مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: در حال حاضر در محدوده چهارباغ باستان شناسان ناظر میراث فرهنگی مستقر هستند و از هرگونه اقدام مغایر با مصوبات میراثی در این محدوده جلوگیری می‌کنند.

فریدون الهیاری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، اظهار کرد: طرح اصلاح خیابان چهارباغ مصوب است و بر اساس آن آسفالت رویی اين خيابان باید براي پیاده راه سازی برداشته شود، اما عمليات باید با استفاده از دستگاه‌های سبک انجام بگیرد.

وی استفاده از بیل مکانیکی در نزدیکی مدرسه چهارباغ براي برداشت آسفالت، افزود: پس از ورود بیل مکانیکی به محدوده چهارباغ و شروع عملیات سریعا نیروهای یگان حفاظت وارد شده از ادامه فعالیت آن جلوگیری کرده‌اند و دستگاه‌های سبک برداشت آسفالت وارد محدوده شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان ادامه داد: در حال حاضر در محدوده چهارباغ باستان شناسان ناظر میراث فرهنگی مستقر هستند و از هرگونه اقدام مغایر با مصوبات میراثی در این محدوده جلوگیری می کنند.

الهیاری در خصوص حرکت مترو از زیر چهارباغ و سی و سه پل و ارتعاشات ایجاد شده گفت: ارتعاشات حرکت مترو از زیرچهارباغ و سی و سه پل در حد قابل قبول و استانداردها بوده است، اما سیستم مانیتورنیگ و پایش دائم در این محدوده باید مدام فعال باشد. مانیتورینگ انجام می‌گیرد و سیستم پایش نیز خریداری شده و باید کارشناسان میراث نسبت به نصب آن اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص موضوع مترو در محدوده چهارباغ و سی و سه پل سه بحث مهم باید پیگیری شود، ابتدا روسازی مترو سپس کف سازی و بررسی بالشتک‌ها(PO) و نکته سوم مانیتورینگ‌ها است که همه این سه مورد مدام و با حضور کارشناسان میراثی پیگیری می‌شود.