سعید ابوالقاسمی| گردشگری اصفهان دورانی را طی می‌کند که همگان از آن به عنوان دوران طلایی یاد می‌کنند. اینکه در نخستین ماه امسال، رکورد ورود گردشگران خارجی به اصفهان شکسته می‌شود، نشان از آن دارد که پیشانی گردشگری ایران، توانسته جایگاه دوباره خود را در میان مردم جهان بازیابد. نگاهی به میزان ورود گردشگر به اصفهان از سال‌های 85 تا 95 نیز نشان می‌دهد که نرخ ورود گردشگر به اصفهان در برخی سال‌ها سیر صعودی داشته و در برخی سال‌های دیگر با نزول همراه بوده است. در شرایطی که سال 85 بیش از 42 هزار گردشگر خارجی به اصفهان سفر کرده‌اند، این میزان در سال 87 به بیش از 63 هزار نفر رسیده است. پس از آن در سال‌های 88، 89 و 90 با کاهش چشمگیر ورود گردشگران خارجی به اصفهان روبرو بوده‌ایم. بر اساس آمار موجود، بدترین سال جذب گردشگر خارجی برای اصفهان، سال 89 بوده که در این سال فقط 39 هزار و 544 توریست به بازدید اصفهان شتافته‌اند. با این وجود اما، از سال‌ 92 به بعد، شاهد افزایش ورود گردشگران خارجی به اصفهان بوده‌ایم. در سال 92 تعداد گردشگران خارجی وارد شده به اصفهان، 99 هزار و 711 نفر بوده که به نسبت سال 89، دو و نیم برابر افزایش را نشان می‌دهد. پس از آن نیز به صورت سالانه بر تعداد گردشگران خارجی وارد شده به اصفهان افزوده شده به گونه‌ای که هر سال با جهشی بیشتر نسبت به سال قبل، تعداد گردشگران خارجی بیشتر شده است. بر این اساس، در سال 93 بیش از 150 هزار نفر و در سال 94 بیش از 154 هزار گردشگر خارجی، اصفهان را برای سفر خود انتخاب کرده‌اند. موضوع امیدوار کننده درباره ورود گردشگران خارجی به اصفهان، افزایش قابل توجه تعداد آنها در سال 95 است. در این سال، 320 هزار و 582 گردشگر خارجی به اصفهان سفر کرده‌اند.

این روند، در سال 96 نیز ادامه داشته است. هنوز، بیش از 42 روز از شروع سال 96 سپری نشده که خبر می‌رسد رکورد ورود گردشگران خارجی به اصفهان در فروردین‌ماه شکسته شده است. در این ماه، حدود 85 هزار گردشگر خارجی به اصفهان سفر کرده‌اند. این آمار فوق‌العاده، نشان می‌دهد که گردشگران خارجی، اعتماد خود را به «نصف‌جهان» بازیافته‌اند. یک محاسبه سرانگشتی نشان می‌دهد که اگر همین شرایط ورود گردشگر به اصفهان ادامه داشته باشد، صنعت گردشگری می‌تواند به یکی از ناجیان اقتصاد اصفهان مبدل شود. ارائه مثال‌هایی، به ملموس‌تر شدن چرایی اهمیت رکوردشکنی ورود گردشگران خارجی به اصفهان کمک می‌کند. در نخستین ماه امسال، حدود 85 هزار گردشگر خارجی به اصفهان سفر کرده‌اند. اگر هر ماه، 85 هزار گردشگر خارجی به اصفهان بیایند، تا پایان امسال، اصفهان میزبان «یک میلیون و 20 هزار گردشگر خارجی» خواهد بود. اگر هر گردشگر خارجی «فقط 100 دلار» در اصفهان هزینه کند، با احتساب دلار 3700 تومانی، درآمد اصفهانی‌ها از هر گردشگر «370 هزار تومان» را شامل می‌شود. با احتساب حضور «یک میلیون و 20 هزار گردشگر خارجی» تا پایان سال در اصفهان، درآمد اصفهانی‌ها از حضور گردشگران، «377 میلیارد و 400 میلیون تومان» را شامل می‌شود. با کسب این درآمد می‌توان در اصفهان 90 بیمارستان فوق تخصصی، 37 ورزشگاه 20 هزار نفری و 10 بزرگراه دو طبقه شبیه پل امام خمینی(ره) اصفهان ساخت. این در شرایطی است که بر اساس معیارهای جهانی، ورود هر 11 گردشگر خارجی، برای یک نفر اشتغالزایی می‌کند که بر این اساس، با ورود یک میلیون و 20 هزار گردشگر خارجی به اصفهان، برای بیش از 97 هزار نفر اشتغالزایی می‌شود. این مثال‌های ملموس، از اهمیت آمار اعلام شده در فروردین‌ماه حکایت دارند.

از سوی دیگر، حتی اگر به صورت بدبینانه‌ای به آمار موجود بنگریم و اگر میزان ورود گردشگران خارجی به اصفهان را نه یک میلیون و 20 هزار نفر، بلکه 500 هزار نفر در نظر بگیریم، باز هم 185 میلیارد تومان درآمد از سوی این گردشگران به اصفهان سرازیر می‌شود که می‌تواند تحرک نسبتاً مطلوبی در رونق بخشی از بازارها ایجاد کند. اکنون و در چنین شرایطی، این سوال مطرح می‌شود که چه شده گردشگران خارجی، بیشتر به اصفهان آمده‌اند و میزان ورود آنها به کشورمان افزایش داشته است. اصلی‌ترین دلیل آن، اعتماد عمومی است. دیپلماسی‌های پیوسته و روشن ایران پس از استقرار دولت یازدهم و امضای برجام، شرایط را برای افزایش اعتماد عمومی مردم جهان به ایران فراهم آورده است. اینکه مردم کشورهای جهان، ایران را کشوری با ثبات، با امنیت و همراه با مردمی خونگرم و شرایط مطلوب بدانند، سبب می‌شود تعداد بیشتری از گردشگران خارجی به اصفهان جذب شوند. بنابراین به صورت ویژه می‌توان اذعان کرد که پیام‌های فرستاده شده از سوی مردم ایران برای مخاطبان جهانی، موثر و کارآمد بوده است. مردم جهان اعتماد دارند مردم ایران، همانند تاریخشان به دنبال توسعه، پیشرفت و ارتباط بیشتر با مردم دیگر کشورها هستند و برای این ارتباط، اهمیت قائل می‌شوند. تداوم این روند، آینده روشنی را برای توسعه ایران و به ویژه گردشگری رقم خواهد زد. دستیابی به رکورد جذب 10 میلیون گردشگر در سال، دور از دسترس نیست؛ هم‌اکنون و با آمار رو به رشد کنونی، جذب یک میلیون گردشگر سالانه در دسترس اصفهان قرار گرفته و قطعاً با برنامه‌ریزی بیشتر می‌توان این آمار را افزایش داد. فقط کافی است بخواهیم، برنامه‌ریزی کنیم و با تدبیر بیشتر، نشان دهیم که ایرانی‌ها به دنبال ارتباط بیشتر با جهان هستند و اعتقاد دارند با سیاست‌ درهای بسته، هیچ مشکلی حل نمی‌شود.