اصفهان زیبا: هفتمین دوره رقابت های جام قهرمانان بزرگ جهان که پیش از این با نام جام بین قاره ای شناخته می شد، از امروز با حضور شش تیم در ناگویای ژاپن استارت می خورد و در ادامه در شهر اوساکا دنبال می شود. برزیل، فرانسه، ایران، ایتالیا، ژاپن و آمریکا شش تیم حاضر در این رقابت ها هستند. به گزارش ورزش سه،  پنج تیم به عنوان قهرمان های قاره های مختلف و جهان به همراه ژاپن میزبان برای رسیدن به قهرمانی تلاش می کنند.

 

 

تیم ملی والیبال از شش دوره ای که این رقابت ها برگزار شده، در دو دوره اخیر حضور داشته است. بلندقامتان ایرانی در سال ۲۰۰۹ پایین تر از برزیل، کوبا، ژاپن و لهستان و بالاتر از مصر در جایگاه پنجم ایستادند. ایران در سال ۲۰۱۳ که آخرین دوره برگزاری این مسابقات بود و به سرمربیگری خولیو ولاسکو، شرکت داشت، در جایگاه چهارم و پایین تر از برزیل، روسیه و ایتالیا و بالاتر از آمریکا و ژاپن قرار گرفت. پیروزی تاریخی ایران مقابل آمریکا در این دوره، نقطه عطفی در والیبال ایران بود.جالب است بدانید که تیم ملی والیبال برزیل که در هفتمین دوره این مسابقات هم در کنار پنج تیم دیگر حضور دارد، با کسب چهار عنوان قهرمانی پرافتخارترین تیم جام بین قاره ای محسوب می شود. این تیم که در هر شش دوره حضور داشته، سال های ۱۹۹۷، ۲۰۰۵، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ به عنوان قهرمانی رسیده و در سال های ۱۹۹۳ و  ۲۰۰۱ نایب قهرمان شده است. ایتالیا و کوبا قهرمان های دو دوره دیگر این رقابت ها محسوب می شوند.

 

 

      آتزوری؛ اولین حریف ایران
مسابقات والیبال جام قهرمانان بزرگ جهان در گروه مردان آغاز می‌شود و تیم ملی والیبال ایران در نخستین دیدار خود به مصاف ایتالیا می‌رود. آتزوری‌ها از حضور در المپیک‌ها صاحب سه مدال نقره و سه مدال برنز شدند و در رقابت‌های قهرمانی جهان به جز مدال نقره 1978 در خانه سه بار متوالی از سال 1990 تا 1998 روی سکوی قهرمانی ایستادند. ایتالیا در والیبال اروپا و لیگ جهانی هم با هفت  و هشت بار قهرمانی جزو رکورداران محسوب می‌شود. سابقه رویارویی دو تیم ایران و ایتالیا از مسابقات قهرمانی جهان سال 2006 ژاپن آغاز شد که در آن بازی ایتالیایی‌ها صاحب برتری 3 بر صفر شدند. از آن روز تا به بعد دو تیم 17 بار با هم روبه رو شده‌اند که سهم ایران پنج برد و سهم لاجوردی‌پوشان 12 پیروزی بوده است.این رقابت ها با حضور شش تیم تراز اول والیبال دنیا شامل ایران، ایتالیا، آمریکا، برزیل، ژاپن و فرانسه به صورت دوره ای برگزار می شود و در پایان، تیم‌ها براساس تعداد برد، امتیاز، معدل ست، معدل پوئن و در آخر بازی رو در رو در جدول رده بندی قرار خواهند گرفت و به سه تیم برتر مدال و کاپ این رقابت‌ها اهدا خواهد شد. تیم ملی والیبال ایران در شرایطی به عنوان بهترین تیم آسیایی به رقابت های جام قهرمانان بزرگ اعزام شده است که هنوز نتوانسته در هیچ تورنمنتی خارج از قاره کهن روی سکو برود. یک عنوان چهارمی در لیگ جهانی ۲۰۱۴ بهترین عنوان ایران بوده است. سعید معروف، سیدمحمد موسوی، امیر غفور، فرهاد نظری افشار، فرهاد قائمی، میلاد عبادی‌پور، رضا قرا، محمدجواد معنوی‌نژاد، سامان فائزی، مسعود غلامی، مهدی مرندی، مصطفی حیدری، فرهاد سال‌افزون و مجتبی میرزاجانپور ۱۴ بازیکن اعزامی ایران به این رقابت‌ها هستند. بلندقامتان ایرانی که در لیگ جهانی ۲۰۱۷ نتایج خوبی کسب نکردند، در آخرین تورنمنت ملی سال ۲۰۱۷ به دنبال جبران خواهند بود.