استاد روابط بین‌الملل دانشگاه هاروارد در فارین پالیسی نوشت که هیچ دلیلی وجود ندارد که به انتقادهای ترامپ از توافق و تلاش برای جایگزین کردن این توافق اعتماد کنیم. به گزارش فارس، استفان والت استاد روابط بین‌الملل دانشگاه هاروارد در یادداشتی در مجله فارین پالیسی نوشت: فرض کنید به سال 1948 برگشتیم و جوزف استالین پیشنهاد داده که شوروی برنامه اتمی خود را به مدت 15 سال تعلیق کند. تصور کنید شوروی به بازرسان آژانس اجازه داده تا تأسیسات هسته‌ای این کشور را زیر نظر داشته باشند. فرض کنید شوروی گفته آژانس دیگر تأسیسات شوروی را نیز می‌تواند زیر نظر داشته باشد. حتی بیایید تصور کنید که استالین گفته بخشی از روند غنی‌سازی خود را نیز کنار می‌گذارد. با این اوصاف چه چیزهایی در عوض این اقدامات می‌خواهد؟ فقط کمی امتیازات اقتصادی برای کمک به بهبود اوضاع اقتصادی این کشور در دوران پساجنگ. همچنین تصور کنید که جوزف استالین تأکید دارد که ظرفیت غنی‌سازی شوروی برای اهداف صلح‌آمیز مانند رآکتورهای برق و یا مصارف پزشکی حفظ شود. بیایید این را هم تصور کنیم که استالین گفته ارتش سرخ را از شرق اروپا خارج نمی‌کند و برنامه توسعه کمونیسم را در دیگر مناطق جهان کنار نخواهد گذاشت. خلاصه اینکه جنگ سرد همچنان پیش می‌رود اما شوروی مادامی‌که این توافق برقرار باشد دیگر یک دولت هسته‌ای نخواهد بود. البته این بسیار سخت است که رهبر شوروی اصلاً چنین پیشنهادی مطرح کند؛ اما اگر این پیشنهاد مطرح می‌شد آیا هری ترومن و جورج مارشال از آن استقبال می‌کردند؟ شرط می‌بستید که این کار را می‌کردند؛ و دوایت آیزنهاور (رئیس‌جمهور آمریکا بعد از ترومن) و جان فاستر نیز در سال 1953 آن را حفظ می‌کردند. دلیل آن مشخص است؛ این توافق شوروی را حداقل تا اوایل دهه 1960 از هسته‌ای شدن جلوگیری می‌کرد. والت در ادامه نوشت؛ مطمئن باشید سناریوی پیش‌بینی‌شده بالا غیرقابل‌تصور است. بااین‌حال این موضوع ما را یاد کمپین راه‌اندازی شده برای تجدیدنظر علیه توافق هسته‌ای ایران می‌اندازد. ایران با همان پیشنهادهایی که در تصورات بالا مطرح شد موافقت کرده است بنابراین حداقل تا 15 سال آینده از تبدیل‌شدن این کشور به‌عنوان یک کشور هسته‌ای جلوگیری خواهد شد. بااین‌حال اگرچه این توافق خیلی به نفع آمریکا و همچنین متحدان ما است اما عده‌ای با انتقاد از این توافق به دنبال کنار زدن آن هستند.

تلاش‌های هیلی علیه برجام به نفع آمریکا نیست

والت در ادامه یادداشت خود آورده است؛ آخرین دور از تلاش‌ها برای ساقط کردن توافق هسته‌ای (برجام) سخنرانی نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل طی هفته گذشته در موسسه امریکن اینترپرایز بود. این سخنرانی از یک‌جهت مفید بود؛ خلاصه‌ای از تلاش‌های کاذب مخالفان سخت‌کوش توافق از زمان امضای این توافق را نشان داد؛ اما باید بگوییم متأسفانه این تلاش‌ها نه یک راهنمای مفید برای این توافق، جایگاه فعلی این توافق و مهم‌تر از آن نه به نفع منافع ایالات‌متحده آمریکا است. هیلی ایران را به نقض مکرر توافق هسته‌ای متهم کرد اما این دروغ و افترا است چراکه خود آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مکرراً تأیید کرده‌اند که ایران به تعهداتش پایبند بوده است. هیلی دیدگاه‌های معمول نئومحافظه کاران درباره بی‌ثبات کردن منطقه توسط ایران را تکرار می‌کند درحالی‌که این بحث اصلاً بخشی از توافق نبوده است. هیلی همچنین مسائل دیگری مانند سایتهای اعلام‌نشده ایران را پیش کشید. بر اساس این منطق پیچیده تا زمانی که ما از همه آزمایشگاه‌ها، سایت‌های نظامی، مساجد، اتاق‌های هتلها، بخش‌های زایمان و دیگر مکان‌های این کشور بازدید نکنیم نخواهیم فهمید که ایران به برجام عمل کرده است یا خیر! بر اساس این گزارش، مخالفان برجام اکنون ادعا می‌کنند که مشروعیت زدایی از برجام گام اول برای متقاعد کردن ایران و دیگر طرف‌های توافق است تا با مذاکرات مجدد برای تجدیدنظر در آن و اعمال محدودیت‌های جدید موافقت کنند.

تلاش بر تجدیدنظر در برجام خنده دار است

والت در این زمینه نوشت؛ همان‌طور که قبلاً نیز گفتم این کار بیهوده و حتی خنده‌دار است. برخلاف آنچه بلومبرگ گزارش داد، دیگر طرف‌های توافق خواستار حفظ آن هستند و مایل هستند که دیگر رفتارهای ایران با روش‌های دیگر حل‌وفصل شود نه از طریق تجدیدنظر در این توافق. این مسئله بر این فرض اشتباه استوار است که آمریکا نفوذ نامحدودی روی مسئله ایران دارد و اینکه این سختگیری باعث به دست آوردن یک توافق بهتر خواهد شد. والت در ادامه می‌نویسد؛ ساقط کردن توافق هسته‌ای، محدودیت‌ها علیه برنامه اتمی ایران را برخواهد داشت و به ایران اجازه می‌دهد به سمت توسعه سلاح‌های هسته‌ای پیش برود. اگر آمریکا توافق را بکشد و به سمت تغییر رژیم برود احتمال اینکه ایران را برای تقویت بازدارندگی به سمت سلاح هسته‌ای ببرد بسیار افزایش خواهد یافت. اگر این سناریوها را دوست ندارید گزینه سوم این است که به سمت یک جنگ پیشگیرانه بروید. والت با طعنه به آمریکا و متحدانش می‌گوید؛ آنچه آمریکا و دیگر کشورهای خاورمیانه در مقطع کنونی بسیار به آن نیاز هستند وقوع یک جنگ دیگر در خاورمیانه است. اگر جنگ با داعش، اوضاع سوریه، جنگ یمن و... را در نظر داشته باشید به این نتیجه می‌رسید که الآن دقیقاً زمان شروع جنگ با ایران است! این استاد روابط بین‌الملل در پایان می‌نویسد، اصلاً جای تعجب نیست که بدانیم کسانی که به دنبال کشتن توافق هسته‌ای هستند همان‌هایی هستند که به دنبال گزینه نظامی علیه ایران هستند. این‌ها همان‌هایی هستند که به شما می‌گفتند ساقط کردن صدام حسن بسیار آسان و ارزان است و خاورمیانه را به دریایی از دموکراسی‌های حامی آمریکا تبدیل می‌کند!