای نیست که بگوییم متقاضیان می‌توانند به خرید مسکن اقدام کنند. وی بابیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی تا حدودی بر روی قیمت‌ها اثرگذار بوده است، گفت: همین‌که تحولات بازار مسکن به‌گونه‌ای شده که نسبت به پنج ماه قبل میزان خریدوفروش بهتر شده است این به‌نوبه خود می‌تواند خبر خوبی باشد. وی افزود: البته رشد قیمت مسکن را نمی‌توان به‌راحتی تائید کرد چراکه در این بازاری که هنوز در رکود به سر می‌برد سخت است که بگوییم قیمت مسکن افزایش‌یافته است.
متوسط قیمت هر متر مسکن در اصفهان
در این شرایط اگر بخواهیم شرایط خریدوفروش مسکن در اصفهان را بررسی کنیم به نکاتی دست می‌یابیم، بر اساس اطلاعات وزارت راه و شهرسازی، سال گذشته دو هزار و 567 مبایعه در اصفهان به ثبت رسیده است، لذا اصفهان ازلحاظ تعداد مبایعه در سال گذشته پس از تهران، شیراز، رشت و مشهد قرار گرفت. بر اساس آمار، ماه گذشته، 162 مبایعه در اصفهان ثبت‌شده است و اصفهان در این شاخص پس از تهران، شیراز، مشهد و رشت قرار دارد. متوسط قیمت هر متر مسکن در اصفهان طی یک سال گذشته حدود دو میلیون و 854 هزار تومان به ثبت رسیده، این در حالی است که این میزان برای تهران در حدود چهار میلیون و 485 هزار تومان، شیراز حدود دو میلیون و 340 هزار تومان و مشهد دو میلیون و 227 هزار تومان اعلام‌شده است، بر اساس این اطلاعات، متوسط قیمت یک متر منزل مسکونی در اصفهان نسبت به شهرهایی همچون مشهد، شیراز، یزد، زنجان و رشت بالاتر است. اما زمانی که متوسط قیمت هر متر مسکن در اصفهان طی یک ماه گذشته را بررسی می‌کنیم، به‌خوبی می‌توان رشد قیمت در حوزه مسکن را مشاهده کرد، بر این اساس متوسط قیمت هر متر مسکن در اصفهان در یک ماه گذشته به حدود سه میلیون و 338 هزار تومان افزایش‌یافته است، این میزان در تهران به چهار میلیون و 832 هزار تومان، شیراز حدود دو میلیون و 496 هزار تومان و مشهد دو میلیون و 306 هزار تومان رسیده است. بر اساس این تحقیقات، نرخ مسکن در تمام کشور افزایش‌یافته و این نشان از ایجاد رونق در این بازار است. در استان اصفهان نیز این موضوع به‌خوبی خود را نشان می‌دهد، البته باید نشست و دید در آینده‌ای نزدیک بازار مسکن به کدام سو حرکت می‌کند و دست‌خوش چه تغییراتی خواهد شد.