اصفهان امروز- حسن حسینی:

12 سال است تقریباً هرروز، بعدازظهرها چندساعتی زیر پل خواجو آواز می‌خوانم. تابستان‌ها از 6 عصر تا 11 شب و زمستان‌ها از قبل از غروب آفتاب تا 8 شب. تصنیف‌های سنتی خواننده‌هایی مثل افتخاری، بنان، تاج اصفهانی و دیگران را می‌خوانم، گاه به‌تنهایی و گاه با همخوانی دوستان. هم خودم و هم کسانی که با آن‌ها هم‌خوانی می‌کنم، دوره آواز سنتی را گذرانده‌اند. برای دل خودم زیر پل خواجو آواز می‌خوانم، حتی اگر هیچ‌کس نباشد یا وقتی آب را می‌بندند. اگر آب باشد که چه‌بهتر. زیر دهانه‌های پل خواجو، صدا می‌پیچد، این ویژگی برای مردم جالب است و برای همین جذب آوازهایی می‌شوند که اینجا خوانده می‌شود. تصنیف‌هایی هم که ما می‌خوانیم، ماندگار است، هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شود، همیشه برای مردم تازگی دارد، از آن‌ها خاطره دارند و برای همین، دلشان را شاد می‌کند، تصنیف‌هایی مثل «شد خزان» یا «الهه ناز». اینجا جایی است که کسانی مثل تاج اصفهانی، ایرج، افتخاری و معین هم آواز می‌خواندند.

توجه مردم به آوازخوانی ما، انرژی‌بخش است. وقتی آب، باز باشد و تابستان‌ها که هوا بهتر و لطیف‌تر است، مردم بیشتر زیر پل خواجو می‌آیند و آوازهای ما را گوش می‌دهند. گروه‌های مختلفی زیر پل، پاپ یا سنتی می‌خوانند، من با خیلی از آن‌ها می‌خوانم و با آن‌ها هماهنگم. نمی‌شود بگوییم چند تا گروه هستند، چون هر کس رد می‌شود هنری دارد و ممکن است بخواند، اما حدود 12 نفر ثابت هستند که مرتب می‌خوانند، گاه باهم و گاه جدا.

همه جور آدمی برای گوش دادن آوازخوانی ما می‌آیند، اما وقتی تصنیف‌های دلکش یا مرضیه را می‌خوانیم، خانم‌ها بیشتر جذب می‌شوند.

آوازخوانی ما همیشه با گیر دادن همراه بوده، وقتی برادران نیروی انتظامی می‌آیند، ما به آن‌ها احترام می‌گذاریم و دیگر نمی‌خوانیم. آن‌ها می‌ترسند وقتی مردم دور ما جمع می‌شوند، به خاطر شلوغی، جیب‌بری یا دعوا شود یا می‌گویند با جمع شدن مردم، راه بسته می‌شود، درحالی‌که زیر پل‌ها محل عبور نیست و در این 12 سالی که من مرتب زیر پل می‌آیم، اتفاق بدی در آوازخوانی‌ها نیفتاده است. جنس موسیقی که ما می‌خوانیم، سر و سنگین است، نه به کسی تعرض می‌کنیم، نه کار خلافی انجام می‌دهیم. باید برای ما برنامه‌ریزی هم بشود تا بدون مشکل بخوانیم، ما جایی برای آواز خواندن نداریم، هزینه‌ها بالا است و مجبوریم با آواز خواندن زیر پل خواجو، خودمان را تخلیه کنیم. خشت این پل را با خوانندگی گذاشته‌اند.

مرا چند سال پیش چند بار به خاطر آوازخوانی زیر پل دستگیر کردند و حتی دادگاه هم رفتم، ولی حکمی برایم صادر نشد. مأموری که مرا گرفته بود، در گزارش‌هایش جرم مرا آواز و ولگردی قید کرده بود. برای من که هنرمندم و دل مردم را شاد می‌کنم، کلمه «ولگردی» خیلی سنگین است. شاید هم آن‌ها وظیفه‌ای دارند، ما واقعاً نمی‌دانیم باید چه‌کار کنیم.

از وقتی من آواز خواندن زیر پل را شروع کردم، این گیر دادن‌ها بود و قبل از آن‌هم بوده است. آوازخوان‌های قدیمی‫ زیر پل، چیزی از گیر دادن نمی‌گویند، اما کسانی که سابقه کمی بیشتری از ما دارند، هم گیر دادن یادشان می‌آید، گرچه در زمان آن‌ها به‌شدت الآن نبوده است.

توریست‌ها و مردم اصفهان خیلی برای ما ارزش قائل هستند، از موسیقی لذت می‌برند و فیلم و عکس می‌گیرند. البته بعضی از مردم هم واکنش منفی نشان می‌دهند و خوششان نمی‌آید کسی اینجا آواز بخواند و برای همین متلک می‌اندازند.

آوازخوان پل خواجو