به گزارش ايمنا، رونق بخشیدن به بخش ساخت وسازمسکن، سایربخش های مرتبط رانیز فعال می کند و این به معنای سرمایه گذاری و اشتغال زایی بیشتراست .
مركز آمار از پروانه هاي ساختماني صادر شده توسط شهرداري هاي كشور اعلام كرده كه در نيمه نخست سال گذشته، بيشترين پروانه هاي صادر شده با كاربري مسكوني بوده به طوري كه حدود 83.3درصد اين پروانه ها براي ساخت واحدهاي مسكوني است؛البته 8.4درصد كل پروانه براي واحدهاي مسكوني توام با كارگاه صادر شده است.
 پس از واحدهاي مسكوني، بيشترين سهم مربوط به واحدهاي تجاري با صدور3هزار و 752فقره بوده است؛ اين رقم درخصوص واحدهاي صنعتي، آموزشي ، بهداشتي-درماني به ترتيب 76 ،504 و 51فقره است.
براساس اين گزارش بيشترين تعداد واحدهاي مسكوني در استان هاي تهران، اصفهان، فارس احداث شده است.
افزایش آمار صدور پروانه ساختمانی در سال ۹۵
سید جمال الدین صمصام شریعت معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان در این باره می گوید: در سال گذشته 5 هزار پروانه ساختمانی و حدود 3.5 میلیون متر مربع زیربنا در شهر اصفهان صادر شده است.
وی با بیان اینکه در بعضی از مناطق شهرداری اصفهان آمار صدور پروانه حتی از نظر مقایسه 95 با سال 94 افزایش یافته است، ادامه می دهد: در مناطق 6 ، 10 و  14 آمار خوبی از نظر تعداد صدور پروانه داشتیم که قابل ملاحظه بوده و در مناطق 4 و 10 و 14 نیز از نظر متراژ صدور پروانه افزایش چشمگیری رقم خورده که بیانگر این است، گرایش ساخت و ساز بیشتر در نقاطی بوده که قیمت تراکم و عوارض صدور پروانه کمتر بوده است.
معاون شهردار تاکید می کند: آمار صدور پروانه ساختمانی تا تاریخ 20 فروردین 96 از نظر متراژ افزایش یافته به  طوری که شاهد افزایش 25.5درصدی متراژ صدور پروانه نسبت  به همین زمان در سال 95 بوده ایم.
صمصام شریعت با بیان اینکه افزایش میزان صدور متراژ پروانه در روزهای اول سال بسیار نوید بخش است، اظهار می کند: این آمار نشان دهنده سالی سرشار از رونق ساخت و ساز در شهر اصفهان است.
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته با تلاش معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان درآمدی که از محل صدور پروانه ساختمانی در بودجه پیش بینی شده بود، محقق شد، ابراز امیدواری می کند با تدابیر دولت، کلانشهرها از رکود ساخت و ساز خارج شوند.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با اشاره به دیگر برنامه ها و فعالیت های این حوزه می گوید: سال 1395 سال موفقی برای شهرداری و معاونت شهرسازی شهرداری بوده و امیدواریم سال 96 هم به همین ترتیب ادامه پیدا کند.
صمصام شریعت خاطرنشان می کند: یکی از بزرگترین موفقیت های معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان در سال 1395 دریافت مصوبات کل طرح های بازنگری تفصیلی در سطح مناطق 15 گانه و ابلاغ آنها بود.
وی ادامه می دهد: کمیته بررسی و تصویب طرح های این معاونت نیز طرح های کلیه پروژه های عمرانی که در بودجه شهرداری  پیش بینی شده بود را بررسی و به مرحله تصویب رساند.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه در سال گذشته شورای سیاست گذاری طرح های عمرانی کلیه موضوعاتی که ارجاع شده بود را رسیدگی کرد، ادامه می دهد: در سال 95 طرح ساماندهی  ورودی های شهر آماده شد که طرح  میدان استقلال به عنوان "درگاه علم و فناوری"در دست اقدام است.
وی با اعلام اینکه طرح ساماندهی ورودی میدان تشریفات که محور فرودگاه است تهیه و مراحل تصویب را گذرانده است، می گوید: طرح سایر ورودی های شهر اصفهان نیز آماده شده و در دستور کار قرار خواهد گرفت.
صمصام شریعت تاکید می کند: تکریم ارباب رجوع، شفاف سازی ، روان سازی و تسهیل در امور در دستور کار معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان بود که در قالب شهرسازی الکترونیک محقق و تکمیل آن تا پایان خرداد ماه عملیاتی می شود.
وی یادآور می شود: شهرسازی الکترونیک تاکنون به 6 منطقه شهرداری اصفهان تسری یافته و در سایر مناطق هم تا پایان خردادماه 96 عملیاتی می شود.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان اظهارمی کند: سال 95 سالی بود که موفق شدیم در زمینه اتمام نرم افزار شهرنما اقدام کنیم تا تصاویرکلیه معابرشهری از کوچه های یک متری تا اتوبان، بزرگراه ها و رینگ های مختلف قابل رؤیت باشد و در حال حاضر چنانچه در سایت شهرداری و حتی از طریق گوشی تلفن همراه هر نقطه ای مد نظر افراد باشد، تصاویر آن گذر قابل مشاهده و تا 360 درجه قابل گردش است.
وی ادامه می دهد: سال 95 سالی بود که موفق شدیم امور مهندسان ناظر را از مراجعه حضوری تبدیل به کارتابل مهندسان و به صورت غیر حضوری کنیم .
افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی در پروژه های شهری اصفهان 
معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان در ادامه می گوید: سال گذشته مراحل تصویب درصد زیادی از مصوبات کمیسیون ماده 5 پشت سر گذاشته شد و بازنگری در پهنه های ارتفاعی و دقیق سازی آنها صورت گرفت و به کمیسیون ماده 5 ارسال شده و یک دو منطقه تصویب شده و امیدواریم سایر مناطق هم تصویب شود
وی ادامه می دهد: برنامه سرمایه گذاری و مراجعه ای که مردم و سرمایه گذاران داشتند در قالب پروژه های مشترک سرمایه گذاری در جهت تحقق فضاهای خدماتی، نقشه های این پروژه ها مورد بررسی قرار گرفته و پروانه های آن به مرحله صدور رسیده است.
صمصام شریعت با اشاره به افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی در پروژه های شهری اصفهان، خاطرنشان می کند: آمار پروژه های مشترک شهرداری اصفهان با بخش خصوصی افزایش یافته و پروژه های خوب مشارکتی در راستای تأمین درآمد پایدار در دست اقدام است.