به دنبال استفاده از این سیستم، مایکروسافت می‌تواند یک دنباله 100 میلی ثانیه‌ای از جوهر را پیش از اینکه اطلاعات آن به سیستم عامل برسد، حذف کند که نتیجه آن چیزی نخواهد بود جز کاهش تاخیر زمانی سرفیس پن. به همین جهت بیتیک مدعی شده که آنها موفق به ساخت سریعترین قلم هوشمند دنیا شده‌اند.

تعداد سطوح حساس به فشار در سرفیس پن حالا به 4096 رسیده و برای استفاده از آن نیز به نیروی فشار 12 گرمی نیاز است. همچنین حالا سرعت این قلم نسبت به نسل گذشته دو برابر افزایش پیدا کرده و به گفته مایکروسافت، سرعت واکنش آن نیز دو بار بیشتر از قلم هوشمند اپل خواهد بود.

این قلم جدید دقت بالایی داشته و اطلاعات را بدون هیچ تاخیری ارسال می‌کند. حالت استفاده زاویه‌دار یا مایل نیز همانند قلم “Wacom”، عملکرد بسیار خوبی دارد. اگرچه توانایی واقعی این قلم هوشمند باید توسط طراحان سنجیده شود، اما شکی نیست که مایکروسافت تمام تلاش خود را برای بهبود آن داشته است.

با اینکه طراحی سرفیس پن جدید کمی تغییر کرده و حالا فاقد گیره در بخش بالایی است، اما شکل آن، کاملا دایره‌ای نبوده و به صورت مغناطیسی به بخش کناری سرفیس پرو متصل می‌شود.

نسل جدید قلم هوشمند مایکروسافت با محصولات قبلی سری سرفیس نیز سازگاری کامل خواهد داشت؛ با این تفاوت که در این گجت ها از حالت نوشتن زاویه‌دار نمی‌توان استفاده کرد. به علاوه، سرفیس پرو جدید همراه با این قابلیت روانه بازار خواهد شد و مایکروسافت تلاش دارد امکان پشتیبانی برخی از محصولات قبلی همچون سرفیس بوک و سرفیس استدیو از این حالت را فراهم کند.