روزنامه جوان : با نزديك شدن به ايام سوگواري محرم، كاربران شبكه‌هاي اجتماعي انتقاد از دستان خالي رسانه ملي در پخش سريال‌هاي جديد را با نگاهي اعتراضي همراه كردند، آنها مي‌گويند اگر امسال هم تلويزيون بخواهد سريال مختارنامه را پخش كند، مختار با لشكريانش به صداوسيما حمله كند!
 
اين نگاه اعتراضي است به آنچه در سال‌هاي اخير در تلويزيون شاهد آن بوده‌ايم. به‌رغم اينكه سريال مختار را مي‌توان يكي از بهترين مجموعه‌هاي تاريخي ـ مذهبي توليد شده در صداوسيما دانست، اما پخش‌ مكرر اين سريال در مناسبت‌هاي مذهبي و به‌خصوص ايام محرم و شهادت حضرت سيدالشهدا(ع)، باعث شده تا اين اثر ماندگار نيز دچار فرسودگي شده و جلاي قبلي خود را از دست بدهد.
 
دهه اول و دوم از ماه محرم در فرهنگ ديني و آييني كشورمان دهه‌هاي عزاداري بر مصائبي است كه بر امام حسين(ع) و اهل بيت (ع) گذشته است. در 10 روز اول اين ماه كه به روز عاشوراي حسيني ختم مي‌شود، هيئات و دسته‌هاي عزاداري به راه مي‌افتند و سراسر كشور رنگ و بوي محرم مي‌گيرد.
 
در روزهاي باقي‌مانده تا آغاز ماه محرم، كم‌كم مردم به‌طور سنتي خود را آماده برپايي مراسم عزاداري مي‌كنند. چيزي كه ريشه در يك فرهنگ بيش از هزار و 300 ساله دارد. با اينكه مردم براساس آموزه‌هاي فرهنگي و خودجوش فرهنگ عاشورا را پاس مي‌دارند و براي غني‌تر شدن مراسم‌هاي عزاداري هزينه مي‌كنند، در مقابل چند سالي است كه نبود آثار نمايشي متناسب با دهه اول ماه محرم، باعث شده تا تلويزيون به انحاي مختلف دست به دامان سريال «مختارنامه»، ساخته داوود ميرباقري شود. مختارنامه هر سال در قالب بازپخش كامل سريال، يا پخش گزيده در قالب ميني‌سريال يا حتي پخش فيلم سينمايي از شبكه‌هاي سراسري تلويزيون مهمان خانه‌هاي مردم مي‌شود.
 
اما حداقل مي‌شود گفت امسال تلويزيون قصد دارد با پخش چند ميني‌سريال هم كه شده جاي خالي توليد يك اثر ماندگار درباره فرهنگ عاشورا را تا حدي كم‌رنگ‌تر كند. در فاصله چند روز مانده تا آغاز ماه محرم، فعلاً پخش سريال‌هاي «هاتف» و «عقيق» كه از هر دو به عنوان سريال‌هاي محرمي تلويزيون ياد شده، قطعي است.
 
سريال هاتف، به كارگرداني داريوش ياري ساخته مي‌شود. در خلاصه داستان «هاتف» آمده است: در روز عاشورا، ابراهيم در كربلا بر اثر حمله قلبي مي‌ميرد. دخترش ريحانه پيگير آخرين گفته ناتمام پدر مي‌شود. اين پيگيري ريحانه را رو در روي خانواده و زندگي زناشويي‌اش قرار مي‌دهد اما ريحانه اعتقاد دارد كه عدالت نمي‌تواند پشت در خانه آدم جا بماند... او پرده از ابهام وصيت پدر بر مي‌دارد. در اين روند شخصيت و ايمان خود را بازسازي كرده و به دست مي‌آورد.
 
هاتف قرار است در دهه دوم محرم يعني بعد از ايام تاسوعا و عاشوراي حسيني پخش شود. اين سريال تم اجتماعي دارد و قرار است بخشي از فيلمبرداري سريال در شهر كربلا انجام شود. از سوي ديگر «عقيق»، به كارگرداني بهرنگ توفيقي ساخته خواهد شد. توفيقي براي ماه رمضان سريال «زير پاي مادر» را داشت كه به دليل مضمون سريال و مثلث عشقي آن جزو سريال‌هاي بحث‌برانگيز امسال به شمار مي‌رود. «عقيق» نيز در ادامه همكاري‌هاي بهرنگ توفيقي و سعيد نعمت‌الله، فيلمنامه‌نويس، ساخته مي‌شود. در خلاصه داستان اين سريال نيز آمده است: به عَجز مهمونم مي‌كني؟ به تسليم؟ اين چه رضايي كه بايد از ظهر عاشورا و وَقف عقيق و خون پسرم بگذرم؟ رضاي كدوم دياري، اين رضايي كه تو مي‌خواي... اما برخلاف اين جملات گنگ و نامفهوم فضاي سريال عقيق، در دوره تاريخ معاصر و پهلوي اول مي‌گذرد و اين سريال هم رابطه مستقيمي به وقايع عاشوراي سال 61 هجري و شهادت امام حسين (ع) ندارد.
 
حتي پخش اين دو سريال نيز نمي‌تواند خلأ ساخت سريالي فاخر درباره قيام امام حسين(ع) را پر كند. تلويزيون خواسته يا ناخواسته باز هم مجبور است به تاريخ اسلام رجوع كند و در اين ميان تنها داشته صداوسيما پرداختن به مجموعه مختار است! چيزي كه از نظر بينندگان سيما ناخوشايند است.