دموکرات‌های ارشد از جمله برنی سندرز و تیم کین، رییس‌جمهوری آمریکا را به نداشتن اختیار برای نادیده گرفتن کنگره و صدور دستور پرتاب موشک به طرف سوریه متهم کردند.
به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا در واکنش به استفاده ادعا شده بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه از تسلیحات شیمیایی علیه غیرنظامیان دستور پرتاب 59 موشک کروز به یکی از فرودگاه‌های نظامی سوریه را صادر کرد؛ حمله‌ای که نخستین حمله مستقیم آمریکا به این کشور محسوب می‌شود.
دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان صبح روز یکشنبه در مذاکراتی سیاسی این اقدام ترامپ را یک اشتباه دانستند و به هواپیماهایی که از فرودگاه نظامی الشعیرات سوریه که توسط آمریکا هدف گرفته شده بود به پرواز در آمده‌اند، اشاره کردند.
برنی سندرز، سناتور ورمونت، گفت: این یک نمایش وحشتناک است. درست است که ما باید از شر اسد خلاص شویم اما نمی‌توانیم به صورت یکجانبه عمل کنیم.
وی افزود: من از یک راه‌حل سیاسی حمایت می‌کنم و معتقدم که ترامپ حق نداشت دستور پرتاب موشک‌ها را علیه سوریه صادر کند. ما باید شاهد سازگاری از سوی ترامپ و مشارکت کنگره در این بحث‌ها باشیم.
اظهارات سندرز به دنبال دیدگاه‌های مختلف اعضای ارشد دولت ترامپ درخصوص سوریه مطرح شد.
در حالیکه رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که موضع آمریکا نسبت به سوریه تغییری نکرده است اما نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: تا زمانی که اسد برکنار نشود هیچ صلحی برقرار نخواهد شد.
در همین حال تیم کین، نامزد سابق معاون رییس‌جمهور و سناتور ویرجینیا، گفت: ترامپ باید تایید کنگره را به دست می‌آورد. ما کشوری هستیم که قرار نیست بدون برنامه‌ای که به کنگره ارائه شده و از سوی آن تایید شده باشد دست به یک اقدام نظامی بزنیم و یک جنگ را آغاز کنیم.
در همین حال لیندزی گراهام، سناتور جمهوری خواه، گفت: اسد، ترامپ را بازی می‌دهد. اسد با به پرواز در آوردن هواپیماها از فرودگاه نظامی الشعیرات در حقیقت به ترامپ پیغام داد که اقدامش بی‌تاثیر بوده است.
این در حالی است که ترامپ همچنان معتقد است این حمله هوایی‌اش برای حفاظت از آمریکا لازم و ضروری بود.
وی روز یکشنبه در نامه‌ای به کنگره تاکید کرد که آمریکا باید اقدامات اضافی لازم و مناسبی را انجام دهد و از کنگره نیز خواست تا از این مساله حمایت کند.