امیر حسین احتشامی - اصفهان امروز : جام حذفی فصل جاری برای دو تیم اصفهانی به کابوسی فراموش‌نشدنی تبدیل شد. هر دو تیم در همان خوان نخست این جام با شکست برابر رقیبان از گردونه رقابت‌ها کنار رفتند تا تنها امید باقی‌مانده آنها لیگ برتر باشد. تیم‌های سرشناس فوتبال اصفهان در حالی با جام حذفی خداحافظی کردند که هر دو سابقه درخشانی در ربودن همین جام معتبر داشتند. سپاهان و ذوب‌آهن در دهه هشتاد و نود چهار بار فاتح دومین ماراتن بااهمیت فوتبال باشگاهی کشور شده بودند. فصل پیش همین دو تیم تا مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی بالا آمدند اما نفت تهران و تراکتورسازی تبریزی سد راه آنها شدند تا از رسیدن به بازی نهایی و برگزاری یک فینال تمام اصفهانی بازبمانند. همچنین سپاهان و ذوب‌آهن با کسب عنوان قهرمانی این جام چند فصل حضور در لیگ قهرمانان آسیا را تجربه کردند و به‌ویژه ذوبی‌ها از این راه آسان‌تر به معتبرترین جام قاره کهن رسیدند. در چند فصل اخیر ذوب‌آهن دو بار متوالی قهرمان جام حذفی شد تا در کنار چند تیم دیگر داخلی با حریفانی آسیایی مبارزه کند. حتی در سال 2010 که ذوبی‌ها تا فینال لیگ قهرمانان آسیا هم پیش رفتند مجوز حضور در این مسابقات را از کسب عنوان قهرمانی جام حذفی به دست آوردند و نایب‌قهرمانی در لیگ برتر همان فصل چندان به کار آنها نیامد.

قدرت‌نمایی لیگ یکی‌ها در جام حذفی

هشت تیم لیگ برتری در نخستین بازی جام حذفی فصل جدید شکست خوردند تا شگفتی در این مسابقات از همین ابتدا رقم بخورد. رقابت‌های مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی فصل 97-96 از پنج‌شنبه هفته گذشته آغاز شد و تاکنون نیز ادامه پیداکرده که به‌غیراز تیم‌های پرسپولیس و نفت تهران و همچنین نفت مسجدسلیمان و گسترش فولاد، سایر تیم‌ها بازی‌های خود را انجام دادند. پنجشنبه گذشته تیم‌های لیگ برتری سپاهان و پدیده از جام حذفی کنار رفتند که شکست این تیم‌ها در خانه خود و به دست تیم‌های لیگ برتری صنعت نفت آبادان و تراکتورسازی رقم خورد و علاوه بر آنها تیم‌های میعاد مغان اردبیل و سیراف کنگان از این رقابت‌ها حذف شدند. شنبه هفته جاری هم سه تیم لیگ برتری با جام حذفی خداحافظی کردند؛ سایپا و علی دایی برابر اکسین البرز شکست خوردند؛ پارس جنوبی در جم به نساجی مازندران باخت و ذوب‌آهن در ورزشگاه فولادشهر اصفهان مغلوب فجرسپاسی شیراز شد و تنها تیم استقلال تهران بود که توانست برابر تیم لیگ یکی گل‌گهر سیرجان به برد برسد و همچنین گل‌ابریشم از سد نیروی زمینی عبور کند؛ اما شگفتی‌سازی تیم‌های کم نام و نشان و حذف لیگ برتری‌ها همچنان هم ادامه داشت به‌گونه‌ای که بادران تهران توانست 3 بر یک برابر پیکان به پیروزی برسد؛ ملوان انزلی در وقت‌های اضافه سپیدرود رشت را شکست دهد و ایران جوان بوشهر از سد فولاد خوزستان عبور کند. با این نتایج هشت تیم لیگ برتری سپاهان، ذوب‌آهن، پدیده، پیکان، پارس جنوبی جم، سایپا، سپیدرود و فولاد از جام حذفی کنار رفتند و مطمئناً تعداد تیم‌های لیگ برتری کنار رفته از مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی بیشتر هم خواهد شد چراکه از بین پرسپولیس و نفت تهران یک تیم به جمع 16 تیم پایانی می‌رود و از سوی دیگر ممکن است نفت مسجدسلیمان، صدرنشین لیگ یک گسترش فولاد قعر جدولی لیگ برتر را حذف کند.

فاصله‌هایی به نزدیکی سرسوزن

نتایجی که در جام حذفی رقم خورد این پرسش را ایجاد کرده که آیا فاصله سرمربیان تیم‌های لیگ برتری و تیم‌های دست اولی تا این اندازه کم است؟ حتی علی دایی که از او به‌عنوان یک متخصص فتح جام حذفی یاد می‌شود هم قربانی شاگردان علی لطیفی شد. مردی که در جام جهانی 1998 به همراه تیم ملی و دایی به جام جهانی رفت. محمد ربیعی سرمربی بادران تهران هم با سه گل مچ مجید جلالی را خواباند. نتیجه‌ای که به کام آقا معلم به‌شدت تلخ آمد. تیم صنعت نفت آبادان که تا چند روز پیش‌گفته می‌شد از جام حذفی کنار می‌کشد توانست سپاهان اصفهان را حذف کند. تیمی که هوادارانش کم‌کم دارند به جام نگرفتن اش عادت می‌کنند. علیرغم این ادعاها برای کنار کشیدن، چه کسی است که نداند افتخار فتح جام حذفی چیزی نیست که بتوان به‌راحتی از کنارش گذشت. یک‌راه میانبر برای کسب عنوانی بزرگ تنها با برگزاری پنج بازی! باورش هنوز هم دشوار است اما تیم نفت تهران که هم نام و هم سرمربی‌اش مدام عوض می‌شود نماینده ایران در لیگ قهرمانان آسیاست، چون گوش‌به‌زنگ‌ها با علی دایی جام حذفی را فتح کردند.

با حذف هشت تیم لیگ برتری حالا راه برای تیم‌هایی چون پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی و استقلال خوزستان به نظر هموارتر از قبل می‌آید. گرچه ممکن است قرمز و آبی در یک‌چهارم روبروی هم قرار گیرند. البته گفته می‌شود در هر مرحله‌ای قرعه‌کشی از نو صورت می‌گیرد و ممکن است تمام این معادلات به هم بریزد.