امیر حسین احتشامی - اصفهان امروز : هافبک جوان تیم ملی پس از کش‌وقوس‌های فراوان تیم باشگاهی جدید خود را انتخاب کرد. کریمی خیلی زود در تمرین تیم ملی حاضر شد تا دوری او از تمرینات و مسابقات با حضور در کنار ملی‌پوشان جبران شود. علی کریمی بعد از یک‌فصل حضور در لیگ کرواسی، در ابتدای فصل تیم خود را مشخص نکرد تا تحت قرارداد با هیچ باشگاهی نباشد. این هافبک ملی‌پوش البته پیشنهاد‌هایی را از داخل ایران پیش روی خود داشت؛ اما به هیچ‌کدام از پیشنهاد‌ها داخلی خود جوابی نداد تا تکلیف حضور او در خارج از ایران مشخص شود. با غیبت بازیکنانی مانند ابراهیمی و شجاعی در مرکز زمین، کریمی شانس زیادی برای حضور در ترکیب تیم ملی کنار دیگر هافبک‌های دفاعی داشت و سرمربی تیم ملی پس از اخراج غیرمنتظره عزت الهی در باز با کره جنوبی از کریمی در دیدار با سوریه بهره گرفت تا بلکه این بازیکن بتواند جای خالی عزت الهی را پر کند. البته کریمی نتوانست پاسخ اعتماد کی روش را بدهد و بازی ضعیف او عاملی شد تا کی روش در همان بین دونیمه او را تعویض کند.
اروپا به کریمی روی خوش نشان نداد
داستان بازگشت کریمی به سپاهان تااندازه‌ای طولانی شد که صبر هواداران، مسئولان باشگاه و حتی کرانچار را هم به سر آورد. کریمی که در این چند ماه گذشته پیشنهاد سپاهانی‌ها را دریافت کرده بود همان زمان اعلام کرد که تصمیم نهایی خودش را پس از بازی با کره و سوریه خواهد گرفت. هافبک ایرانی پیشین تیم‌های دینامو و لوکوموتیو زاگرب همچنان امیدوار بود که بتواند فوتبالش را در اروپا ادامه دهد. او نمی‌خواست دوباره به فوتبال باشگاهی کشور بازگردد و منتظر ماند بلکه پیشنهادی دریافت کند وزندگی فوتبالی‌اش را در قاره سبز ادامه دهد. کریمی فصل گذشته پس از حضور دربازی‌های تیم امید برای مقدماتی المپیک از سپاهان راهی کشور کرواسی و تیم دیناموزاگرب شد اما به‌واسطه مصدومیت و تغییراتی که در کادرفنی این تیم به وجود آمد نتوانست زمان زیادی برای تیم پرافتخار کُروات به میدان برود. ازاین‌رو در نیم‌فصل به‌صورت قرضی راهی لوکوموتیو دیگر تیم شهر زاگرب شد و عملکرد خوبی از خود برجای گذاشت. درخشش در ترکیب لوکوموتیو کریمی را به تیم‌ملی هم رساند و حتی در بازی ایران و ازبکستان به‌عنوان یار ثابت در ترکیب اصلی کارلوس کی‌روش به میدان رفت.
توافق بی دردسر برای فسخ قرارداد
با توجه به اینکه کریمی چهار سال دیگر با دیناموزاگرب قرارداد داشت برای انتخاب تیم آینده‌اش باید رضایت این باشگاه را جلب می‌کرد. او به کرواسی سفر کرد و پس از توافق با مسئولان دینامو قراردادش به‌صورت توافقی فسخ شد تا آزادانه بتواند تیم جدید خود را معرفی کند. در این شرایط باشگاه سپاهان سخت پیگیر جذب علی کریمی شد و دراین‌باره مذاکراتی با او انجام داد. زلاتکو کرانچار سرمربی کُروات سپاهانی‌ها در مصاحبه‌های خود به جذب کریمی تأکید کرد بااین‌حال این بازیکن ملی‌پوش دردادن پاسخ نهایی به مسئولان سپاهان تعلل به خرج داد و آن‌ها مدت‌ها همچنان منتظر اعلام کریمی ماندند. موضوعی که باعث ایجاد تأخیر در این مسئله شد علاقه علی کریمی به حضور در فوتبال اروپا بود. او دوست دارد در سال منتهی به جام‌جهانی فوتبالش را در تیم‌های اروپایی دنبال کند تا شرایط برای حضورش در روسیه مهیاتر شود. بااین‌حال در لیست کارلوس کی‌روش برای دو دیدار مقابل کره جنوبی و سوریه حضور داشت. البته تأخیر بیش‌ازاندازه کریمی در جواب دادن به سپاهانی‌ها حسابی آن‌ها را عصبانی کرد. کرانچار پس از پیروزی در دربی اصفهان با کنایه کریمی را مورد خطاب قرارداد و گفت «در دوره قبلی که در سپاهان بودم، کریمی به اصرار خودم به تیم اضافه شد و در کار خودش استمرار داشت و زمانی هم که به دیناموزاگرب پیوستم او قبل از من به این تیم آمده بود و من خواستم در تیم حفظ شود. بعد از جدایی من به‌صورت قرضی به تیم دیگری رفت ولی به نفعش است که به سپاهان بیاید و مستمر بازی کند. این موضوع به نفع تیم ملی هم هست. ولی احساس می‌کنم این بازیکن با دست پس می‌زند و با پا پیش می‌کشد و باید به دنبال آلترناتیو و جانشینی برای اوباشیم.» این صحبت‌های کرانچار عمق ناراحتی سرمربی سپاهان را از تعلل بیش‌ازاندازه کریمی نشان می‌داد. ظاهراً سرمربی کُروات تیم اصفهانی حساب ویژه‌ای بروی بازگشت دوباره شاگرد سابق خودش بازکرده بود تا کمربند خط میانی تیمش را مستحکم‌تر کند. جایی که هنوز ضعف‌های عمده‌ای دیده می‌شد و باوجود بازی میلاد سرلک در پست کریمی این بازیکن نتوانسته خواسته‌های کرانچار را برآورده کند. حالا می‌توان امیدوار ماند بازیکن سابق سپاهان گره‌گشای بسیاری از مشکلات پیش روی کرانچار شود. کریمی که به پیراهن تیم ملی رسیده و پخته‌تر از قبل هم شده است. کریمی در فصل فوتبالی که به جام جهانی ختم خواهد شد سرپنجه و آماده دربازی‌های سپاهان خودنمایی کند تا چشم‌های تیزبین کی روش همواره او را زیر نظر داشته باشد. اندک کم‌کاری یا بازی ضعیف حالا که او به سپاهان پیوسته است می‌تواند به قیمت از دست دادن جام جهانی 2018 برای این بازیکن جوان تمام شود.